ABD Tarihinde En Büyük Uyuşturucu Operasyonu

ABD Tarihinde En Büyük Uyuşturucu Operasyonu

Amerika’da 1 milyar dolar değerinde kokain ele geçirildi.

19 Haziran 2019 - 22:14

Amerika Adalet Bakanlığı, federal yetkililerin ABD’nin Pensilvanya Eyaleti'nin en doğusunda bulunan eyaletin en büyük, ABD'nin ise 5. büyük şehri olan Philadelphia'da  bir gemide 1 milyar dolar değerinde kokain ele geçirdiğini açıkladı. Bunun, Amerika tarihinde tek seferde ele geçirilen en büyük miktar uyuşturucu olduğu ifade edildi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, federal ve yerel güvenlik güçleri Philadelphia’nın Packer Marine Terminal limanına yanaşmış bulunan, MSC Gayane adlı bir kargo gemisine baskın düzenledi. Yetkililerin mahkemeye sundukları rapora göre gemide, 7 konteyner dolusu kokain ele geçirildi.

Baskın sırasında gemide bulunan Ivan Durasevic ve Fonofaavae Tiasaga adlı iki şahıs da gözaltına alındı. Şahıslar ifadelerinde kokainin gemiye nasıl yüklendiğine dair bilgileri aktardı.

Philadelphia Savcısı William McSwain, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Bu kadar büyük oranda kokain milyonlarca insanı öldürebilirdi” ifadesini kullandı. Savcılık ofisinden yapılan açıklamada, ele geçirilen kokainin yaklaşık değerinin 1 milyar dolardan fazla olduğu belirtildi.

Reuters Haber Ajansı’ndan aktarılanlara göre söz konusu gemi, geçen ay boyunca Şili, Peru, Kolombiya ve Panama’ya seyahat etmişti.

Geminin sahibi olan Mediterranean Shipping Company’den yapılan açıklamada, durumdan haberdar oldukları ve güvenlik güçleriyle daha önce de yasadışı uyuşturucu trafiğini engellemek konusunda çalışmalar yaptıkları belirtildi.

1989 yılında Amerika’daki bir operasyonda California’da 21 ton kokain ele geçirilmişti. Aynı yıl Teksas’ta da 14 ton kokain yakalanmıştı. Bu defa ele geçirilen kokain de Amerika tarihine geçti.

Federal yetkililere göre kokain halen daha Amerika’da en çok kullanılan uyuşturucu madde durumunda.

2017 yılında yayınlanan Küresel Narkotik Raporu’nda da Amerika Dışişleri Bakanlığı, kokainin kullanımı ve erişilebilirliğinin son 10 yılda arttığına dikkat çekmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harry Dunn's family coming to White House
Harry Dunn's family coming to White House
Osmanlı Şarkıları Amerika'ya Nasıl Geldi?
Osmanlı Şarkıları Amerika'ya Nasıl Geldi?