• Reklam
Reklam

ABD'de Girişimci Bir Türk: Aleks Göllü

Amerika'da Silikon Vadisi'nde başarılı şirket '11Sight'ın kurucusu ve sahibi Aleks Göllü, Levent Sapçı'nın sorularını yanıtlıyor. Amerika'da üçüncü 'startup' girişiminde de başarılı olan Göllü, bu hayale sahip olan herkesle tecrübelerini seve seve paylaşmaya hazır.

Reklam
ABD'de Girişimci Bir Türk: Aleks Göllü
12 Mart 2021 - 21:51
  • Reklam
Aleks Göllü Kimdir?
Amerika'ya 34 yıl önce gelen Aleks, 30 yıldır California'da yaşıyor. 1983 yılında İstanbul Alman Lisesi'ni bitirdikten sonra, Amerika'daki üniversitelerden birkaçına başvurmuş. MIT'den kabul ve tam burs alınca, uçağa atlayıp gelmiş Amerika'ya. Burada 1987 yılına kadar elektrik mühendisliği okumuş. Üstüne bir de İsviçre'de öğrenci değişim programına da katılmış. İnglizce ve Almanca'ya oldukça hakim.

Master yapmak için bu sefer California'daki US Berkeley Üniversitesi'ne gelmiş. Masterdan sonra 6 ay Oracle firmasına girip çalışmış. Ardından daha küçük bir firmaya geçip 3 sene de orada çalışmış. 1992-1995 yılları arasında doktorasını yapmış. Ve araştırma görevlisi olarak US Berkeley'de 2 sene kalmış.

Son çalıştığı firmada, kafasına girişimcilik ruhu oldukça yerleşmiş. Doktorasını yaparken bile aklındaki tek şey kendi şirketini kurmak olmuş. Çünkü doktora yaptığı grup da girişimcilikle ilgiliymiş.O dönem doktoradaki bir arkadaşıyla kafasındaki 'startup' projesini hayata geçirmek için kaynak arayışına girişmişler. Fakat öğrenci oldukları için sonuç alamamışlar.

Endüstride 10 yıldır çalışan başka bir arkadaşlarını da konuya dahil edince, bir anda projelerine alıcı bulur hale gelmeyi başarmışlar. 2 tane teknoloji insanı 1 tane de endüstriyi iyi bilen adam bir araya gelip, o zamanki koşullarda 4 sayfalık yazılı proje ile 3 milyon kaynak almayı başarmışlar. Tabii günümüzde işler artık böyle ilerlemiyor diye uyarıyor Aleks.

İlk Startup Girişimi
İlk girişim 1998 yılında gerçekleşmiş. Software altyapısı hazırlayıp telefon şirketlerine pazarlamışlar. Kısaca, anlık haberleri kısa mesaj yoluyla cep telefonlarına bildirim yapan bir sistem kurup pazarlamışlar. 2002 yılında ise bir rakiplerine kurdukları şirketi satmışlar. Böylelikle 4 senelik süreçte hem işi öğrenip, geliştirip hem de satarak para kazanmışlar.

İkinci Startup Girişimi
Daha sonra Tayvanlı bir arkadaşıyla ikinci şirketini kurmuş. Siemens'in kuluçka merkezi ile görüşmüşler. O zamanlar Siemens, BMW'ye yaptığı bir iş konusunda daha pratik çözüm yolu arayışı içindeymiş. Aleks ve arkadaşının da buluğdu formül ile Siemens onlara bu işi vermiş.

2004 yılında Siemens'in kuluçka merkezinde fikir geliştirip 2006 yılında Siemens'ten maddi desteği, yatırımı alarak işe koyulmuşlar. Zamanla şirketi büyütüp geliştirmişler. 2009'daki ekonomik krizi de atlatmayı başarmışlar. 2014 yılında ise bu şirketi de devretmişler.

Ve 11Sight...
2015 yılında ilk şirketteki ortağı ile tekrar bir araya gelip yeni girişimleri için arayışa başlamışlar. 1.5 yıl önce de şu an sahibi oldukları '11Sight' şirketini kurmuşlar. Bu defa yatırıma ihtiyaç duymadan kendi bütçeleriyle yola çıkmışlar. Firmayı büyütme çabası içindeler.

KAYNAK: Levent Sapci

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com