• Reklam
Reklam

11 Eylül: Amerika'daki Müslümanların Miladı

11 Eylül 2001 yılında New York'taki ikiz kulelere düzenlenen saldırıda binlerce kişi hayatını kaybetti. Amerika'daki Müslümanlar için ise zorlu bir süreç başladı. O günlerde en fazla Müslüman'ın yaşadığı New Jersey'e bağlı Paterson kentinde ise Müslümanlara yönelik bir çok yağma ve şiddet olayının başladığı gündü. Başta CNN olmak üzere bir çok kanal Müslümanların aleyhine bir algı oluşturduğu ve olayların patlak verdiği belirtildi.

Reklam
11 Eylül: Amerika'daki Müslümanların Miladı
14 Eylül 2020 - 23:44
  • Reklam
Insider NJ'den Bob Grant o günleri yaşayan Müslümanlarla görüştü ve onların yaşadığı sıkıntıları kaleme aldı.
Grant yazısından 
 

11 Eylül gecesi Paterson'da olağandışı bir olay olmadan geçti; aslında, şehirdeki suç keskin bir şekilde azaldı.

12 Eylül sabahı işler kontrolden çıkmaya başladı.

Başta CNN ve diğer yayın kuruluşları Filistin'deki kutlama görüntülerini Amerika Birleşik Devletleri'nin Paterson kentindeymiş gibi vererek bir algı oluşturdu. Bölge de yayın yapan radyolar ve televizyonlar, Paterson sokaklarında "isyan" olduğunu bildirdi, gerçekte Middle East mahallelerindeki sokaklar sadece sessiz değil, aynı zamanda ıssızdı: insanlar kendilerinden ve çocukları için korkuyorlardı, bu yüzden sokağa çıkmadılar, işe gitmediler.

Ayın 12'sinde, Amerikan medyası olmayan olayları varmış gibi göstererek öfkeli Amerikalılardan röportaj yapmaya başladı.
Paterson'da olmayan bir kutlama ile ilgili yorumlar yapan Amerikan medyası adeta Müslümanların Amerika'dan çıkarılması için bir kampanya başlattı.
Paterson Polisi ise Televizyonlarda ki görüntülerden sonra bölgeyi tarayarak gösteri hatta müzik sesi aradı gün boyu.

Müslümanların oturduğu bölgeler sakindi. Sokaklar bomboştu. Polis sokakta bir Müslüman görse işkence ederek tutuklayacak kadar öfkeliydi. Orta Doğuluların sahip olduğu dükkanların çoğu kapalıydı. South Broadway'de bir Helal kasap dükkanı olan Amerikalı Müslüman, hiç bir olay olmadığını, dükkânını kapattığını, çocuklarını okula göndermediğini ve etleri derin dondurucuya koyup eve gideceğini söyledi

Paterson'ın Orta Doğu topluluğu korkmuştu ve her şeyin normale dönmesi için gereken süre boyunca insanlardan uzak duruyorlardı. Kesinlikle kutlama yapmıyorlardı; "Amerikan" doğasının tamamen farkındaydılar. Hatta o günlerde düğünü olan Suriyeli bir aile düğünü dahi iptal etmiş sessiz sedasız evlenmişti.

Çağrılar hız kesmeden devam etti.

Arayanlardan bilgi kaynağını sormaya devam ettim ve sonunda talk radyo şok sporcularının arayanları tamamen uydurma bilgilerle yayına soktuğunu öğrendim. İstasyonları aradım ve radyo istasyonlarının dinleyicilerin yorumlarını doğrulama sorumluluğu olmadığı söylendi.

Şimdi söylentiler tırmanmaya başladı. Jersey City belediye başkan yardımcısı aradı ve ihtiyacımız olursa fazladan 250 polis alabileceğimizi söyledi. "Neden fazladan polise ihtiyacımız olsun ki?" Diye sordum. Siz sokaklarda kavga etmiyor musunuz? dedi. "Hayır, hepsi sessiz"

Belediye başkanı, validen hangi yardıma ihtiyacımız olduğunu soran bir telefon aldığını söyledi. Bu uydurma raporların kaynağını bulmamı ve durdurmamı söyledi.

Belediye başkanları bazen böyle oluyor. Talimatların izlenmesini çok severler.

Scott ve Todd, WPLJ-FM'de "Marge" ı yayınladı. “Marge”, İlçe İdare Binasında çalıştığını ve kutlamaları ofis penceresinden Broadway'de yapıldığını şahsen gördüğünü söyledi. Yalan söylediğini Patersonlılar çok iyi biliyordu. Çünkü İlçe İdare Binası, Ward Caddesi'nde. Broadway, altı tam şehir bloğu uzakta - ve Ward'a paralel olarak - Süpermen'in x-ışını gözlüğü bile başarısız olurdu.

Bu çağrıların teröristlerin kampanyasının bir parçası olduğu düşünülüyordu. Amerikalıları sokaklarda Amerikalılarla savaşmaya ikna etmekten daha iyi ne terör tacirlerinin hedeflerini güçlendirebilir? Dezenformasyon her zaman savaşın bir parçasıdır ve aldatmaca mermiler kadar sıradan bir şeydir.

11 Eylül'de ulusal haber medyası, teröristlerin dört uçağı ve üç uçağı büyük kentsel alanlara çarpmasıyla ilgili bilgileri doğruladı, izleyicilerine Başkomutanın nerede olduğunu, Başkan Yardımcısının nerede olduğunu ve diğer yüksek rütbelerin nerede olduğunu söyledi. Amerikalı yetkililer bulundu. Bu bilgi NBC, CBS, ABC, CNN ve diğer ulusal mecralarda 1000'den fazla yolcu uçağı havada ve bir yerlere çarpacak diye haber yapıyordu.

Başkanın bulunduğu Florida'daki orta okulu veya Air Force One'ı hedefleyen üç veya dört tane daha kaçırılmış geminin olduğunu veren Televizyonlar bile yayınlarını kesmedi.

O günlerde Televizyonlar doğru yanlış araştırmadan bir çok asparagas haber ürettiler. İnsanları tedirgin eden Müslümanları kötüleyen hatta aşağılayan, ölüm fermanlarını imzalayan Televizyoncular sonunu düşünmeden rating uğruna haberler veriyorlardı.

The New York Times, New York Daily News, New York Post, Newark Star Ledger, Bergen Record, Los Angeles Times, Washington Post ve AP'nin hepsi söylentileri kontrol etmek için muhabirler gönderdi ve hepsi de bunların hiçbir özü olmadığı sonucuna vardı. Raporları en azından haber okuyan halkın büyük bir kısmına ulaştı, ancak maalesef TV haber yapımcıları aralarında değildi. "Kutlamaların" televizyon ve radyo haberleri hız kesmeden devam etti. Elektronik medya, o günlerde daha çok yalan haber üretiyordu.

Oluşturulan şey uzun süredir devam eden bir efsaneydi. Yıllar sonra Batı Kanadındaki Beyaz Saray için çalışan bir karakter, teröristlerle olduğu iddia edilen temas nedeniyle güvenlik iznini iptal ettirmek üzereydi. O nereliydi? Paterson.

Bob Grant, NJ, Paterson şehrinin eski ana sözcüsü ve acil durum iletişim direktörüdür. Ocak 1997'den 1 Temmuz 2002'ye kadar görev yaptı.


 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com