SON DONEMLERI BAS BELASI HORMONU: KORTIZOL
Yusuf Ural

Yusuf Ural

SON DONEMLERI BAS BELASI HORMONU: KORTIZOL

12 Mayıs 2019 - 11:51

Hayatimin 20 senesini verdigim saglik ve spor alanlarinda bu zamana kadar bircok calismam ve faaliyetlerim oldu. Bundan sonra bu kosede her hafta sizlerle saglik uzerine bilgiler paylasacagim. Saglikli kilo verme, zayiflama ve spor konusunda ogrenmek istedikleriniz, sorunlariniz varsa sizi dinlemeye hazirim. Son 5 senedir Amerika'daki calismalarim sonucunca yuzlerce kisiyi zayiflatmis, sagligina kavusturmusumdur. Fazla kilolu olmak, sagliksiz olmak bir kader degildir. Bunlari paylastigim bilgilerle beraber asabiliriz.

Bugunku yazimda sizlerle KORTIZOL HORMONU VE IGNESI HAKKINDA bilgilerimi paylasacagim.

Oncelikle kortizol nedir sorusuyla baslayalim. 

Kortizol böbrek üstü bezlerimizde üretilen her insanda salgılanan bir hormondur. Kortizol hormonu özellikle sabahları ilk uyandığımızda vücudumuzda fazlasiyla salgılanmis olur, akşama dogru azalarak düşer. Uyku esnasinda yeniden hormon üretimi başlar. Bu nedenle duzenli ve yeterli uyumaya dikkat etmemiz onemlidir. 

Uykusuz kalan vucutta kortizol eksikliği görülür, bu da ciddi sağlık sorunlarina sebep olabilir. 

Peki bu hormon baska hangi durumlarda  vucutta salgilanir? Kortizol hormonu, vucudun strese maruz kaldigi durumlarda, travmayla karsilasildiginda ve cerrahi mudahaleler edildiginde artis gosterir. Bu aslinda bir savunma mekanizmasidir ve asagida siraladigim gibi bazi yan etkileri olabilir. Yüzde şişme ve yuvarlaklaşma, sırtta yağ birikimi, deride morarma, incelme, yarılma, sivilcelenme ve killanma olabilir. Hipertansiyon, şeker hastalığı, kas zayıflığı, kemik erimesi, midede ve yemek borusunda ülser ve kanamalar, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı gorulebilir. Göz tansiyonu, katarakt, enfeksiyonlara karsi yatkinlik, yaralarin gec iyilesmesi yasanabilir. Ayrıca kişinin kendisini mutsuz hissetmesi, depresyon gibi psikolojik rahatsizliklara sebep olabilir.

Daha da fazlası ; surekli stress altında bırakılan vücud zamanla kortizol uretimini 2-3 katına çıkarır. Bu şekilde çalışan vücud bir sure sonra böbrek üstü hormonu olan kortizol hormonunun calisma prensibini bozar, 3-4 sene sonra buna bağışıklık  kazanir ve işler tersine doner. Boyle durumlarda kortizol hormonunun uretimi azalir hatta durur. Bir başka deyişle sürekli kortizol hormonu üreten vücud kendisine yetmemeye başlar. Bu durum bağışıklık sistemi uzerinde ciddi sıkıntılar yaratır. Vücudumuz hastalıklara açık kalır. Enzim bozukluğu, verem, amiloidoz ve sarkoidoz gibi hastalıklar görülür.

Bu tur durumlarda bircok yan etkisi olan kortizon tedavisi gerekir. Yan etkilerin  başında kilo alimi gelir. Kortizon vücuttaki yağ dağılımını değiştirir ve kortizon kullananlarda gorulen özel bir tip şişmanlık oluşur. Vücutta, su ve tuz tuttuğu için, ödem oluşmasına da sebep olur. Kortizondan kaynaklanan kilo alımlarında yağ, karın bölgesi ve iki kürek kemiğinin arasindaki alanda birikir, yüzde sisme gorulurken bacak ve kollar aynı kalır.

Yani özetle kortizol cok sorun yaratan bir hormondur. Varligi da yoklugu da basa beladir. 

Peki kortizol tedavisi görmüş iseniz yeniden sağlıklı kilonuza nasıl kavuşursunuz?

Bu durum kullandığınız kortizonun cinsine, dozuna, tatbik sekline, kortizonu kullandiginiz sureye ve başka bir hastalığınızın olup olmadigina göre değişir.

Odem sökücü bitkisel kürler, tuz azaltımı ve profesyoneller tarafindan size özel tasarlanmış dengeli bir diyet programıyla kortizol hormonunun yarattigi sıkıntıların ustesinden gelinebilir. Asıl hedef kortizol hormonunu vücutta problem haline getirmeden dengede tutmak olmalıdır. Bunun icin ise Amerika gibi stresin yuksek derecede oldugu bir ülkede stresten uzak durmaya calışmalısınız. Yoga yapmak, müzik dinlemek, el işi becerileriyle ugraşmak, doğaya çıkmak gibi kendinizi rahatlatacak aktivitelere yönelmelisiniz. 

Kortizol hormonu bozukluğu ve kortizonun yan etkilerinden şikayetçiyseniz, bu konuda ve sağlıkla ilgili herhangi bir konuda sorularınız var ise Health Quality Lifestyle ile iletişime geçebilirsiniz. Herkesin sağlıklı yaşam sürmesi bizim yegane gayemizdir. 

         

                   Yusuf Ural

Nutrition Specialist & Personal Trainer

        Natural Hollistic Remedies

               (817) 210 7726

Son Yazılar