• Reklam

Wisconsin'de Yeni George Floyd Vakası

Amerika Birleşik Devletleri'nin Wisconsin eyaletinde polisin, Jacob Blake isimli 29 yaşındaki bir siyahi vatandaşı 7 el ateş ederek arkadan vurarak ağır yaralaması tepkilere neden oldu.

Reklam
Wisconsin'de Yeni George Floyd Vakası
24 Ağustos 2020 - 22:02
  • Reklam

Yerel medyaya göre olay, Wisconsin eyaletinin güneydoğusunda yer alan Kenosha kentinde pazar günü öğleden sonra 17 sularında sonra meydana geldi.

Öfkeli kalabalıkla polis arasında çatışma yaşanırken güvenlik güçleri göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı, buna karşın göstericiler de polise taş ve çeşitli nesneler fırlattı.
Hadisenin sosyal medyaya yayılmasının ardından sokaklara dökülen yüzlerce kişi ise polis şiddetini protesto etti.

Kent meydanında ve Kenosha polis merkezinin etrafında toplanan göstericiler uzun süre eylemlerine devam etti.

Eylemciler, park halindeki çok sayıda aracı ateşe verdi.

Emniyet birimlerinin açıklamasına göre "aile içi bir olay" gerekçesiyle gelen bir ihbar üzerine polis, ihbarda belirtilen yere gitti ve olay burada yaşandı.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, Jacob Blake olduğu bildirilen kişi ile polisler arasında bilinmeyen sebeple tartışma çıktığı, şüphelinin arkasını dönerek polislerden uzaklaştığı ve orada bulunan araca girmeye çalıştığı görülüyor.

Bu sırada polisin sol kolundan kavradığı Blake'i arkasından vurması da aynı video görüntülerine yansıdı.

Videoda 7 el ateş edildiği duyulurken, yaralıya kaç kurşunun isabet ettiği açıklanmadı.

Amerikan medyasına konuşan görgü tanıkları ise yaralanan kişinin tartışan iki kadını ayırmaya çalıştığını ve polislerin bu esnada geldiğini iddia etti.

Ayrıca sosyal medya kullanıcıları, Blake'in vurulduğu sırada 3 çocuğunun da araçta bulunduğunu dile getirdi.

Yetkililer, olayın hemen ardından ambulans çağırdıklarını, yaralının en yakın hastaneye götürüldüğünü ve şu anda durumunun ağır olduğunu açıkladı.

Wisconsin Valisi Tony Evers'tan sert tepki: Gün ışığında sırtından defalarca vuruldu...

Polisin Jacob Blake'i sırtından defalarca vurmasına en sert tepki Wisconsin Valisi Tony Evers'ten geldi. Vali Evers, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bu akşam Jacob Blake, Kenosha'da gün ışığında defalarca arkadan vuruldu. Hayatını kaybetmemesini umuyorum. Henüz tüm detaylara sahip olmasak da kesin olarak bildiğimiz şey; eyaletimizde veya ülkemizde kolluk kuvvetlerindeki kişilerin ellerinde vurulan, yaralanan veya acımasızca öldürülen ilk siyah kişi olmadığıdır. Ülkemizde George Floyd, Breonna Taylor, Tony Robinson, Dontre Hamilton, Ernest Lacy ve Sylville Smith gibi siyahların yaşamları için adalet, eşitlik ve hesap verebilirlik talep eden herkesin yanındayız. Siyah Wisconsinlilere müdahale ederken aşırı güç kullanımına ve ani tırmanmaya karşı duruyoruz." ifadelerini kullandı.

Vali son olarak uzun süredir tanınmayan ırkçılığın da seçilmiş yetkililerce tanınması gerektiği çağrısında bulundu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com