• Reklam

10 Farklı Amerika Tecrübesi...

Kendine ait yasaların işlediği 50 farklı eyaletten oluşan ABD'de; gördüğünüzde bazılarına şaşıracağınız, bazılarına özeneceğiniz ve bazılarına da ne gereği var diyeceğiniz 10 maddeyi içeren haberimiz aşağıda.

Reklam
Reklam
10 Farklı Amerika Tecrübesi...
13 Ağustos 2020 - 10:00
Reklam

“Amerika’ya giden Türklere ilk seyahatinde ilginç gelecek 10 şey sizce neler olabilir? Amerika Birleşik Devletleri (United States of America) aslında tam çevirisi ile Amerika’nın Birleşik Eyaletleri. ABD, 50 eyaletten oluşuyor ve her eyaletin kendine ait yasaları var. Aslında her eyalet kendi içinde, kendi yasaları ile aynı zamanda federal yasaları takip eden bir devlet.

Amerika’ya giden Türklere sizi ilk neler şaşırtmıştı diye sorsanız bence uzun bir liste oluştururlar. Amerika’ya ilk taşındığımda beni şaşırtan yüzlerce şey olmuştu. Bunlardan 10 tanesi aşağıda seni bekliyor.

1.Dünya Mutfağı Restoranları
Amerika’da dünyanın neredeyse her ülkesinden göçmen bulunmaktadır ve bu göçmenler çoğu zaman kendi kültürlerini ve yemeklerini satarak geçimlerini sağlarlar. Her şehirde çeşit çeşit farklı ülke mutfaklarına ait restoranlar bulmanız mümkün. Bunlardan en popülerleri Tayland, Japon, Hindistan, Meksika, Brezilya, İtalya, Yunanistan ve Çin restoranları. Meksika ve Tayland yemekleri benim haftasonları en çok tercih ettiğim mutfaklardan.
 
2. Arabanıza Benzini Sizin Doldurmanız: Amerika’ya Ait Bir Kredi Kartınız Yoksa Nakit Ödemek Zorunda Kalabilirsiniz
Amerika’da benzincilerde benzin dolduran çalışanlar yoktur ve benzini araba sahipleri doldurur. Ben bu uygulamanın sonuna kadar destekçisiyim çünkü benzin kokusuna maruz kalan insan sayısı genel olarak azalmış oluyor. Benzincilerde çalışanlar market kısmında, kapalı alanda çalışırlar ve benzin pompası ile yaşayacağınız herhangi bir sorunda size onlar yardım ederler. Eğer Amerika’da yaşamıyorsanız ve bir Amerika bankasından kartınız yoksa ödemeyi market kısmında nakit olarak yapmak zorunda kalabilirsiniz. Benzin pompasındaki kredi kartı ödeme cihazı sizden Zip Code, yani posta kodu, isteyecektir ve ABD dışı posta kodunuzu sistem güvenlik sebeplerinden dolayı kabul etmeyebilir.
 
3.Bahşiş Kültürü
Amerika’ya giden Türklere belki de en çok farklı ve ilginç gelecek şey bahşiş verme zorunluluğu. Her ne kadar Türkiye’de yaşarken bahşiş veriyor olsak da Amerika’daki bahşiş kültürünün benzerinin Türkiye’de olmadığını düşünüyorum. Amerika’da kredi veya banka kartı ile yaptığınız restoran ve kafe ödemelerinde fişinizin üstünde bahşiş bırakma kısmı olur. Bu kısmı boş bırakmak veya bahşiş vermeden kalkmak toplum içinde çok ayıplanır. Bahşiş kutuları ise kafelerde kasaların yanlarında sıkça görülür. Minimum önerilen bahşiş tutarı %20 dir. Bahşiş kültürü sayesinde saatlik çalışan ve çok az para alan garsonlar hakettikleri parayı verdikleri servis üzerinden kazanmış olurlar. Amerika’da restoranlarda çalışan garsonların maaşlarının daha üzerinde Tip alarak geçimlerini sağladıklarını biliyor muydunuz?
 
4.Otobanların Temizliği ve Düzeni
Amerika otobanları gerçekten çok temiz ve düzenli. Eğer bir akıllı telefonunuz veya navigasyonunuz varsa gidemeyeceğiniz yer yok. Otoban çıkışları (Exit) çok net bir şekilde işaretlenmiştir ve çıkışa genelde 1 mil kala çıkışa yaklaştığınıza dair uyarı tabelaları asılır. Eğer Amerika trafik kurallarını iyi biliyorsanız ve Google Maps gibi uygulamalara erişiminiz olacaksa otobanlarda kaybolmadan Amerika’nın bir ucundan diğer ucuna kadar çok rahat bir şekilde araba ile yolculuk yapabilirsiniz.
 
