ABD Polisinden Kaçak Göçmenlere Operasyon

ABD Polisinden Kaçak Göçmenlere Operasyon

Amerika Birleşik Devletleri'nde Göçmen ve Gümrük Muhafaza (ICE) ekiplerinin ABD’nin 10 şehrinde yasa dışı göçmenlerin evlerine baskın düzenleyerek tutuklamalara başladı.

15 Temmuz 2019 - 22:12

Dün başlayan operasyonlarda daha önce belirlenen göçmen polisinin haklarında sınır dışı edilmesi kararı olmasına rağmen ABD’de kalan yaklaşık 2 bin kişinin gözaltına alınacağı belirtildi.

New York Times, tutuklanan ailelerin Teksas ve Pensilvanya’daki gözaltı merkezlerinde bir arada tutulacağını ancak yer kalmadığında sınır dışı edilene kadar otellere yerleştirme olabileceğini de bildirdi.

Vatandaşlık ve Göçmen Hizmetleri Başkan Vekili Ken Cuccinelli geçen Çarşamba günü, bu baskınların kesinlikle yapılacağını açıklamıştı. Beyaz Saray’da açıklama yapan Cuccinelli, ‘’Bu ülkede haklarında sınır dışı edilme kararı olan 1 milyon insan var. Size operasyonel eylemlerin ne zaman gerçekleşeceğini söylemeyeceğiz’’ demişti.

ABD Başkanı Donald Trump da 5 Temmuz’daki açıklamasında toplu tutuklamaların yakında başlayacağını söylemişti. Geçen ayki baskın tarihinin ortaya çıkması nedeniyle operasyonu erteleyen Trump, ‘’4 Temmuz’dan sonra başlayacak. Ancak bunlara baskın demiyorum. Yıllar içinde buraya yasa dışı yollardan gelen insanları çıkarıyoruz’’ demişti.

Geçen ay ICE yetkilileri, ükeye yeni gelen yasa dışı göçmenleri hedef alacak operasyonlarla, güneybatı sınırına yığılan Orta Amerikalı aileleri caydırmayı amaçladıklarını bildirmişti.

ICE bir başka açıklamasında da sabıka kaydı olan kişilere odaklanacaklarını ancak ABD yasalarını ihlal eden her göçmenin de tutuklanabileceğini kaydetmişti.

Baskın söylentileri göçmen aileler arasında endişeye yol açmış durumda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Star Wars: Rise of Skywalker': Inside the NYC pop
'Star Wars: Rise of Skywalker': Inside the NYC pop
Colin Firth splits from wife Livia after 22 years
Colin Firth splits from wife Livia after 22 years