• Reklam

ABD Siyasetinde Bir Türk Kadını: Derya Taşkın

Instagram'da Cüneyt Gürkan ile 'New York Sohbetleri'nin konuğu Derya Taşkın. Kendisi 2018 yılından beri New Jersey Passaic County'de Demokrat Parti Kadın Kolları Hazine Sorumlusu olarak görev alıyor. Aynı yıl Paterson'dan Demokrat Parti delegesi olarak seçilmiş. Bu sene de Amerika'da, başkanı seçecek 538 kişiden birisi oldu. Türkiye'yi Amerika'da başarıyla temsil eden siyasetçinin röportajı haberimizin konusu.

Reklam
ABD Siyasetinde Bir Türk Kadını: Derya Taşkın
08 Aralık 2020 - 18:15 - Güncelleme: 09 Aralık 2020 - 11:11
  • Reklam
Derya Taşkın Kimdir?
Eskişehir'de dünyaya gelen Derya Taşkın, 1988'de Amerika'ya göç eden babasının yanına diğer aile fertleriyle birlikte 1995'te gelmiş. O zamandan beri Paterson'da yaşıyorlar.

Ceza hukuku okuyan Taşkın, aynı zamanda, diplomasi ve uluslararası ilişkiler alanlarında çifte lisans da yapmış. Paterson şehrinde 2015-2018 yılları arasında belediye başkan yardımcılığı da tecrübeleri arasında. Derya Taşkın DSC danışmanlık firmasının CEO'su ve aile şirketi olan Taşkın Bakery'nin de yöneticisi.

538 Delegeden Biri Olmayı Nasıl Başardı?
Çok alttan başladığını belirten Taşkın; seçim zamanları afiş dağıtmaktan tutun da, organizasyonlar düzenlemeye kadar pek çok işi yaparak siyasi hayatına başlamış. Toplamda 10 yıldır küçük ama emin adımlarla ilerlemiş. Türk-Amerikan derneklerinde almış olduğu rolün de bu ilerlemede etkisi olduğu kanısında. Şu anda Dünya Türk İş Konseyi'nin Amerika direktörlüğünü de yapmaya devam ediyor.

Sebeplerden en önemlisini ise, Biden'ı aday olduğunda ilk destekleyenlerden biri olmasına bağlıyor. Yani Demokrat Parti'de ilk oylamalar yapıldığında 12-13 tane kadar başkan adayının içinden Taşkın, Biden'ı desteklemiş. Tabii, 10 yıllık süreçte, parti yetkilileri üzerinde oluşturduğu güven duygusunun da altını çiziyor.

Seçimi Biden Mı Kazandı, Yoksa Trump Mı Kaybetti?
Aslında her iki adayın da sayıca oyları birbirine yakın ve Trump geçen seçime nazaran oylarını arttırmış, bu sebeple de kendisini kazanmış görüyor. Derya Taşkın'a göre Trump'ın tek kaybetme sebebi, verdiği olumsuz mesajlar, halkı bölmesi ve halkı çatışmak üzere sokağa çıkmaya teşvik etmesi.

Trump'ın bu hataları hem Biden'ın kazanmasına yaradı, hem de ilk defa Demokrat Parti içindeki bölünmeleri de birleştirdi Taşkın'a göre. Yani Trump'ın olumsuz ifadelerine karşın, Demokrat Parti birlik içinde tek bir güç olarak savaştı. Trump'ın aksine, Biden ve Demokrat Parti'nin mesajı, hep birlik ve beraberlik yönünde olduğu için kazanıldı.

Biden'ın Kaybetme İhtimali Var Mı?
20 Ocak'ta Beyaz Saray'da Görecek Miyiz?

Şu dakikadan itibaren böyle bir ihtimal kesinlikle yok. Sayımlar devam ediyor ve birçok eyaleti kazanmaya devam ediyor. Yüzde yüz Biden, başkan oldu.

Georgia'daki 5 Ocak Seçimlerinde Senato, Cumhuriyetçi Mi Olur Yoksa Demokrat Mı Olur?
Kasım'da yapılan seçimde adaylar yüzde 50 barajını geçemedikleri için, 5 Ocak'ta yinelenecek olan seçimlerde Taşkın'ın endişesi adaylar yine barajı geçemezse! Ama bir tanesini kesin Demokratlar kazanır diye düşünüyor. Umudu ise her ikisini de kazanmak yönünde. Ama bunun çok gerçekçi bir düşünce olmadığını belirtiyor.

Cumhuriyetçiler 1 aday bile çıkarsa senatodaki çoğunluğu kazanmış oluyorlar ve böyle bir durumda senato Cumhuriyetçi ama başkan Demokrat olur. Çünkü senatonun onayı olmadan başkan direkt kanun çıkartamıyor. Bu sebeple Demokrat'lar'ın senatodaki çoğunluğu kazanması için 2 aday çıkarmaları gerekiyor. 5 Ocak'taki Georgia seçimi bu nedenle çok önemli.

Eşitlik olması durumunda Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in oyuna başvurulacak. Buradaki kilit isim Kamala Harris olacak. Bu da Demokrat Parti açısından avantajlı bir durum olur.

Biden İle Amerikan Siyasetinde Neler Değişir?
Biden'ın olumlu anlamda göçmenlik reformları ve toplumu birleştirmek için çabalayacağını düşünüyor Taşkın. "Trump gibi sabahın üçünde kalkıp tweet atacağını düşünmüyorum." diyor. Belediye başkanlığından ve başkan yardımcılığından geldiği için tecrübeli bir başkan olacağını ve ılımlı bir politika izleyeceğini düşündüğünü ifade ediyor.

Trump, Amerika'da okuyan yabancı öğrencilere yönelik olumsuz karlar alıp işlerini zorlaştıracaktı, ancak Biden bu durumu düzelteceğini ifade etti.

Siyasetteki Hedefi Nedir?
Çok uzun bir yol olduğunun bilincinde olarak, bir gün senatoya girebilmek Taşkın'ın siyasetteki en önemli hedefi. Şu anda ekibiyle birlikte birkaç eyalet bazında planları olduğunu söylüyor. Yakında yapılacak olan sayımdan sonra belediyelerin yerleri tespit edildiğinde, stratejik bazı hamleler gerçekleştirme niyetinde olduğunu açıklıyor.

Zaten, Taşkın ileride kadınların ve daha genç yaştaki insanların siyasette güç kazanacağı fikrini taşıyor.

Neden Siyasete Girdi?
Yardım etmeyi sevdiğini söyleyen Taşkın, bu şekilde sesinin daha gür çıkacağına inandığı için siyasette olduğunu belirtiyor. Asla maddi çıkar düşüncesiyle bu işe soyunmamış.

Zaten; kütüphane komisyonluğu işine de, insan kaynakları işine de hep insanlara faydalı ve yardımcı olma niyetiyle girdiğini anlatıyor Taşkın.

KAYNAK: Jimmy Cuneyt Gurkan

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com