• Reklam

ABD'de Şirket Kurma Prosedürleri

Amerika’da yeni bir yaşam kurmanın yollarından biri de şirket kurmaktan geçiyor. Fakat şirket kurmadan önce alınması gereken bazı kararlar ve prosedürün işleyişi hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızda paylaştık.

Reklam
Reklam
ABD'de Şirket Kurma Prosedürleri
11 Ekim 2020 - 11:42
Reklam

“Amerika’da Şirket Kurma Süreci
 

Amerika’da Şirket Kurma Sürecinde Şirket Türünün Belirlenmesi

 
Amerika’da şirket kurma süreci alacağınız bazı kararlar sonrasında bir uzman desteği ile kısa zamanda tamamlanabilir. Ancak şirket kurma konusunda yasal işlemlerden önce almanız gereken bazı kararlar bulunmaktadır. Amerika’da şirket kurma süreci önce yapının kararlaştırılması gerekmektedir. Bu kararın alınması elbette pek çok unsurla beraber ele alınması gerekmektedir. 
 
Kurulacak şirket türünün belirlenmesini aşağıdaki konular etkileyecektir:
 
❖Sermaye miktarı,
 
❖Yapılmak istenen işin niteliği 
 
❖Vergi avantajları 
 
❖İş yapısının esnekliği,
 
❖Ortaklık yapısı
 
❖Çalıştırılacak eleman sayısı ve niteliği,
 
❖ Büyüme potansiyeli gibi unsurlar rol oynayacaktır.
 
Amerika’da şirket kurma sürecinde aşağıdaki şirket türler arasında bir seçim gündeme gelecektir. 
 

Kurulabilecek şirket türleri:

  • Şahıs şirketi (Sole proprietorship)
  • Ortaklık (Partnership) (LLC ler bu yapı içindedirler.) 
  • Anonim Şirket (Corporation)
  • Kooperatif 
      olabilir.
 
Amerika’da şirket kurma süreci içinde şirket türü seçimi, sahip olduğunuz sermaye miktarınız, yapmak istediğiniz işin büyüklüğü, kredi kullanıp kullanmadığınız ve ortaklık durumunuz gibi pek çok unsura bağlıdır. Şirketler, büyümek için ek fon sağlamak amacıyla hisse senedi satabilirken, tek mal sahipleri yalnızca kişisel hesaplarını kullanarak, kişisel kredilerini kullanarak veya ortaklar alarak fon elde edebilirler ya da kaynak sağlayabilirler. Bunlar zamanla büyüyen iş hacminin getireceği değişimlerdir.
 
Amerika’da şirket kurma süreci içinde LLC’mi ya da başka bir tür şirket mi kararını almak için özellikle bazı bilgilere ihtiyacınız vardır. Çalışma alanınız ile ilgili yerel, eyalet ve federal yasaların iyi bilinmesi gereklidir. Özelikle Vergi kanunları sürekli değişmektedir ve şirket sahibinin mali gücüne göre bir yapı benimsenecektir.  Ayrıca hangi şirket yapısının büyüme hedeflerine uygun olduğunu tespit etmek gerekmektedir. Şirket yapısının gelişmelere esneklik gösterebilmesi avantaj sağlayacaktır.
 

Amerika’da Şirket Kurma Aşamaları

Yukarıdaki açıklamalar çerçevesine kısaca şirket kurulumu aşağıdaki aşamaları takip edecektir.
 
Şirket adınıza karar veriniz. 
 
Şirketin kurulacağı eyaleti belirleyiniz. 
 
Yer seçimi konusunda daha önceki bloglarımızda geniş bilgi vermiştik. Özellikle vergi avantajları, kurulum masrafları ve yatırımcı dostu yaklaşımları çerçevesinde Wyoming, Delaware ve Nevada öne çıkan eyaletlerdir. Bu konuda detaylı değerlendirmeye ihtiyaç bulunmaktadır. Eyalet seçiminde ulaşım imkanları, havalimanı, demiryolu ağına yakınlık ve deniz ulaşımı ile karayolları ağının durumu önem taşımaktadır.
 
Şirket yapısına karar veriniz. 
 
Şirketinizin şahıs şirketimi, Limited şirket mi (LLC) yoksa Anonim Ortaklık mı olacağı konusunda bir uzmana da danışarak karar vermeniz Amerika’da şirket kurma süreci içinde en önemli kararlarınızın başında bu karar gelmektedir.
 
Şirket adının eyaletinizde bulunduğundan emin olunuz. 
 
Kullanacağınız ismin daha önce kayıtlı olup olmadığı eyalet ve hatta ülke düzeyinde kontrol edilmesi gerekmektedir.  
 
LLC kuracaksanız kayıt belgelerinizi dosyalayınız.
 
Kayıtlı bir aracı temsilci seçiniz. 
 
Aracı seçiminin maliyetlerinizi etkileyeceğini unutmayınız. 
 
LLC'nin ana sözleşmesini oluşturunuz
 
EIN & SSN & ITIN numaraları alınız
 
(Social Security Number (SSN)- Sosyal Güvenlik Numarası- var ise Employer Identification Number (EIN) için ajansınıza $50 civarında bir miktar ödeyerek sizin adınıza almalarını sağlayabilir veya International Revenue Service (IRS) websitesinden online başvuru yaparak EIN numaranızı alabilirsiniz. Başvurunuz tamamlandığında sistem otomatik olarak size EIN numaranızı gösterecektir.
 
SSN numaranız yoksa Kişisel Vergi Kimlik Numarası (Individual Taxpayer Identification Number), (ITIN) numarası alınabilir.
 
Banka hesabı açınız
 
Şirket faaliyetlerine başlayabilirsiniz.
 
Uzun yılların emeği olan sermayenizi Amerika’da şirket kurmak ve kar elde etmek için en akılcı şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir. Amerika şirket kurmak basit ancak bir işlemler zincirinden oluşmaktadır. Şirket adının seçilmesi, kayıt altına alınması, eyalet seçimi, temsilci seçimi, gerekli ücretlerin yatırılması, vergilendirme avantajlarının bilinmesi, SSN-EIN-ITIN numaralarının alınması, banka hesabının açılması, haberleşme adresi belirlenmesi, muhasebe işlemleri gibi bir dizi işlemin belirli bir sıra ile takibi gerekmektedir. Ortaya koyacağınız sermaye, beklentileriniz ve işe verdiğiniz önem ne kadar büyük ise Uzman Avukat desteği almak o kadar önemli bir konudur.”
 
Kaynak: www.jonallaw.com
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com