• Reklam
Reklam
Nesrin Gülkesen

Nesrin Gülkesen

Chicago'dan

Amerika'da karavanla tatil

11 Ağustos 2020 - 22:17 - Güncelleme: 12 Ağustos 2020 - 01:47
Reklam


Şehrin gürültüsünden, hayatın karmaşasından biraz olsun uzaklaşmak kimin hoşuna gitmez ki? Hele de bir karavana atlayıp yollara düşmek, bir yere bağlı kalmadan rotamızı özgürce belirlemek pek çoğumuzun hayalidir. Biz de hayatımızın bir döneminde gerçekleştirmek istediğimiz bu hayalin peşine, korona virüsün hala hükmünü sürdüğü 2020 yazında düştük. Karavanla tatil düşüncesi her ne kadar kulağa hoş gelse de, öncesinde bir miktar araştırma yapmak şart. Hem ayağınızı yerden kesen aracınız, hem de eviniz, yani yatak odanız, mutfağınız, banyonuz sizinle birlikte her yere gelecek. Bu durum keyifli ve pratik olduğu kadar, bazı sorumlulukları da beraberinde getiriyor.


İlk kez bir karavanla tatile çıkacaksanız, 1 haftadan kısa sürecek bir tatil daha makul olabilir. Hem kısa süreli, hem de yaşadığınız yerden fazla uzak olmayan bir yere seyahat ederek, karavanla tatile çıkmanın size ve ailenize uyup uymadığını test edebilirsiniz. Bunu denemenin en kolay yolu da bir karavan kiralamak. Amerika’da karavan sahibi olmak oldukça yaygın. Bazıları ‘motorhome’ denilen sürülebilen karavanları tercih ederken, bazıları da aracının arkasına bağlanan, ‘trailer’ denen ‘çekme karavan’ları tercih ediyor.

 

Bizi ailece heyecanlandıran karavan fikri ortaya çıkınca, epey bir okuma, araştırma yaptık. Hatta, oybirliğiyle bu görevin hatırı sayılır bir kısmı benim üzerime devredildi. Amerika’da karavan kiralayabileceğiniz pek çok yer var. Google’a ‘rental rv’ yazdığınızda, önünüze bir çok seçenek çıkacak. Bilmeyenler için hemen belirteyim. Amerika’da karavana kısaca ‘RV’ deniyor. Yani açılımı ‘Recreational vehicle (Eğlence aracı)’. Biz kiralık karavan araştırırken, hem lokal şirketlere, hem de Amerika çapında hizmet veren daha büyük şirketlere gözattık. Ayrıca, ‘Rvshare’ ve ‘Outdoorsy’ gibi sitelere de baktık. Bu siteler halihazırda bir karavanı olan, kullanmadıkları dönemlerde de araçlarını kiralamak isteyen insanlarla müşterileri buluşturuyor. Yani bir şirket güvencesinde şahıslardan kiralayabiliyorsunuz.

Korona virüs sebebiyle tatil planlarını iptal eden pek çok insan olduğu gibi, karavanla tatil yapmanın bu dönemde daha güvenli olacağını düşünenler de çoğunlukta olacak ki, aradığımız tarihlerde müsait bir karavan bulmak oldukça zor oldu. Neredeyse Eylül ayına kadar tüm günler doluydu. Lokal bir kiralama şirketiyle anlaşmak üzereyken vazgeçtik çünkü telefonda görüştüğümüz kişi araç sigortası dahil pek çok sorumuza tatmin edici cevap veremedi. Profesyonel bulmadığımız ve ilk kez tecrübe edeceğimiz için, daha güvenilir, bilindik bir yerden kiralamaya karar verdik.

 

KARAVAN KİRALARKEN BİLMENİZ GEREKENLER

 

Karavan satın almaktansa, kiralayıp tecrübe etmek ilk etapta yapılacak en mantıklı şey. Yola çıkmadan önce araç sigortanız olması şart. Kendi sigortanıza ekletecekseniz, bu konuyu önceden araştırmalı, sigorta şirketinizi aramalısınız. Bizim kiraladığımız şirkette fiyata sigorta da dahil olduğundan kafamız daha rahattı.

