• Reklam
Reklam

Yabancıların ABD'de Ev Satın Alması Mümkün Mü?

Amerika’da yaşamasanız da, oturma ve çalışma iznine sahip olmasanız da ve hatta vatandaşlık hakkı veya green card sahibi olmasanız bile, bir yabancı olarak bu ülkede konut satın alabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunu gerçekleştirmek için hangi şartların yerine getirilmesi gerektiğini haberimizden öğrenebilirsiniz.

Reklam
Yabancıların ABD'de Ev Satın Alması Mümkün Mü?
20 Eylül 2020 - 04:02
  • Reklam
“Bir Yabancı Olarak Amerika’da Ev Almak
 
Amerika’da Ev Almak İçin ABD Vatandaşı Olmak Zorunda Değilsiniz
Amerika, son derece esnek koşullarıyla bilinen bir ülkedir. Daha önceki yazılarımızda da etraflıca tartıştığımız gibi bir yabancı olarak Amerika’da yatırım yapmak için EB-5 Yatırımcı Vizesi ile Green Card alabilir, E-1 Tüccar Vizesine ya da E-2 Yatırımcı Vizesine başvuru yapabilirsiniz. (E1 ve E2 yatırımcı vizesi arasındaki farkları görmek için tıklayınız). Benzer şekilde, oturum izniniz olmasa bile bir yabancı olarak Amerika’da ev alma hakkınız bulunmaktadır.
 
Amerika’da ev alabilmek için herhangi bir oturum iznine sahip olmak veya ABD’de yaşamak mecburiyetinde değilsiniz. ABD daimî ikamet izniniz olmasa da evin satış bedelinin %50’sine kadar konut kredisi çekebilir ve Amerika’da bir ev alabilirsiniz. Ancak tahmin edeceğiniz gibi yine de belli koşulların karşılanması elzemdir ve bunlardan en önemlisini en başta söyleyelim: ABD’de işlem gören özel bir bankada en az 100.000 $ bakiyeye sahip bir hesabınızın olması gerekmektedir.
 
Amerika’da ev almak için çektiğiniz konut kredilerine ilave vergi ödemek zorunda kalacağınızı da unutmayın. Bu vergi oranları, her eyalete göre farklılık arz etmektedir. Örneğin New York için bu oran, çekilen kredi miktarının %1,8’i ile %1,92’si arasında değişmekte iken Florida için bu oran %1,1’dir. Bu durumda, New York’ta bir ev almaya karar verdiğinizde 200.000 $ değerinde bir konut kredisi için yaklaşık olarak 3500 $-4000 $ arasında bir vergi ödemeniz gerekecekken, aynı miktardaki bir konut kredisini Florida’da çekmeniz durumunda ödemeniz gereken vergi miktarı 2000 $ civarı olacaktır.
 
Amerika’da Ev İçin Neler Gerekir
Hemen belirtelim ki Amerika’da ev almak için bir emlakçıyla çalışma zorunluluğunuz olmasa da yine de çalışmak isterseniz emlakçı komisyonu konusunda endişelenmenize gerek yok. Evi satan kişi; satışı üstelenen emlak acentesine satış fiyatının yaklaşık olarak %5’i kadar bir komisyon öder ve sonrasında satışı gerçekleştiren emlakçı, bu miktarı alıcının acentesiyle paylaşır. Alınan komisyonun, bu iki emlak ofisi arasında nasıl bölünmesi gerektiği hususunda zorlayıcı ve bağlayıcı bir çerçeve bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Amerika’da ev almaya karar verdiğiniz zaman, zorunlu olmasa da eğer bir emlak acentesiyle çalışmayı tercih ediyorsanız onlara herhangi bir ödeme yapmak zorunda olmadığınızı unutmayın. Anlaşmış olduğunuz emlak acentesinin, satışı yapan emlak ofisine başvuru yapması kâfi gelecektir.
 
Amerika’da Ev Aldınız | Peki Ya Vergisi
Amerika’da ev alma işlemini bitirdikten sonra Amerika vatandaşı olmadığınızı göz önüne alarak vergiden muaf olacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira Amerika’da ev sahipleri, vatandaş olup olmadıklarına bakılmaksınız eyalet ya da yerel hükümet otoriteleri tarafından tahsil edilen ve miktarları eyalete göre değişkenlik gösteren yıllık emlak vergilerini ödemekle yükümlüdürler.  Bu konuya ilişkin web sayfasını ve ABD Hazine Bakanlığı adreslerini ziyaret ederek bu vergilerle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Amerika’da ev almak için konut kredisi kullanmadıysanız ve satın alma işlemini nakit olarak yaptıysanız emlak vergilerinin aylık ya da yıllık olarak ödemeyi unutmayın. Ancak Amerika’da ev almak için konu kredisi kullandıysanız verginin yıllık ödenmesinin takibiyle ilgili olarak endişelenmenizi gerektirecek bir durum bulunmamaktadır, çünkü bu tip durumlarda ev ile ilgili ödemeniz gereken vergiler genelde aylık konut kredisi ödemesine dahil edilmektedir.”
 
Kaynak: https://www.jonallaw.com
 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com