ABD’de Katillerin %80’i Oyun Oynamamış

ABD'de Katillerin %80'i Oyun Oynamamış

Amerika Birleşik Devletlerinde şiddet oyunlarının çocuklar üzerinde ki etkisi yıllardır tartışılıyor. Silahlı saldırıların her geçen gün arttığı ABD'de silahlı saldırganlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, saldırganların %80'i video oyunlara hiç ilgi göstermiyor.

11 Mart 2018 - 21:22

On yıllar boyunca, şiddet içeren video oyunları ve filmlerin, özellikle çocuklar ve zihinsel sağlık sorunları olan insanlar üzerinde ne tür bir etki yarattığı tartışıldı. Bu tartışma, oyunların sansürlenmesine kadar gitti.

Call of Duty ve Grand Theft Auto gibi oyunlar, şiddet ve cinayetleri en ince detaylarına kadar çocuklara sanal olarak yaşatırken, bu oyunları oynayan çocukların ruhsal ve zihinsel hastalıklara yakalandığı hep iddia edildi. 

Son yıllarda 178 kişinin bir silahlı adam tarafından öldürüldü. 2018'in başında toplanan bir kurul bu şiddet olaylarının önüne geçmek için bir çözüm arayışına girdi. 8 Mart'ta Başkan Donald Trump, Take-Two Interactive CEO'su Strauss Zelnick (Grand Theft Auto geliştiricisi, Rockstar Games'in ana şirketi), ZeniMax Media'nın başkanı, CEO'su Robert Altman, Mike Gallagher ve bir grup Eğlence Yazılımları Derneği başkanı ve CEO'su ile video oyunu uzmanlarıyla bir araya geldi. 

Toplantıda, başkan Trump'a Call of Duty, Modern Warfare 2, Dead By Daylight, Wolfenstein, The New Order, The Evil Within'ın klipleri gibi şiddet içeren video oyunları ile ilgili bir brifing verildi. 

Media Research Center başkanı Brent Bozell, “Başkan [oyun geliştiricilerini kendi başlarına yapabilecekleri şeyleri toplumda daha sağlıklı bir hale getirmek için keşfetmeye teşvik etti,” dedi.

ESA, oyunların çocukların sağlığı ile ilgili uzmanlarla görüştüklerini dile getirerek ABD'de silahlı saldırganlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, saldırganların %80'i video oyunlara hiç ilgi göstermediklerini ifade etti.

Entertainment Software Association tarafından yapılan açıklamada ise, “Bugün, Beyaz Saray'daki Başkan ve diğer yetkililerle görüşme fırsatını memnuniyetle karşıladık” dedi. “Video oyunları ve şiddet arasında bağlantı olmadığını belirten çok sayıda bilimsel çalışmayı, video oyunlarının  sektörümüzün derecelendirme sisteminin ebeveynlerin bilinçli eğlence tercihleri ​​yapmalarına nasıl yardımcı olduğunu anlattık.” dedi.

Psikolog Patrick Markey yaptığı araştırmada, kitlesel atıcıların% 80'inin şiddet içeren video oyunlarına ilgi göstermediğini belirtti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Nihat Hatipoğlu Rektör Oldu
Nihat Hatipoğlu Rektör Oldu
#10yearschallenge ve Başörtüsünü çıkaranlar
#10yearschallenge ve Başörtüsünü çıkaranlar