• Reklam
Benan Gülağız

Benan Gülağız

Dünyayı Geziyorum

Hindistan Agra Gezi Notları

04 Ağustos 2020 - 23:32
Reklam

Sabah, otel görevlilerinin uyandırması ile çok erken saatte kalkıp, rehberimizin  geceden bilgilendirmesi üzerine valizleri kapıya çıkarıyoruz. Yine bol baharatlı kahvaltı sonrası 5.5 saat sürecek olan Agra’ya doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde “Lord Krishna Tapınağı” ve “Aşk Tanrısı Krishna Tapınağı”nda durup fotoğraf ve ihtiyaç molası veriyoruz. Tapınak, pembe renkli ağırlıkta ve çok güzel. Krishna, Brahmanizm’in en ünlü kişisidir.  
Vişnu’nun 8. Reenkarnasyonu olup, Brahma ile birleşmiş bir “yol gösterici” olarak kabul edilir. Krishna’nın sözleri doğrudan Brahman’ın sözleridir; o hiçbir şeyi kendi nefsinden söylemez. Hinduizmin yanı sıra Jainizm, Budizm gibi dinlerde de Krishna’ya rastlanır. Bununla birlikte Krishna’nın rolü veya hikâyesi bu dinlerde değişiklik gösterir. Rehberimizin bilgilendirmesinden sonra tapınağa giriyoruz. İçerisi ibadet eden insanlarla dolu. Bizimle fotoğraf çektirmek isteyenlerin haddi hesabı yoktu .Özellikle özçekim (selfi) yapalım deyip yanımıza gelen gençler vardı. Biz de onları kırmayıp zamanımız yettiğince kendileriyle fotoğraf çektiriyoruz. Bir de unutmadan söyleyelim, eğer bir Hintliyle siz fotoğraf çektirmek isterseniz ücreti 100 rupi! “Van dolar, van euro” deyip sizden para istiyorlar.


Yol üzerinde 16. yüzyıldan kalan, İmparator Ekber Şah döneminde Babür Hükümdarlığı’nın başkentliğini yapmış, her şeyin yerli yerinde durduğu ve tam anlamı ile bir hayalet şehir diyebileceğimiz Fatehpur Sikri’yi ziyaret ediyoruz. Agra’nın 40 km. kadar batısında kurulmuş olan bu şehir, 1570 – 1586 yılları arasında imparator Ekber zamanında Moğol hükümdarlığının başkentiydi. Daha sonra terk edildi. Günümüzde burası mükemmel biçimde korunmuş bir hayalet şehir durumundadır. Bu şehrin kuruluşu hakkında anlatılanlar içerisinde en baskın hikayeye göre; İmparator Ekber Şah, Sikri adlı bu şehirde “ermiş” olarak tanınmış olan Selim Chisti’yi ziyarete gidiyor, erkek çocuğu olmadığından ve tahtı bırakacak varisi bulunmadığından yakınıyor. Daha sonra Chisti, ona bir oğlu olacağı müjdesini veriyor. İmparator, doğan üç oğlundan birine ermişin ismi olan Selim ismini koyuyor. Daha sonra yeni, düzenli, planlı bir şehir kuruyor ve başkenti buraya taşıyarak Fetihpur Sikri adını veriyor.Bundan kısa süre sonra tahminen su yetersizliği nedeniyle buradan göç ediliyor. Âniden basan muson yağmuruna yakalanıyoruz. Sıcaklık inanılmaz yüksek… Fotoğraflar çekiliyor ve ihtiyaç molası veriyoruz. Hayatımda ilk defa, tuvalete girip su bulamayınca muson yağmurlarının birikip aktığı suda elimi yıkıyorum. Sabun soracaksanız, çantalarımız hijyen maddeleriyle dolu. Çünkü gittiğimiz yerlerde bulamıyoruz. Kalan süremiz, otobüste rehberimizin bilgilendirmeleriyle geçiyor ve çok güzel bilgiler ediniyoruz.Daha sonra azıcık da olsa uyukluyoruz. Çok erken kalkmıştık ya!
Yoğun bir günün sonunda Agra’ya geliyoruz. Akşam yemeği ve dinlenme.Yarını heyecanla bekliyoruz. Çünkü “TAJ MAHAL”e gideceğiz. NAMESTE

YORUMLAR

  • 0 Yorum
    https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com