Yayınevleri taşerona kadroyu fırsata çevirdi

Yayınevleri taşerona kadroyu fırsata çevirdi

Hükümetin taşeron işçilere kadro düzenlemesinde sınav şartının bulunmasıyla harekete geçen yayınevleri, sınav ve mülakat hazırlık kitabı yayımladı.

18 Aralık 2017 - 18:28

Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin  taşeron işçiyi ilgilendiren kadro düzenlemesinin tamamlanmasına yönelik  çalışmalar devam ederken, binlerce taşeron işçi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Jülide Sarıeroğlu'nun açıkladığı sınav şartına odaklandı.Taşeron işçilerin, sınavın içeriği ve zorluğuyla ilgili kaygılarından  yola çıkan bazı yayınevleri, taşerondan kadroya geçiş sınavlarına yönelik mülakat  ve yazılı sınav hazırlık kitabı yayımladı.Fiyatları 30 ila 45 lira arasında değişen kitaplarda, Türkçe,  matematik ve tarih gibi derslerin yanı sıra genel yetenek testleri ve mülakatla  ilgili konular yer alıyor.

YAPTIKLARI İŞLE İLGİLİ BİLGİ VE MEVZUATA HAKİM OLSUNLAR

Çalışma Hayatı Uzmanı Namık Tan, muhabirine yaptığı açıklamada,  kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alımında uygulanacak usul ve esaslar hakkında  yönetmeliğin 2009 yılında Resmi Gazete'de yayımlandığını belirterek, yönetmelikle  sınav düzenleme yetkisinin İŞKUR'a verildiğine dikkati çekti.Söz konusu sınavların içeriğinin, alınacak kadroya yönelik olduğunu  ifade eden Tan, şunları kaydetti: Taşeron işçilerin kadroya alınmasında da bu süreç aynı şekilde işler.  Taşeron işçilerin, kadro sınavını gözlerinde büyütmesine ve bunun stresini  yaşamasına gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü sınavın içeriği halihazırda  yaptıkları işle ilgili olacaktır. Örneğin, taşeronda çalışan bir güvenlik  personeline sınavda, yaptığı işle ilgili sorular sorulacaktır. Bundan dolayı  kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler, yaptıkları işle ilgili bilgi ve mevzuata  hakim olsunlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
New Jersey Highway'de Para Kaosu
New Jersey Highway'de Para Kaosu
Apple Teksas'ta 20 bin kişiyi alacak
Apple Teksas'ta 20 bin kişiyi alacak