Yıldız Teknik Maryland'a Damga Vurdu

Amerika Birleşik Devletleri’nin Maryland eyaletinde bu yıl 16'ıncısı düzenlenen Amerikan ordusu, Google, BAE systems, Mathworks gibi firmaların desteklediği uluslararası insansız hava aracı ve otonom uçuş yarışması AUVSI SUAS-2018'e katılan Yıldız Teknik Üniversitesi ekibi Lagari toplam puanda 8. olmayı başardı.

Reklam
Yıldız Teknik Maryland'a Damga Vurdu
17 Haziran 2019 - 14:32
Reklam

ABD’nin Maryland eyaletinde bu yıl 16'ıncısı düzenlenen Amerikan ordusu, Google, BAE systems, Mathworks gibi firmaların desteklediği uluslararası insansız hava aracı ve otonom uçuş yarışması  AUVSI SUAS-2018'e katılan Yıldız Teknik Üniversitesi ekibi Lagari toplam puanda 8. olmayı başardı.

Harvard, Stanford, UCLA, UPenn, US Naval Academy gibi eğitim kurumlarının takımlarını geride bırakan Lagari takımı, otonom uçuş ile hedef vurmada yarışma tarihindeki en iyi atışı yaparak yaklaşık 60 metre yükseklikten hedefi 1 metre yakınlıkla vurmuştur. Otonom uçuş, hedef vurma, nesne tanımlama ve sınıflandırma gibi uçuş görevlerinde genel toplamda 5. olmayı başaran takım, raporlama ve sunum görevlerinin birlikte değerlendirildiği ağırlıklı genel ortalamada 69 ekip arasında 8. olmayı başardı.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknopark, SSM, TAI, Baykar Makina, T3 Vakfı, Civil ve Doğtaş kurumlarının desteklediği Lagari takımı; Makine Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü 2., 3. ve 4. sınıflardan sekiz öğrenci ile Elektrik-Elektronik Fakültesi, Kontrol Otomasyon Mühendisiliği Bölümünden bir 3. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Üniversitemiz Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları Dr. Kadir ERKAN’ın danışmanlığını yaptığı, Dr. Ahmet KIRLI'nın yarışmada refakat ettiği ve Sayın Mehmet ÖZTEKİN’in pilotaj desteği verdiği Lagari ekibi, sabit kanatlı otonom İHA tasarım ve imalat çalışmalarını Mekatronik Mühendisliği laboratuvarları ve Baykar Makina atölyelerinde gerçekleştirdi.

Takım Üyeleri:

Tolgahan AKBULUT (Ekip Lideri – YTÜ Mekatronik Müh. Böl. 4. Sınıf Öğrencisi)

Berk KAYNAK (Mekanik Takım Lideri – YTÜ Mekatronik Müh. Böl. 4. Sınıf Öğrencisi)

Yunus AS (Kontrol ve Otonom Uçuş Takım Lideri – YTÜ Mekatronik Müh. Böl. 4. Sınıf Öğrencisi)

Faruk Fazlı OKUMUŞ (YTÜ Mekatronik Müh. Böl. 3. Sınıf Öğrencisi)

Mert ÇELİKOL  (YTÜ Mekatronik Müh. Böl. 3. Sınıf Öğrencisi)

Mücteba UZUNOĞLU  (YTÜ Kontrol Otomasyon Müh.  Böl. 3. Sınıf Öğrencisi)

Abdurrahim AYAZ  (YTÜ Mekatronik Müh. Böl. 2. Sınıf Öğrencisi)

İsmet Can HASANÇEBİ  (YTÜ Mekatronik Müh. Böl. 2. Sınıf Öğrencisi)

Onur SEVİĞ (YTÜ Mekatronik Müh. Böl. 2. Sınıf Öğrencisi)

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam