Zeytin Çekirdeğinden Plastiğe HUG'dan Destek

Gıda Mühendisi Duygu Yılmaz tarafından kurulan Biolive, zeytin çekirdeklerinden biyoplastik granül üretiyor. Paketlemede kullanıldığında ürünlerin raf ömrünü uzatmasının yanısıra geri dönüşümlü, anti-mikrobiyal, anti-viral ve anti-kanserojenik özellikleri sayesinde otomotiv, tıbbı malzemeler, beyaz eşya, mutfak ve bebek ürünlerinde de kullanılabilen projeye Chobani Yoğurtlarının sahibi Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG) destek verdi.

Zeytin Çekirdeğinden Plastiğe HUG'dan Destek
30 Ocak 2019 - 07:16 - Güncelleme: 30 Ocak 2019 - 07:47

2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Tam Burslu Gıda Mühendislik fakültesinde öğrenim gören Duygu Yılmaz, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden ikinci lisans derecesini aldı ve yüksek lisans derecesine başladı. Çalışma hayatına lise ve üniversite yıllarında başladı.1 yıl bir bal firmasında Kalite ve Üretim alanında çalıştıktan sonra babasının kahvaltıda zeytin çekirdeği yutması üzerine 2015 yılında zeytin çekirdeğini araştırmaya başladı.

O yıldan beri biyoplastik, gıdaların raf ömrünü arttırma teknolojileri ve sensörler üzerine ar-ge çalışmaları yapıyor ve projeler yürütüyor. 2015 yılında kurduğu startup'ı Biolive 2017 yılında şirketleşti. Yaptığı çalışmalar ile Türkiye’de ve dünyada birçok ödülle layık görüldü. Los Angeles’ta kendi teknolojisiyle yarışarak global kategoride ABD tarafından birincilik ödülü aldıp 2017 Yılının Türkiye'nin Gelecek Vaad Eden Kadın Girişimcisi seçildi. Şu anda, Biolive’in proje başkanı olarak çalışma hayatına devam eden Yılmaz'a bir destekte Amerika Birleşik Devletleri'nde hızlı büyüyen Türk firması Chobani yoğurtlarının sahibi Hamdi Ulukaya'dan geldi.

Hamdi Ulukaya Girişimi Projesinden destek alan Biolive, zeytin çekirdeklerinden Plastik üretimi yapılacak. Milyonlarca ton atık plastik her yıl suyollarına ve okyanuslara girerek gıda zincirinde karışarak kirletirken hayvan yaşamını da etkiliyor.

Duygu Yılmaz'ın liderliğindeki Ahmet Fatih Ayaş, Mehmet Emin Öz ve Yağmur İşeri isimli Türk araştırmacılar, tek kullanımlık plastik malzemenin yerini almasına yardımcı olabilecek bir ürün yarattıklarına inanıyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum