• Reklam

10 Savunma Eski Bakanından Seçim Uyarısı

Yaşayan 10 eski ABD savunma sekreterinin tümü, Başkan Donald Trump'ın, Joe Biden'a olan seçim kaybını reddetmeye devam etmesi nedeniyle, Pazar günü The Washington Post'ta yayınlanan güçlü bir kamu mektubunda, ABD başkanlık seçimlerinin bittiğini açıkladı.

Reklam
10 Savunma Eski Bakanından Seçim Uyarısı
04 Ocak 2021 - 15:35 - Güncelleme: 04 Ocak 2021 - 17:09
  • Reklam
Dick Cheney, James Mattis, Mark Esper, Leon Panetta, Donald Rumsfeld, William Cohen, Chuck Hagel, Robert Gates, William Perry ve Ashton Carter tarafından imzalanan mektup, Trump'ın tahrip etme çabalarına karşı dikkate değer bir güç gösterisi niteliğinde.

Amerika'nın en üst düzey askeri subayı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Ağustos
ayında Kongre'ye ordunun herhangi bir seçim anlaşmazlığını çözmeye yardım etmeyeceğini
söylerken, eski Savunma sekreterleri mektubunda böyle bir çabayı yineledi: "Bizi tehlikeli, hukuka aykırı ve anayasaya aykırı bölgelere götürecektir."

Mektupta ayrıca, "Bu tür önlemleri yöneten veya uygulayan sivil ve askeri yetkililer, eylemlerinin
cumhuriyetimiz üzerindeki ağır sonuçlarından, potansiyel olarak cezai yaptırımlarla karşılaşmak da dahil olmak üzere sorumlu olacaklardır." denildi.

Başkan Bill Clinton yönetiminde Savunma Bakanı olarak görev yapan bir Cumhuriyetçi olan Cohen, CNN'nin Ana Cabrera'una mektubun yayınlanmasından kısa bir süre sonra "Haber merkezinde, Trump'ın ülkeyi 'anayasaya aykırı' bir yol izlediği göz önüne alındığında 'son derece sıra dışı' bu adımın gerekli olduğunu söyledi.

"Bu gerçekten Amerikan halkına seslenme girişimimizdi. Hepsinin vatansever olduğuna inanıyoruz. Başkan Trump tarafından anayasaya aykırı bir yol izlediler. Ve biz de bu sorumluluğun bizim üzerimizde olduğunu düşündük. Savunma Bakanlığı'nda görev yapan sizler, Savunma Bakanlığındaki hepiniz lütfen, bu ülkeye, bu Anayasa'ya hizmet etmeye yemin ettiniz. Herhangi bir kişiye değil" dedi.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com