• Reklam
Reklam

ABD'nin En Yaşlı Adamı Öldü

ABD'nin en yaşlı insanı olduğu tahmin edilen 2. Dünya Savaşı gazisi Richard Overton, Teksas eyaletinin Austin kentinde 112 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Reklam
ABD'nin En Yaşlı Adamı Öldü
28 Aralık 2018 - 20:05
  • Reklam

ABD'nin yaşayan en yaşlı insanı olduğuna düşünülen 2. Dünya Savaşı gazisi Richard Overton hayata veda etti.

ABD ordusunun yalnızca siyahların görev yaptığı birimlerinden birinde 3 yıl boyunca görev alan Overton, aralarında 2. Dünya Savaşı sürecinde Japonya'nın Pasifik'te bulunan Okinawa adalarına yapılan çıkarmanın da olduğu birçok askeri operasyonda yer aldı.

​PEARL HARBOR'DA DA HİZMETTE BULUNDU

Otuzlu yaşlarında orduya katılmak için gönüllü olan ve yalnızca siyahlardan oluşan 1887. Mühendis Hava Taburu bünyesinde ABD ordusuna hizmet eden Overton, 1941'de Japon ordusu tarafından Pearl Harbor üssüne düzenlenen saldırıdan kısa bir süre sonra üsse gelerek burada ordu hizmetinde bulundu.

Öte yandan Richard Overton, dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından 2013 yılındaki gaziler gününde onurlandırılmıştı.

Obama, 2013 yılındaki gaziler gününde Overton'u takdim ettiği sırada, "Düzenlenen saldırı sonrası savaş gemilerinin yandığı sırada o (Richard Overton) Pearl Harbor'da bulunuyordu. Okinava'da oradaydı. Iwo Jima'da ordaydı ve sadece sadece ‘Ben tanrının lütfü ile oradan çıktım' dedi" ifadelerini kullanmıştı.

Verdiği bir röportajda savaş alanının atmosferini anlatan Overton, ölüleri savaş meydanından kaldırmasını gerektiği sırada etrafında olanları şu sözlerle anlatmıştı:

"Siperin içerisindeydik ve kurşunlar kafamızın üzerinden gelmeye devam ediyordu."

1906 yılında dünyaya gelen ve yaşamının büyük bir bölümünü Teksas eyaletinin Austin kentinde geçiren Overton anısına Austin Kent Konseyi, yaşlı gazinin 70 yıl boyunca yaşadığı caddeye ‘Richard Overton Bulvarı' ismini vermişti.

‘BİR AMERİKAN İKONU VE TEKSAS EFSANESİ'

Teksas Valisi Greg Abbott, ‘ Bir Amerikan ikonu ve Teksas efsanesi' olarak seslendiği Overtan'ın ölümü sonrası yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

"Hazırcevaplığı ve temiz ruhu ile birçok kişinin hayatına dokundu ve ben onu tanımış olmaktan ötürü gurur duyuyorum."

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com