• Reklam
FLAŞ HABER

20 Dolar Banknotta Revizyon Kararı

Joe Biden ve yönetimi, 20 dolarlık banknotlardaki 7. Başkan Andrew Jackson'ın resmini kaldırıp, yerine kölelik karşıtı aktivist Harriet Tubman'ın resmini bastırmaya hazırlanıyor.

Reklam
20 Dolar Banknotta Revizyon Kararı
26 Ocak 2021 - 15:19
  • Reklam
Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki, dün bir basın toplantısı düzenledi. Konuyla ilgili, gazeteciler, Obama ve Trump yönetimlerinin de 20 dolarlık banknotlarda aynı değişikliği yapmayı planladıkları, ancak Trump yönetimin vazgeçtiği hatırlatıldı. Biden yönetiminin bu konudaki tutumu soruldu.

Psaki, "Hazine Bakanlığı, Harriet Tubman'ı yeni 20 ABD doları banknotların üzerine bastırmak için adımlar atıyor. Paramızın, ülkemizin tarihini ve çeşitliliğini yansıtması önemli ve Harriet Tubman'ın resminin yeni 20 dolarda olması kesinlikle bunu yansıtacaktır. Bu çabaları hızlandırmanın yollarını araştırıyoruz, ancak bu konuda gelişmeler Hazine Bakanlığı'ndan gelecektir" şeklinde cevap verdi.

Harriet Tubman Kimdir?
Harriet Tubman, 1820 yılında bir köle olarak dünyaya geldi. Ancak, 1849 senesinde Philadelphia'ya kaçarak özgürlüğünü kazandı. Sonra geri dönüp ailesini ve ardından daha  yüzlerce siyahi köleyi de kurtardı.

Tubman, ABD'nin  iç savaş döneminde, en önemli kadın figürlerden biri olmuştur. Konfederasyon aleyhine çalışıp, Birlik lehine casusluk yapmış bir hemşiredir.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com