5.Turşu: Neredeyse Her Yemeğin Yanında
Amerika’da neredeyse her yemeğin yanında turşu servis edilir veya isteğe göre ikram edilir. Turşu kültürü en çok burger ve sandviç dükkanlarında karşınıza çıksa da büyük restoranlarda da tabağınızın yanında veya paket olarak alıp eve götürdüğünüz yemeklerde de turşu sıkça görülür. Marketten aldığınız turşular ise çeşit çeşittir ve bence Türklerin damak tadına uygun olanı Kosher Dill türüdür.
 
6.Üniversite Takımlarına Verilen Önem ve Destek
Amerika üniversitelerinde sporcu yetiştirmek ve takım oyuncusu olmak çok önemli. Hiçbir maç seyircisiz kalmaz ve üniversite şehirlerinde yaşayan aileler her sene maçlara bilet alarak üniversiteye ve takımlarına destek olurlar. Bu takımlar arasında en popüler olanı Amerikan futboludur ve basketbol, voleybol, tenis, kayak takımları gibi farklı spor takımları da çok fazla ilgi görür. Spor takımları ve takım başarıları okulun başka öğrenciler tarafından tercih edilmesini ve şehirde yaşayan insanların üniversite ile etkileşime geçmesini sağlamaktadır.
 
7.Otel Alan Ücretleri – Resort Fee
Amerika’da otel alan ücretleri (Resort fee) çoğu otelde karşınıza çıkabilir ve gecelik oda fiyatına ek olarak alınan bir ücrettir. Oteller bu alan ücretini günlük olarak uygularlar ve bu ek ücretlendirme ile en çok Las Vegas otellerinde karşılaşırsınız. Kalacağınız otelin alan ücreti uygulaması olup olmadığını otelin internet sitesini kontrol ederek veya Booking.com gibi sitelerde oteli aratarak öğrenebilirsiniz. Otel alan ücreti uygulaması kaldığınız otele göre değişkenlik gösterir ve ortalama günlük 20 ile 45 Dolar arası değişebilir. Kaldığınız otele ve şehre göre otel alan ücreti uygulanmıyor olabilir veya bu belirttiğim ücretlerden daha fazla da olabilir. Otel seçimi yapmadan önce arabanızı park etmek için otoparkın ücretli olup olmadığını da kontrol etmenizi tavsiye ederim.
 
8.Arabaların Yayalara Her Koşulda Yol Vermesi
Amerika’da karşıdan karşıya geçerken yayalar ışıkları beklerler ve yaya geçidi kullanırlar. Yolun ortasından, arabaların içinden geçen bir yaya göremezsiniz. Yaya geçitlerinde eğer trafik ışığı yoksa gelen arabalar sizi metrelerce uzaktan görür ve güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmeniz için size yol verir. Eğer bir nedenden dolayı yol vermezlerse de (örneğin sizi görmedi veya son anda gördü ama duramadı) sizden özür dilerler.
 
9.Restoranlarda Suyun Ücretsiz Servis Edilmesi
Amerika’da herhangi bir restorana veya kafeye giderseniz sipariş edeceğiniz su ücretsizdir. Su bir ihtiyaç olduğu için ve temiz içme suyuna ulaşım kolay olduğu için aktığı için masaya oturup yemek yediğiniz restorandan kahve içtiğiniz veya kahve siparişi vermeden su rica ettiğiniz Starbucks dükkanlarına kadar su ücretsiz servis edilecektir. Bara gittiğiniz zaman da hiçbir ücret ödemeden su isteyebilirsiniz.
 
10.Zincir Motellerin Kalitesi ve Uygun Fiyatları
Amerika’da zincir motelleri bulmak çok kolay. Eğer uygun fiyata bir otelde kalmak istiyorsanız ve nerede kaldığınızın bir önemi yoksa, oteli sadece uyumak ve duş almak için kullanacaksanız zincir motellerden birinde kalmak size göre olacaktır. Bir gece, 2 kişilik bir odada toplamda ortalama 45 Dolar vererek kalabilir ve otele boşuna harcamamış olacağınız parayı alışverişte veya seyahatleriniz sırasında kullanabilirsiniz. Amerika’da yaşam veya seyahat amaçlı gelmeyi planlıyorsanız sorularınız için bana yazmayı unutmayın.”
 
KAYNAK: https://selenozcan.com/
 

 • Reklam

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Melissa Byk
  1 ay önce
  Malesef 2nci madde az duzeltme gerekiyor. Oregon eyaletinde kendiniz benzin koyamazsiniz. Yasaktir. Sadece benzincide calisan eleman dokunabilir pompaya.
 • Melissa Byk
  1 ay önce
  Malesef 2nci madde az duzeltme gerekiyor. Oregon eyaletinde kendiniz benzin koyamazsiniz. Yasaktir. Sadece benzincide calisan eleman dokunabilir pompaya.
 • Melissa Byk
  1 ay önce
  Malesef 2nci madde az duzeltme gerekiyor. Oregon eyaletinde kendiniz benzin koyamazsiniz. Yasaktir. Sadece benzincide calisan eleman dokunabilir pompaya.
 • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com