ABD’deki Evler Neden Kağıt Gibi?

ABD'deki Evler Neden Kağıt Gibi?

Türkiye'de karataş, bazalt taşı gibi taşlardan yapılan evler maalesef Amerika Birleşik Devletlerinde pek yaygın değil. Hatta yüksek binalar bile çelikten yapılmakta. Taştan çok beton kullanılarak yapılan binalar ise çok pahalı.

13 Ekim 2018 - 19:43

Amerika Birleşik Devletleri'nin bir çok yerinde 50-60 bin dolara ev bulmak mümkün. Ama Kasırga ve sel felaketinin olduğu bölgelerde evler tahta veya buna benzer hafif malzemelerden yapılmakta. Arsa fiyatlarının oldukça düşük olduğu Amerika Birleşik Devletleri'nde, inşaat malzemeleri ve işçilik oldukça yüksek. Çok sağlam binalarda mevcut ama maliyeti düşük evler tercih edilmekte. Bunun sebebi bir çok ev sahibi tadilatı usta bulmadan kendileri yapabiliyor.

Bazıları ise eski malzemeler alarak, ucuza getiriyor. Türkiye'de alçıdan yapılan iç tasarımlar gibi ABD'de tahta veya benzeri malzemeler daha çok tercih ediliyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan bir çok kişi şehirlerden çok kırsalda yaşıyor. Orman içinde imara açılmış arazilere kurulan evler, Amerikalıların yaşam tarzı. Hafta içi yoğun iş temposunda çalışan Amerikalılar, haftasonunu çeşitli aktiviteler yaparak geçiriyor.

Başta New York olmak üzere bir çok eyalet okyanus çevresinde kurulmuş ve zemin bataklık. Bu nedenle hafif evler kurulması gerekiyor.  Kasırga ve fırtınaya dayanıksız olan bu evler depreme dayanıklı. Bir çok evin içinde kullanılan kontrplak evleri sarsıntıda esnetiyor.

Kasırgaya dayanıklı evler ise 500-600 bin dolardan başlıyor. Florida ve çevresinde bu tarz evler milyon dolarlardan başlıyor.  Amerika'da inşaat sektörü ekonominin çarkı konumunda. İnşaat ve dolayısıyla Mortgage sistemi ABD ekonomisine yön veriyor. 

O nedenle Evler Amerika'da otomobil gibi değiştirilen bir araç oluyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emine Eler California'da Vefat Etti
Emine Eler California'da Vefat Etti
Facebook says nobody reported New Zealand shooting livestream as it happened
Facebook says nobody reported New Zealand shooting livestream as it...