Yalan Haber İşinden Etti

Yalan Haber İşinden Etti

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir gazeteci uydurma haber yaptığı gerekçesiyle işinden kovuldu. The Boston Globe gazetesi köşe yazarlarından Kevin Cullen, 2013 yılında Boston Maratonu'ndaki bombalamayla ilgili ifadeleri dolayısıyla görevinden uzaklaştırıldı.

18 Haziran 2018 - 08:12

Gazetenin köşe yazarıyla ilgili başlattığı bağımsız inceleme sonucunda yazarın bombalamayla ilgili radyo röportajlarında ve toplum önündeki konuşmalarında tutarsızlıklar bulunduğu, bazı uydurma anekdotlar aktardığı, bir yazısında da düzeltmeye yer vermediği belirtildi. İnceleme, Boston'da spor yayını yapan bir radyo istasyonunun gazetecinin tutarsızlıklarına dikkat çekmesi üzerine başlatılmıştı.

 The Boston Globe’s Kevin Cullen says he made up stories about the Marathon bombings because he was drunk and tired. 

Boston Globe suspends Kevin Cullen three months without pay for fabricating details about Marathon...

The Boston Globe announced Friday it will suspend

60 people are talking about this

"Sarhoş ve yorgun olduğumdan uydurdum"

Radyo istasyonun sosyal medya hesabından paylaştığı bir yorumda, gazetecinin sarhoş ve yorgun olduğu için bu hikayeleri uydurduğunu aktardı. Cullen olayda yaşananlara ilişkin bir yazısında "yaralılara ulaşmak için ilk müdahe ekibinin çılgınca metal bariyerleri çekmesini izlemenin" ne kadar korkunç olduğunu belirtirken, sonraki bir mülakatta "bomba patladığı anda bitiş çizgisinden 1 mil uzakta olduğunu" söylemişti.

Hakkındaki iddialar nedeniyle nisan ayından bu yana izinli olan gazetecinin köşe yazarı olarak göreve dönebilmesi için önce iki ay muhabir olarak çalışması gerekiyor. Gazeteci ayrıca altı ay süreyle röportaj vermekten men edilecek.

Cullen'ın da aralarında bulunduğu The Boston Globe gazetesi ekibi Roma Katolik Kilisesi'ndeki taciz skandalıyla ilgili haberlerinden dolayı 2003 Pulitzer Ödülü'nü kazanmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of Country
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of...
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları