ABD Ordusundaki Türk: Oğuzhan

Yalovalı Oğuzhan Durmuşoğlu, 18’inde Green Card ile ABD’ye gitti. Hiç İngilizce bilmiyordu. Amerikan ordusuna başvurdu, vatandaşlık aldı. Şimdi çavuş rütbesiyle Kara Kuvvetleri’nde görev yapıyor.

ABD Ordusundaki Türk: Oğuzhan
27 Nisan 2019 - 20:47

Yalova Çınarcık’ta doğan Oğuzhan Durmuşoğlu (24), ortaöğrenimini İstanbul İdealtepe’de tamamladı. Liseyi bitirince Amerika Birleşik Devletleri'nin Green Card çekilişine katıldı ve hayatı değişti. Piyangoda çıkan Green Card sonrası Ankara’da elçilikte mülakata girdi. İngilizce bilmiyordu. Yine de kabul edildi. Ailenin diğer fertlerini Türkiye’de bırakarak annesiyle birlikte New York’a gittiler. İki yıl boyunca dilini konuşamadığı ülkede tutunmaya çalıştı. New York’un ünlü turistik meydanı Times Square’de çalıştı. Üniversiteye gitmek istiyordu ama yıllık 25-40 bin dolar arası değişen harç için para bulması lazımdı. Sonunda radikal bir karar verdi. Amerikan ordusuna başvurdu. Bu aynı zamanda ona ABD vatandaşı olmanın kapısını da açacaktı. Sınavı geçti ve Kara Kuvvetleri’ne kabul edildi.

Periscope’tan yayın

 İlk iş olarak ordunun 3 aylık dil kursuna başladı. Ardından silahlı eğitime alındı. O eğitim sırasında çekilen fotoğrafı halen Facebook ve Instagram sayfasında ‘film afişi gibi’ diye yayınlıyor. Şimdi 27 yaşında olan Oğuzhan Amerikan ordusunda çavuş rütbesine ulaştı ve dört yıla yaklaşan ordu deneyimini ‘ABD ordusunda Türk olmak’ konsepti altında her gün canlı yayın platformu Periscope’dan anlatıyor. İlk zamanlarda birkaç kişinin izlediği yayınlar şimdi yüzlerce kişi tarafından takip ediliyor.

Evlilik teklifi yağıyor

Türkiye’den kendisine gelen sorular hemen hemen her yayında aynı... Ama ‘Nerelisin’, ‘Kaç para maaş alıyorsun?’, ‘Türkiye’de niye askerlik yapmıyorsun?’ gibi sorulara sıkılmadan her seferinde yanıt veriyor. Hatta öyle ki yayınını izleyen bazı sıkı takipçileri sorulara onun yerine cevap verecek kadar Oğuzhan’la iç içe olmuş durumda. Bazen gelen ‘Amerika gibi dünyayı kana bulayan bir orduda nasıl görev yaparsın?’ sorusuna ise ‘üniversite eğitimi için’ diye yanıt veriyor. Türkiye’den kadın izleyicilerinin en çok sorduğu soru ise, ‘Seninle evlenirsem hemen vatandaşlık alır mıyım?’

 ABD askeri ne kazanır?

 - Maaş: çavuş 30 bin $ (Yıllık)

 - Sağlık sigortası

 - Lojman

 - Eğitim yardımı

 - Gıda harcama desteği

Oğuzhan’ın sosyal medyadaki fotoğraflarında en dikkat çeken ayrıntı göğsündeki dövme. Anne ve babasının fotoğraflarını kendi vücudunda kalıcı hale getirmiş.

ABD ordu üniformasında omzunda Amerikan bayrağı taşısa da lojmandaki odasındaki duvarda bir Türk bayrağı asılı duruyor. Galatasaray taraftarı ve her yaz tatilde mutlaka Türkiye’ye geliyor. Askeri malzemelerine ay yıldız çizip paylaştığı fotoğrafı sosyal medyada mevcut.

YORUMLAR

  • 0 Yorum