• Reklam
Reklam

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Tarihçesi

Her yıl düzenli olarak kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, bu yılda tüm coşkusuyla anılmaya devam ediyor. Peki bu özel günün tarihsel kavramı nedir? Neden 8 Mart tarihinde kutlanıyor? Dünya Kadınlar Günü'ne dair tarihsel detayları gelin beraber inceleyelim...

Reklam
8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Tarihçesi
08 Mart 2021 - 04:02
  • Reklam
Kadınların, kadın olmanın, kadın haklarının dünya genelinde anıldığı tek bir gün var: Dünya Kadınlar Günü... Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Türkye'de ise ilk 8 Mart kutlaması 1921 yılında gerçekleştirildi. Gelip çatan bugünde günün anlam ve önemini hatırlamak için gelin hep beraber 8 Mart'ın tarihsel yolculuğuna çıkalım.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi Nedir?

Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Dünya Kadınlar Günü, kadın hakları hareketinde bir odak noktasıdır.

Amerika Sosyalist Partisi, 28 Şubat 1909'da New York'ta bir "Kadınlar Günü" düzenledikten sonra, 1910 Uluslararası Sosyalist Kadın Konferansı her yıl bir "Kadınlar Günü" düzenlenmesini önerdi. 1917'de Sovyet Rusya'da kadınlar oy hakkı kazandıktan sonra 8 Mart orada ulusal bayram oldu. 1975'te Birleşmiş Milletler tarafından kutlanmaya başlandı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde toplanan 2. (Sosyalist) Enternasyonal'e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı'nda Almanya Sosyal Demokrat Partisi delegeleri Clara Zetkin, Kate Duncker ve arkadaşları bundan böyle her yıl bir "Kadınlar Günü" düzenlenmesi önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. İlk yıllarda belirli bir tarih saptanmamıştı.

Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla Batı Bloku ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com