• Reklam

ABD Dışişleri Bakanı: ABD Olmayınca Kaos Çıkıyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yeni yönetimin izleyeceği dış politikayı açıkladı. İşte Joe Biden'ın yol haritası...

Reklam
ABD Dışişleri Bakanı: ABD Olmayınca Kaos Çıkıyor
04 Mart 2021 - 07:36
  • Reklam
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin yeni dış politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Joe Biden yönetiminin izleyeceği yol haritasını duyuran Blinken, ABD'nin farklı ülkelerde askeri darbe denemeyeceğini ve demokrasiyi ön planda tutacaklarını söyledi.

ABD Olmayınca Kaos Çıkıyor
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Demokratların bir önceki yönetiminin başında yer alan Barack Obama dönemindeki dış politikadan farklı bir tutum izleyeceklerini belirtti. Blinken, "ABD olmayınca kaos çıkıyor. Diplomasi ve iş birliklerimiz artacak" diye vurguladı.

"Askeri Darbeler Yapmayacağız"
Blinken, bundan sonra diğer ülkelerde darbe denemeyeceklerini açıkladı. Demokrasinin tehlike altında olduğunu vurgulayan ABD Dışişleri Bakanı, "Demokrasiyi, pahalı askeri müdahaleler ya da otoriter rejimleri güç kullanarak devirme girişimleri ile yüceltmeye çalışmayacağız. Bu taktikleri eskiden kullandık. Ancak iyi niyete rağmen başarılı olamadılar. Demokrasinin yüceltilmesine kötü bir nam kattı bunlar ve Amerikan halkına olan güveni zedeledi. Biz işleri farklı yapacağız.dedi.

"Askeri Gücü Diplomasi İle Birlikte Kullanacağız"
Joe Biden'ın askeri güç yerine diplomasiye öncelik vereceğini anlatan ABD'li bakan, ülkesinin savaşlardan ağır dersler çıkardığını ve Amerikan halkının uzun süren ABD müdahalelerinden yorulduğunu ifade etti.

Blinken, özellikle de Afganistan ve Orta Doğu'daki müdahalelerden sonra kalıcı bir barış inşa etmede askeri gücün sınırlı bir rol oynadığını gördüklerini kaydederek, "Gelecekte askeri güç kullanmak durumunda kaldığımız zaman bunu sadece hedef ve misyonlarımız açık ve elde edilebilir ise değerlerimiz, kanunlarımız ile tutarlı ve Amerikan halkının rızası dairesinde yapacağız. Ve bunu diplomasi ile birlikte yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.

"21'nci Yüzyılın En Büyük Jeopolitik İmtihanı"
ABD'nin Çin ile mücadelesini de önemli bir öncelik olarak sayan Blinken, Çin'in ABD ile ilişkilerini "21'nci yüzyılın en büyük jeopolitik imtihanı" olarak tanımladı.

Blinken, ABD'nin dünyada Rusya'dan İran'a Mynamar'dan Etiyopya'ya kadar birçok sınama ile karşı karşıya kaldığını belirterek, "Ancak Çin'in ortaya koyduğu sınama hepsinden çok farklı." dedi.

ABD'nin Çin ile ilişkilerinin gerektiğinde rekabetçi, gerektiğinde işbirliği eksenli, gerektiğinde ise hasımlık üzerinden olacağını ifade eden Blinken "Çin, istikrarlı ve açık uluslararası sisteme ve dünyayı bizim istediğimiz gibi yapan kurallar, değerler ve ilişkilere ciddi bir şekilde ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik olarak meydan okuyabilecek tek ülkedir." diye konuştu.

Blinken, iklim değişikliği ile mücadele ve yeni gelişen teknolojilere öncülük etmenin de ABD dış politikasının önemli önceliklerinden olduğuna dikkat çekti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com