ABD F-35’leri vermeyecek

ABD F-35'leri vermeyecek

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, resmi olarak Türkiye'nin F-35 programından çıkarılma sürecini başlattı. Pentagon’da askeri ekipman alımlarından sorumlu Müsteşar Ellen Lord ve savunma politikasından sorumlu Müsteşar Yardımcısı David Trachtenberg, Ankara'nın Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alımına Amerika'nın yanıtıyla ilgili basın brifingi düzenledi.

17 Temmuz 2019 - 21:57

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, resmi olarak Türkiye'nin F-35 programından çıkarılma sürecini başlattı.

Pentagon’da askeri ekipman alımlarından sorumlu Müsteşar Ellen Lord ve savunma politikasından sorumlu Müsteşar Yardımcısı David Trachtenberg, Ankara'nın Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alımına Amerika'nın yanıtıyla ilgili basın brifingi düzenledi.

Ellen, "ABD ve diğer F-35 ortakları Türkiye'nin programa katılımını askıya alma ve Türkiye'yi resmen programdan çıkarma sürecini başlatma kararında mutabık" ifadesini kullandı.

Pentagon yetkilileri, "Kaçınmak için çok çaba sarf ettiğimiz bir konuydu. İşlerin bu noktaya gelmesinden üzüntü duyuyoruz. Ama Türkiye'yi F-35 programından çıkarma kararımız sürpriz değil" dedi.

Yetkililer, Türkiye'nin bu kararından dolayı iş imkanlarını ve ekonomik fırsatları kaybedeceğini, F-35 programıyla bağlantılı 9 milyar dolarlık bir kayıp olacağını söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tom Holland admits he was drunk when he convinced
Tom Holland admits he was drunk when he convinced
Simone Biles, boyfriend Stacey Ervin Jr. post stea
Simone Biles, boyfriend Stacey Ervin Jr. post stea