• Reklam

Yaşar Dağlar, Biden'ın Vergi Reformunu Anlatıyor

Yaşar Dağlar Amerika'da vergi sistemini ele alıyor. Biden, vergilerle ilgili ne tür değişiklikler yapacak bugünkü haberimizin içeriğini oluşturuyor.

Reklam
Yaşar Dağlar, Biden'ın Vergi Reformunu Anlatıyor
08 Aralık 2020 - 22:25 - Güncelleme: 09 Aralık 2020 - 11:36
  • Reklam
Amerika'da 16 Ocak 2021 itibariyle vergi dönemi başlıyor ve Nisan ayına kadar devam edecek. Amerikan vergi sisteminde herkesin 10-40 denilen formu doldurması gerekiyor. Bu formda sizin ve ailenizin tüm kişisel bilgilerini beyan ediyorsunuz. Örneğin; evli misiniz, bekar mı? Çocuğunuz var mı, varsa kaç tane? Çalışıyor musunuz? Geliriniz gibi.

Bu form sizin vergi beyannameniz anlamına geliyor .Devlete vergi mi ödeyeceksiniz, yoksa devlet size ödeme mi yapacak? Her şey burada netleşmiş oluyor.

Biden Dönemi
21 Ocak'ta Biden başkan olduktan sonra, söz verdiği üzere 4 ana temel madde üzerinde  vergi değişikliği yapacak.

1. Income Tax / Gelir Vergisi

2. Homes Tax / Konut Vergisi

3. Capital Gains Tax / Diğer Gelirlerin Vergisi

4. Business Tax / Şirketler Vergisi

Biden, bu değişikliklerden 400.000 $'ın altında kazananların etkilenmeyeceğini duyurdu. İlk olarak Trump'ın yaptığı vergi katlarını değiştireceğini açıkladı.

Gelir Vergileri
Trump öncesinde 40.000 $'a kadar olan kazançların vergi marjı yüzde 25, 400.000 $'a kadar olan kazançların vergi marjı ise yüzde 39.6 idi. Fakat Trump bu vergileri, yüzde 25'ten yüzde 22'ye, yüzde 39.6'dan yüzde 37'ye indirdi. Biden ise bunları eski haline getirmeyi düşünüyor.

Sosyal Sigorta Vergileri
Sosyal sigorta vergilerinde; 137.700'ün altındaki gelirlerin yarı vergisini yani yüzde 6.2'sini kişi kendisi, diğer yarısını yani yüzde 6.2'sini firma ödüyordu. Yani toplam yüze 12.4'lük bir vergi ödeniyordu. 137.700 üzeri kazananlar ise vergi ödemiyordu.

Joe Biden bu rakamı 400.000'e çekmek istiyor. Yani sosyal sigorta vergilerinde, 137.700 değil de 400.000'e kadar olan kazançları yüzde 12.4 alacak şekilde vergilendirmek istiyor.

Konut Vergileri
Seçimlerde, Joe Biden ev almak isteyenlere 15.000 $ destek vermek istediğini söylemişti. Yani ilk kez ev alacak olanlar 15.000 $ devlet yardımı almış olacaklar.

Diğer Gelirlerin Vergileri
Mesela hisse senediniz varsa, alım satım yaptıysanız bunu gibi gelirler 'Capital Gains Tax' grubuna giriyor. Joe Biden, 40.000 $'a kadar olan yatırımların karlarına 1 sene boyunca hiç dokunulmazsa, o kardan vergi alınmayacağını söylüyor. 40.000 ile 441.000 $ arasındaki yatırımların karlarından yüzde 15, 441.000 ve üzeri olan yatırımların karlarında ise yüzde 20 vergi alacak.

Joe Biden'ın bir diğer planı da, 1 milyon dolara kadar olan gelirlerden 'capital gains' vergisini kaldırıp, 1 milyon dolar üzerindeki gelirlerden yüzde 40 vergi almak. Bunlardan hangisini yapacak henüz bilinmiyor.

Şirketler Vergisi
Trump döneminde şirketlerin ödediği oran yüzde 21'e çekilmişti. Bunu Biden yüzde 28'e çıkartmak istiyor.

Georgia Senato Seçimlerinin Tüm Bu Kararlara Etkisi
Beyaz Saray ve Temsilciler Meclisi kanun tasarılarını hazırlayan makamlar, Senato ise bu kanunları inceleyip son kararı veren makam. Seçimden önce Temsilciler Meclisi Demokratların, Senato Cumhuriyetçilerin elindeydi. Beyaz Saray'da da bilindiği üzere Cumhuriyetçi bir başkan vardı. Şimdi ise Temsilciler Meclisi hala Demokratların elinde. Beyaz Saray, Biden ile Demokratlara geçmiş olacak.

Senato ise Georgia eyaletinde yapılan seçimler başa baş geldiğinden 5 Ocak 2021 tarihinde tekrarlanacak. Senatoda 2 boş koltuk var. Bu seçimde ya Cumhuriyetçiler kazanacak ya da Demokratlar. Eğer 2 koltuğu da Cumhuriyetçiler kazanırsa Senato onların elinde olacak. Fakat Demokratlar 2 koltuğu birde kazanırsa senatoda 50 Demokrat, 50 Cumhuriyetçi olacak. Eşitlik olacağından son söz Başkan Yardımcısı Kamala Harris'e kalacak. O da haliyle oyunu Demokratlardan yana kullanacağına göre bu durumda Senato da Demokratların olacak.

Fakat Demokratlar kazanamazsa, Temsilciler Meclisinden çıkan kanun tasarıları Senatoya gittiğinde Cumhuriyetçiler bu yasa tasarılarını onaylamayacak. Bu durumda Joe Biden'ın vereceği her karar Senato onaylamadığında hayata geçirilemeyecek. Yani Biden'ın vergi artırımı için yaptığı plan eğer senatodaki çoğunluğu Cumhuriyetçiler kazanırsa hayata geçirilemeyecek. Yani her şey Georgia'daki seçimlerin sonucuna bağlı.

KAYNAK: Yaşar Dağlar

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com