• Reklam

​ABD Ordusunda sakal ve başörtüsüne izin

ABD, ordudaki inanç çeşitliliği ilkesini desteklemek amacıyla Müslüman ve Sih askerlerin sakal bırakmasına, kadınlarında türban veya başörtüsü takmasına yönelik kılık kıyafet yönetmeliğini güncelledi. Uygulama, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin dış görünüşle mücadelesine yönelik politikalarının ilk güncellemesi olarak kabul edildi.

Reklam
Reklam
​ABD Ordusunda sakal ve başörtüsüne izin
14 Şubat 2020 - 15:40
Reklam

ABD Hava Kuvvetleri, ordudaki inanç çeşitliliği ilkesini desteklemek amacıyla Müslüman ve Sih askerlerin sakal bırakmasına, kadınlarında türban veya başörtüsü takmasına yönelik kılık kıyafet yönetmeliğini güncelledi.
Uygulama, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin dış görünüşle mücadelesine yönelik politikalarının ilk güncellemesi olarak kabul edildi. Söz konusu adım, ABD toprakları içindeki ve dışındaki farklı inançtaki ABD ordusu personelini bir arada barındırma çabası olarak görülüyor. Yakın zaman önce ilan edilen bu yeni kurallar, Sih dini cemaatine mensup Hava Kuvvetleri personeli için sakalları yaklaşık 5 cm uzatmalarına ve sarık takmalarına ve Müslüman kadınların başörtüsü kullanmalarına izin veriyor. Söz konusu düzenlemede, ordu mensuplarının sakal bırakmaları için dini veya sağlık şartı taşıyor olmalarının gerektiği ifade ediliyor.
Düzenleme, ABD ordusunun Müslüman ve Sih askerlerin dini inançlara uygun olarak başörtüsü takmalarını ve sakal uzatmasına izin verilmeye başlandığı 2017’deki kurallar dâhilinde yapıldı. Aynı düzenleme ordudaki diğer inançlara sahip askerlere de uygulandı. 2018 yılında ABD Hava Kuvvetleri personeli olan Abdurrahman Gitan’ın sakalını uzatmasına izin verildi. Yine Kaptan Meysâ Evzâ orduda başörtüsü takan ilk Müslüman kadın oldu. Sih Amerikan Yasal Savunma ve Eğitim Fonu (SALDEF) tarafından yayınlanan açıklamaya göre bir sonraki yıl, yani 2019’da Hava Kuvvetleri’nden Sih dinine mensup Harpreetinder Singh’in sakal uzatmasına ve sarık takmasına ilk defa müsaade edildi. Aynı şekilde ABD Ordusu’nun Hint kökenli eski subayı Yüzbaşı Simratpal Singh de saç-sakal uzatma ve sarık takma imtiyazları elde etmişti.
ABD Hava Kuvvetleri geçen ay Chicago şehrindeki bir üste Asteğmen Saliha Cabin’e ABD Amerikan ordusu tarihinde ilk Müslüman kadın vaiz pozisyonu verdi. 14 yıl önce ABD’ye gelen dindar bir Müslüman aileden olan Saliha’nın kardeşi de ABD ordusunun sağlık biriminde hizmet ediyor.
Söz konusu kurallar sakalın çene altında 5 cm uzunluğu, bıyığın da üst dudak çizgisini geçmemesi, sarık ya da türbanın askeri üniforma ile uyumlu bir kumaş ve renkte olması sınırlamalarını getiriyor. Böylece askeri kamuflajdan farklı bir tasarım kullanılması engelleniyor. Ayrıca başın zarif ve muhafazakâr bir görüntü ile kapatılması zorunluluğu da getiriyor. Komuta yönergelerine göre bu kıyafetler yangın önleyici malzemeden yapılmış olmalı ve yalnızca askeri başlıkların takılması gereken yerlerde giyilmeli.
ABD Ordusu’nun hava, deniz ve diğer silahlı birimlerinde binlerce Müslüman asker hizmet ediyor. Bu askerler, ABD topraklarının içinde ve dışında birçok üste konuşlu durumda. Yeni kurallara göre askeri güvenlik şartları da dâhil disiplin standartları üzerinde olumsuz etkileri olmaması şartıyla sakal uzatma veya türban kullanma ile ilgili özel isteklerin onaylanması gerekiyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com