• Reklam

ABD: Türkiye'nin ilaç borcu 2.3 milyar dolar

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, devlet hastanelerinin ABD'li ilaç firmalarına 2,3 milyar dolar borcu olduğunu ve bu meblağın ödenmemesi halinde Türkiye piyasasından çekilmeyi düşündüklerini söyledi.

Reklam
ABD: Türkiye'nin ilaç borcu 2.3 milyar dolar
24 Eylül 2020 - 01:29
  • Reklam

Satterfield, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen 38'inci Amerikan-Türk Konferansı'na video konferans yöntemiyle katıldı.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un meseleyi geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'la görüştüğünü belirterek ödemelerin ivedilikle yapılmasına için düzenleme yapılacağına dair kendisine güvence verildiğini belirtti.

ABD'li büyükelçi burada yaptığı konuşmada, Türkiye'deki devlet hastanelerinin ABD'li ilaç firmalarına olan borcunun 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara yükseldiğini vurguladı.

Satterfield, bir yıl aranın ardından alacaklı şirketlerden önemli miktarda borç indirimini kabul etmelerinin istendiğini belirterek, söz konusu borcun ödenmemesi veya ödemelerde kesinti olması halinde bunun sonuçlarının olacağını dile getirdi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali AK
    6 ay önce
    Ya Büyükelçi ya*** söylemiş yada bu haberi yapan Asparagas haber yapmış. Ben Sağlık Bakanlığı Dış Alımlar dairesinde 12 yıllık memurum, habere konu o*** borç 01/09/2020 tarihi itibariyle 604 milyon dolardır. Saygılarımla Ali AK Şb.Md.Yrd.
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com