• Reklam

Zafer Kiraz Sema Bayrakdar'ın Konuğu Oldu

Geçenlerde ABDPost'un muhabiri Sema'nın canlı yayın konuğu TRT'nin duayen spikeri Zafer Kiraz idi. Kendisiyle çok güzel bir sohbet gerçekleştiren Sema'yı tebrik ediyor ve özlediğimiz bu isimle gerçekleşen sohbeti haber yapıyoruz. Zafer Kiraz şimdilerde 'Zafer Kiraz Akademi' ile online eğitimler vermeye hazırlanıyor.

Reklam
Zafer Kiraz Sema Bayrakdar'ın Konuğu Oldu
27 Kasım 2020 - 16:02 - Güncelleme: 28 Kasım 2020 - 12:44
Reklam
Reklam

Zafer Kiraz kimdir?
Kendini bir asker olarak tanımlayarak söze başlıyor Zafer Kiraz. "Ben sadece 'ben' olmaya çalıştım. Sadece bildiğim şeyleri en güzel haliyle yapmaya ve insanlarla paylaşmaya çalıştım." diyerek bu konuyu açıklıyor. İletişim fakültesi radyo televizyon bölümü mezunu olan Zafer Kiraz, aldığı asıl eğitimin film senaristliği ve yönetmenliği üzerine olduğunu belirtiyor.

Ama lise döneminde okuma parçalarını hep kendisinin seslendirmesini isteyen edebiyat öğretmeninin tespiti, kendisinin ileride ses ile ilgili bir meslek yapacağı yönünde olmuş. İşte bu aklında kalmış olacak ki, iletişim fakültesinde aradığını bulamayan Zafer Kiraz'ı bir gün TRT'den ayrılan Rıfat Aras hocası keşfedinceye kadar... Onun sayesinde önce okul radyosunda tecrübe edinmiş, sonra da TRT sınavlarını kazanmış.

Diyarbakır, Van, Hakkari ve Çukurova radyolarında çalıştıktan sonra nihayet Ankara Radyosu'na gelmiş. 1 yıl bile geçmeden haber merkezine geçen Zafer Kiraz, sonrasında hep haberci olduğunu ifade ediyor. Daha sonra televizyona geçip haber spikeri olunca TRT'de toplam 35 sene çalışmış.

Haksızlığa dayanamayarak en son söylenecek sözü en başta söyleme huyu nedeniyle TRT'den 5 kez sürülüp 5 kez geri döndüğünün de altını çiziyor gülümseyerek. Pişman olmadığını da belirtiyor ayrıca. Bu 35 yılın son 15 yılında kendi firmasında eğitim veren Zafer Kiraz, eğitim vermeye devam ediyor ve kitap da yazıyor.

Şu anda 'Zafer Kiraz Akademi' adı altında online eğitim vermeye başladığını da duyuralım sevenlerine.

Farklı bir program ile ekranlarda yer almak ister misiniz?
Planları arasında ekranlara dönmenin asla olmadığını altını çize çize belirtiyor Zafer Kiraz. 15 yıldır hiç televizyon seyretmediğini belirterek, bunun nedeninin Türkçe adına kirlenmemek için olduğunu söylüyor. Çünkü kendisinin misyonunun yeni nesle dilimizi düzgün aktarmak olduğunu ifade ediyor.

İlginç bir bilgi paylaşan Zafer Kiraz, Türkçe'nin şu an tüm dünyada en çok konuşulan 5. dil olduğunu ve 6 yıl içinde de dördüncülüğe yükseleceğini söylüyor. O sebeple Türkçe'yi daha iyi öğretmek ve yaşatmak gerektiğine inanıyor.

TRT'nin artık bir okul değil, dışarıdan parayla insan çalıştıran bir kurum olduğunu belirten Zafer Kiraz, kendinsin spikerlik sınavını kazandığı yıl 15.000 kişi içinden 6 kişi kazandıklarını hatırlatıyor. Yani önceden bu sınavı kazanabilmek için çok büyük bir özveri, hazırlık ve bilgi gerekiyordu. Zaten 5-10 yıl sonra televizyon diye bir şey kalmayacağı kanısında.

Canlı yayın ve haber spikerliği çok zor işler. Bu meslek için kendinizi nasıl motive ettiniz?
İşini ve mesleğini çok sevdiğini ve yeniden dünyaya gelse bu mesleği seçmek istediğini söylüyor Zafer Kiraz. "Kameraya bir aşk gerekli ve sevmezseniz ölürsünüz. Bunu bir kere yaşadım. Kameranın arkasında 40 milyon kişi olduğunu düşünmezseniz ölürsünüz. Bunu düşünerek kendimi daha iyi hissettim." diyor.

Ayrıca canlı yayında bir kere geçirdiği spazm nedeniyle aldığı nefesin kendisine garip sesler çıkarttırdığını ve 3 dakikalık haberi o şekilde okuyup tamamladığını anlatıyor.

TRT'de haberlerin içeriğini değiştirme şansına sahip olmadıkları için böl, kısalt şeklinde değişiklikler yapabildiklerini belirtiyor. Artık herkesin bildiği promter'dan haberlerin okunduğunu ancak kendisinin haber açılışlarında bunu asla kullanmayıp kendi içinden geldiği gibi konuştuğunu belirtiyor. Duygularını da ön planda tuttuğunu, özellikle şehit haberleri verirken bunun ekrana çok yansıdığını ve haberi okuduktan sonra izlememeye çalıştığını söylüyor.

Hep öğrenmeye çalıştığını, mesela yabancı bir devlet adamının adını doğru telaffuz edebilmek için büyükelçilikleri aradığını, hep kendisini geliştirmeye çalışarak motive olduğunu anlatıyor.

Spikerliğin bir zincir işi olduğunu ve halkalardan birinin eksilse bozulacağını belirterek; ilk olarak her gün magazinden siyasete kadar her konuda okuduğunu ve güncelden kopmamaya çalıştığını söylüyor. Motivasyon   işi sevmek, savsaklamamak, güne haberle başlamak ve sadece gönülden yapmak Zafer Kiraz için.

Kitabınızı yazma amacınız neydi? Konusu nedir?
Emekli olduktan hemen sonra yazmış Zafer Kiraz ilk kitabını. Kitabın adı da 'Biz Sizinle Büyüdük'. Kendisi, TRT'den 5 sürülmesinden birinde, 6 yıl aradan sonra ekranlara döndüğünde, sosyal medyanın yeni yeni yaygınlaştığı o dönem binlerce mesaj almış. Mesajların çoğunda halk 'biz sizinle büyüdük, çocuklarımızın da sizinle büyümesini istiyoruz.' yazdığı için Zafer Kiraz kitabına bu ismi seçtiğini anlatıyor.

İkinci  baskısı yapılan kitapta anılarından bahsediyor. Siyasilerle yaşadığı anılar, haber bültenlerinde yaşadığı anılar vs. Bir yandan da güzel konuşmayla ilgili teknik bilgi de içeriyor. İkinci kitabı da yoldaymış. Yine Zafer Kiraz'ın anılarından oluşacak.

Hemen hatırlatalım; Zafer Kiraz 'Zafer Kiraz Akademi'den online eğitim alanlara kitabını imzalı olarak gönderiyor.

Zafer Kiraz söyleşinin sonunda muhabirimiz Sema'ya programa ve kendisine gösterdiği özen, dikkat ve titizlikten ötürü memnuniyetini belirtip teşekkür ediyor. Söyleşiyi kabul etmesinin sebebinin de bu olduğunu belirtiyor.

KAYNAK: amerikayi_kesif


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com