 

Herşey yolunda gidip istediğiniz tarihlerde istediğiniz bir aracı kiralayabildiyseniz, yola çıkma günü gelmeden önce öğrenmeniz gereken bazı şeyler var. Dersinize çalışmadan yola çıkmayın derim. Aracınızda mutfağınız, banyonuz ve tuvaletiniz olacağı için, hem şu deposunu doldurmanız, hem de bir müddet sonra atık tankını boşaltmanız gerekecek. Merak etmeyin,  Robin Williams'ın RV filmindeki gibi pisliğe bulanmayacaksınız, tepenizden aşağıya lağım suyu yağmayacak :) Nasıl yapacağınızı önceden öğrenirseniz bu işin çok da kolay olduğunu göreceksiniz. Birkaç youtube videosu, sizi bu konunun uzmanı yapacaktır.

 

KARAVANLA GECE NEREDE KALINIR?

 

Amerika’da her türlü ihtiyacı karşılayacak karavan ve çadır kampları mevcut. Gideceğiniz yeri, yol güzergahınızı tespit ettikten sonra, internette o bölgelerde yapacağınız kısa bir araştırma ile kamp yerlerini öğrenebilirsiniz. Biz yaşadığımız yere yaklaşık 4 buçuk saat uzaklıkta Wisconsin eyaletinde ‘Door County ‘ denen yarımadaya gittik. Arama motoruna ‘RV campgrounds near Door County, Wİ’ ya da ‘RV camping near Door County, Wisconsin’ yazınca karşımıza o bölgedeki bütün kamp alanları çıktı. Kamp alanınıza karar verdiğinizde, yola çıkmadan önce arayıp rezervasyon yapmanızı öneririm. Özellikle yazın ve haftasonlarında yer bulmak zor olabilir. Sonbahar - kış döneminde ve eyalete göre fiyatlar değişebilir. Wisconsin’da gecelik ‘full hook-up’ ücretleri 47-52 dolar arasında değişiyordu.

Kamp yerinizi rezerve etmek için aradığınızda size aracınızın özelliklerini ve nasıl bir yer istediğinizi soracaklar. Full hook-up demenizi öneririm. Böylece aracınız orada olduğu müddetçe, şehir suyunu bağlayıp, depodaki şu tükenecek endişeniz olmadan dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ayrılmadan önce şu deponuzu doldurur,’gray tank’ ve ‘black tank’ denen atık su tankını aynı alanda rahatça boşaltırsınız. Ayrıca aracınız orada bulunduğu sürece, direkt elektriğe bağlayıp, aracınızdaki jeneratörü kullanmak zorunda kalmazsınız. Unutmayın ki, kiralık araçlarda genellikle günlük iki üç saat bedava jeneratör kullanma hakkınız var. Daha sonrası için saat başına bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücret kiraladığınız yere göre değişir. Bizim aracımızda saat başı ücret 3 buçuk dolardı.

 KARAVANIMLA NEREDE BEDAVA KALIRIM?

 

 Tatiliniz boyunca her gece kamp ücreti ödemek istemiyorsanız, size   güzel   bir haberim var. Amerika’da, karavanınızı parkedip geceyi   bedava   geçirebileceğiniz birçok yer var. Eğer şu deponuz doluysa,   atık tankınız   ise henüz dolmadıysa, neden ücretli bir kamp alanına   gidesiniz ki? Şu,   elektrik ve atık su bağlantısı olmadan, ücretsiz   alanlarda karavanla kamp   yapmaya Amerika’da ‘Boondoçking’ ya da   ‘Dry Camping’ deniyor.   İnternette ‘boondocking near me’ yazarak   mini  bir araştırmayla kendinize   güzel bir yer bulabilir, daha önce   orada kamp yapanların tecrübelerini   okuyabilirsiniz. Bazı eyaletlerde orman ve ‘public land’ denen alanlarda   kamp yapılmasına izin var.  Bunun dışında çoğu Walmart mağazası,    Cabela's gibi mağazalar, tatil döneminde okullar, kiliseler, casinolar, bazı hoteller, tır parkları geceyi park alanlarında geçirmenize müsaade edecektir. Böyle bir alternatifi düşünürseniz, bu mekanların araba parkında kısa bir tür atın ve herhangi bir yasaklama olduğunu gösteren bir tabela olmadığından emin olun. Eğer açıksa, menajere de sorabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde polise ya da şerife de nerede ‘free camping’ yapabileceğinizi rahatlıkla sorabilirsiniz. Telefon etmeniz yeterli.

 

Güvenlik konusunda pekçok yerde bir sıkıntı olmadığını duyduk ama park ettiğiniz saatlerde muhakkak kapılarınızı kilitli tütün. Anahtarınızı kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun. Güvenliğinden emin değilseniz, çok işsiz mekanlarda geceyi geçirmeyin.

 

YOLA ÇIKARKEN YANIMA NELERİ ALMALIYIM?

 

Tatile çıkacağınız gün gelmeden önce yapacağınız küçük hazırlıklar işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer yemeklerinizi karavanınızda pişirmeyi düşünüyorsanız yemeklik malzeme, kahve, çay gibi bütün ihtiyaçları önceden paketleyip hazır etmelisiniz. Seyahata çıkmadan önce muhakkak bir liste yapıp, hazırladıkça maddelerin yanına işaret koyarsanız, geride birşey unutmayacaksınız. Yemek yapmayı daha pratik hale getirebilecek malzemeler ocağı kullanma vaktinizi azaltacak, zamandan da tasarruf ettirecektir. Karavanda buzdolabınız olacağı için önceden köfte hazırlayıp, dondurabilirsiniz. Sağlık açısından sakınca görmüyorsanız, konserve ürünler ve hazır çorbalar götürebilirsiniz. Çocuklar için atıştırmalık, içecek, süt, meyve hazırlayabilirsiniz. Bunları yol üzerinde bir marketten de temin edebilirsiniz ancak evde önceden hazırlamak çok daha pratik olacaktır. Meyve ve sebzeleri evde yıkayıp temiz poşetlere koyarak getirmek, sudan da tasarruf etmenizii sağlayacaktır. Aracımız C sınıfı (Class C) ‘large’ denen büyükçe bir araç olduğu halde, su deposu o kadar da büyük değildi. Sık sık su doldurmamız gerekti. Unutmayın, musluklardan akan suyu içmek, yemek ve çayda kullanmak uygun değil. Yanınızda bol bol şişelenmiş su götürmelisiniz.

 

Caydanlık, kahve makinası, birkaç farklı boy tencere, tava, spatula, bıçak, tepsi, çay bardakları, kahve fincanları, tek kullanımlık tabak, kase, çatal, kaşık, bardak götürdüğümüz mutfak eşyalarından bir kısmı. Yemekte bilhassa tek kullanımlık plastik ya da kağıt tabak ve kaşıkları kullanmak pratik olacaktır.

 

Banyo ve kişisel bakım ürünlerinizi, yeterli miktarda kıyafeti tabii ki saymama gerek yok. Normalde seyahate çıkarken götürdüğünüz eşyaların yanısıra çarşaf, battaniye, yastık, havlu, saç kurutma makinesi, ütü, ilaç, temizlik malzemeleri, çöp poşetleri, sünger, sabun, deterjan, dezenfektan mendiller gibi malzemeleri de hazır etmelisiniz.

 

Kiraladığınız karavanda yoksa dışarıda kullanacağınız açılır kapanır bir masa ve sandalyeler, masa örtüsü, kamp alanlarında kullanmak üzere yer halısı/kilimi, hamak, bisiklet, mangal, mangal kömürü, olta vs gibi hobi malzemeleri de götürebilecekleriniz arasında. Yolda hoşunuza giden uygun bir mekanda, deniz kenarında, bir tepenin eteklerinde ya da ormanda durup yemeklerinizi pişirebilir, masanızı kurup manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

KİRALIK KARAVANI TESLİM ALACAĞINIZ GÜNÜ İYİ PLANLAYIN

 

Kişiden ya da bir şirketten karavan kiraladıysanız, size aracı teslim alacağınız saati önceden belirteceklerdir. Ancak karşınıza çıkabilecek bir takım aksaklıklar olabilir. Eşyalarınızı yerleştirmenin de zaman alacağını hesaba katarak gününüzü planlamanız yerinde olur. Yola çıkmadan önce özellikle Covid-19 sebebiyle karavanınızı bir de sizin temizlemenizi tavsiye ederim. 

 

Karavanla seyahat her zevke, her aileye uygun olmayabilir. Ama bir gün bir karavana atlayıp şehir şehir gezmeyi hayal ediyorsanız, hayallerinizin gerçekleşmesini dilerim. Bana da gittiğiniz yerlerden fotoğraf göndermeyi unutmayın :)

    https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com