Yeni bakan göreve gelene kadar detaylara girilmeyecek

Yeni bakan göreve gelene kadar detaylara girilmeyecek

Dışişleri kaynaklarından yapılan açıklamada, ABD ile gerçekleştirilen çalışma grupları kapsamında, "Bir takım ham malzemeler oluşturmuştuk, genel itibariyle yapıcı bir egzersiz başlatıldı" denildi.

06 Nisan 2018 - 19:50

Diplomatik kaynaklar, ABD ile Menbiç konusunda  oluşturulan çalışma grubunun toplantısı için yeni dışişleri bakanının göreve başlanmasının beklendiğini ifade etti. Dışişleri Bakanlığı kaynakları, ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Rex  Tillerson'ın Ankara'ya yaptığı son ziyarette, Suriye konusunda iki ülke arasında  bir anlayışa varıldığını hatırlattı.ABD ile Türkiye arasında 8 Mart'ta yapılan ilk çalışma grubu  toplantısında, potansiyel iş birliğinin ana esaslarının ele alındığını belirten  kaynaklar, görüşmenin genel olarak yapıcı olduğunu ifade etti.Kaynaklar, İki ülke arasında yapıcı bir egzersiz başladı.

Tillerson  görevden alındıktan sonra, yeni Amerikan yönetiminin oturmasını, yeni dışişleri  bakanının göreve başlamasını bekliyoruz. dedi.ABD ile Menbiç konusundaki çalışma grubu toplantısının yeni dışişleri  bakanı göreve başlayana kadar beklemede olduğunu açıklayan kaynaklar, çalışma  grubu toplantının mayıs ayını bulabilebileceğine işaret etti.Kaynaklar, Diğer konulardaki çalışma grubu daha erken bir zamanda da  toplanabilir. Tespit edilmiş bir zaman yok ama böyle bir beklenti durumunda da  değiliz, bunları zaten konuşuyoruz. ifadelerini kullandı.

İdlib'de ateşkes gözlemi Türkiye'ye emanetDiplomatik kaynaklar, Türkiye'nin İdlib'de Astana anlaşmaları  çerçevesinde kurduğu 8 gözlem noktasına da değindi.Kaynaklar, diğer garantörler Rusya ve İran'ın da Türkiye'ye benzer  sayıda gözlem noktaları kurduğunu, ancak daha sembolik düzeyde olduğunu belirtti.Askeri muhalifler ve İdlib'de rejim karşıtı silahlı gruplar ile Beşşar  Esed rejimi güçleri arasında giren tarafın Türkiye olduğunun altını çizen  kaynaklar, Rusya ve İran'ın ise yalnızca rejim güçlerini gözlemlediğini belirtti.

Ruhani'nin Afrin açıklamasına yanıtİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, önceki gün düzenlenen liderler  zirvesinde Türkiye'nin Afrin'den çekilmesi ve rejime bırakılması yönündeki  açıklamalarına ilişkin kaynaklar, İran'ın Türkiye'nin güvenlik ihtiyacını ve  milli güvenliğini koruma refleksini anlayışla karşıladığını bildirdi.

Kaynaklar, Türkiye ile İran'ın, Suriye'de bölücü birtakım gündemlerin  ilerletilmesine karşı olduğu ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekleme  noktasında hemfikir olduğunu vurguladı.İran'ın, rejimin meşruiyetini maksimize etmek ve rejimin beklentileri  doğrultusunda siyasi çözümü desteklediğini belirten kaynaklar, Biraz rejimin  hassasiyetlerini gözetmek için uyarlanmış bir söylem diyebiliriz.  değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ile YPG/PKK konusunda ortak anlayış

Suriye konusunda Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin önceki gün  gerçekleştirdiği zirvede ele alınan konulara da atıfta bulunan kaynaklar, Rusya  ile tamamen aynı görüşte olunmasa da YPG/PKK konusunda bir anlayışa varıldığını  kaydetti.Kaynaklar, anlaşmanın göstergeleri olarak Zeytin Dalı Harekatı için  Afrin hava sahasının açılması, Soçi'de 30 Ocak'ta düzenlenen Ulusal Diyalog  Kongresi'nde YPG/PKKlıların davet edilmemesine işaret etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Were forecasters wrong or did state fail us? You be the judge with this forecast timeline
Were forecasters wrong or did state fail us? You be the judge with...
Gelin adayı Hanife'nin yeni mesleği şaşırttı
Gelin adayı Hanife'nin yeni mesleği şaşırttı