• Reklam
Reklam
Kübra Yasun

Kübra Yasun

Santa Barbara

Amerika'da Kamp

01 Haziran 2020 - 17:42 - Güncelleme: 02 Haziran 2020 - 06:31
Reklam

Merhaba ,

Yazımın başlığından da anlaşılacağı gibi Amerika’daki kamp deneyimimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bizim kamplarımız  3 gün 2 gece sürüyor yani bir nevi hafta sonu kaçamağı.Biz genellikle Santa Barbara’ya 30 dakika uzaklıkta olan Lake Cachuma’ya gidip orada kamp yapiyoruz. Lake Cachuma’ya gitmeden önce internetten rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Kamp yerine günlük servis ücreti 8 dolar orada kalma üceti olarak da 25 dolar ödenmektedir. Bu fiyat yoğunluğu, kamp yerinin göle olan konumuna göre değişiklik göstermektedir. İsterseniz karavanla gidebilirsiniz veya orada bulunan çadırları kiralayıp kalabilirsiniz. Lake Cachuma’da kamp yapmak için seçenekler oldukça fazladır.


Kamplarda tuvalet konusu en çok merak edilen konulardan biridir. Lake Cachuma’da tuvalet problemi yaşamazsınız etrafta umumi tuvaletler mevcut ancak kamp alanına yürüme mesafesi 5-7 dakika olan tuvaletler de bulunmaktadır. Amerika’da sevdiğim özelliklerden biri kamplarda bulunan tuvaletlerin temiz ve bakımlı olmasıdır. Tuvalet kağıdından sabununa kadar her şey mevcuttur.

Kamp yaparken ateş yakmak isterseniz, yanınıza kendinden yanmalı kömür, çakmak ve odun almayı unutmayın. Unutursanız da Lake Cachuma’nın içinde bulunan marketten biraz tuzlu fiyata temin edebilirsiniz. Izgara almanıza gerek yok. Lake Cachuma gibi kamp alanlarında ateş yakılacak yerler özenle hazırlanmış şekildedir.
Şimdi sizlere yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak Amerika’da kamp yapacak olan kişilere deneyimlerimi anlatmak istiyorum. Kamplarda yanınızda olması gereken ekipmanlar tamamen sizin tercihinize ve aktivitenizin türüne kalmıştır. Ancak ben sizlere hani kampların olmazsa olmazları vardır ya heeeh ! işte onlardan bahsedeceğim.

Kamplarda Yanınızda Olması Gereken Ekipmanlar :

Kamp Çadırı,

Kampın olmazsa olmazıdır. Lütfen çadır seçerken ucuz olsun sadece içinde uyuyacağım diye çadır seçmeyin veya en pahalısını alayım rahattır diye düşünmeyin. Çadır seçenekleri oldukça fazladır. Siz kendinize uygun olan çadırı araştırıp iyice bakın öyle alın. Bizim çadır alırken önceliklerimiz arasında havalandırma pencesi, sineklik, çadırı yere sabitlemek için kullanılan kazıklar, eşya cepleri ve biraz büyük olması oldu.

Mat,

Çadırın altından gelen soğuk havayı kesen maddedir. Götürmezseniz ne olur, her yeriniz tutulur ve üşürsünüz. Bütçenize göre mat seçimini yapabilirsiniz.

Uyku Tulumu,

Gece içinde rahat uyumanızı sağlayan kamp için önemli malzemelerden biridir. Bunun yerine örtü, battaniye vb. şeyler kullananlar da var. Ancak uyku tulumu kadar rahat olmaz. Tulum alırken ölçülerine dikkat edilmelidir. Soğuk havaya dayanamayan ve çok üşeyen biriyseniz gideceğiniz yerin en az sıcaklığının 10 derece altına dayanabilen tulum alırsanız daha iyi olur. Tulum çeşitleri üç şekildedir : Mumya tipi, dikdörtgen tipi ve zarf tipi olarak. Mumya tipi soğuk havalar için daha kullanışlı ve rahattır. Diğer uyku tulumları ise hareket etmenin daha kolay olduğu ve sıcak havalarda kamp yapıyorsanız uygun olan tulumlardır. Bizim tercihimiz diktörgen tipi tulum oldu gayet rahat ve hareket edebildiğimiz bir tulum.

Kafa Lambası- Aydınlatıcı,

Bir kampın olmazsa olmazı kafa lambasıdır. Çadırınızı kurmanız gerekiyor ve hava karardı kafa lambası sayesinde karanlıkta yönünüzü rahatlıkla bulabilirsiniz. Aydınlatıcı veya el feneri de yanınızda bulundurabilirsiniz. Bizim tercihimiz bir el feneri iki kafa lambası oldu.

Sinek & Böcek İlacı,

Kamp yaparken unutmamanız gereken bir diğer şey sinek ve böcek ilacıdır. Costco, Walgreens, CVS’de çeşitli böcek ve sinek ilaçları vardır. Kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Bizim tercihimiz sprey şeklinde olanlar oldu eyşalarımıza ve çadırımıza sıktığımız için.

İlk yardım Çantası,

Böcek, sinek sokmalarına karşı veya başka bir tehlikeye karşı yanınızda mutlaka ilk yardım çantası bulundurmanızı tavsiye ederim. Biz böyle bir durumla karşılaşmadık ancak yanımızda ilk yardım çantası bulundurduk.

Harita,

Kamp yerini daha iyi keşfetmenizi sağlayacak. 

Termos,

İyi bir termos alırsanız bu sizin için faydalı olur. Uzun süre sıcaklığını koruyan termos tercih etmenizde fayda var.

Kamp yaparken yanınıza mevsime uygun kıyafetler alın. Hava güzel olsa da olmasa da benim önerim yanınızda bir polar bulundurmanızdır.

Kamp yaparken yiyeceklerinizi asla dışarda bırakmayın hele de Lake Cachuma’da kamp yapıyorsanız akşamları etrafta rakunlar dolaşıyor. Yabani Hindi de görebilirsiniz. 

Not: Yanınıza çöp poşeti almayı unutmayın!

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle!

Kubra Yasun

    https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com