• Reklam

ABD Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Teknoloji ürünleri tanıtan Youtuber Mehmet Kızmaz, sonunda ABD vatandaşlığı almış bulunuyor. Batman’dan ABD’ye uzanan yaşamında, nasıl vatandaşlık aldığını sizlerle paylaşıyor.

Reklam
ABD Vatandaşlığı Nasıl Alınır?
25 Şubat 2021 - 22:22 - Güncelleme: 26 Şubat 2021 - 09:26
  • Reklam
Green Card Macerası Nasıl Başladı?
2012 yılının Ekim ayında bir arkadaşının zorlamasıyla Green Card’a başvuru yapmış Kızmaz. ‘Yes-No’dan öteye gitmeyen bir İngilizcesi varmış ve çatpat İngilizce bilen arkadaşının desteğiyle DV Lottery sitesindeki formu doldurmayı başarmış. O dönemler Green Card hakkında en ufak bir fikre dahi sahip olmadığını belirtiyor. Mayıs ayında sonuçlar açıklanınca yine arkadaşıyla siteye girdiklerinde kazandığını öğrenmiş.

O yıllarda her ne kadar yabancı bir ülkeye kapağı atma fikri kafasında dolaşsa da, Green Card kazandığını öğrendiğinde bir ikilemde hissetmiş kendini. Çünkü dil sorununu nasıl çözeceğini bilememiş. Ama yine de ortalama 800 dolar masraf yaparak tüm işlemleri halletmiş. Gidip Amerika’yı deneyimlemeye karar vermiş.

Her yıl 55 bin kişinin kazandığı çekilişte direkt olarak o 55 bin kişiye Green Card verilmiyor. Çünkü evli bir kişinin kazandığı hak, yanında getireceği eş ve çocuklarına da tanındığı için sayı düşüyor. O sebeple ortalama 36-37 binlerde kalıyor. O zamanlar bekar olan Kızmaz da sıranın kendisine gelip gelmeyeceğinden emin değilmiş. Fakat şansı bu konuda da yaver gitmiş.

O dönemler, bütün evraklar posta yoluyla Amerika’ya gönderilirken, şu anda her şey online sistemle hallediliyor. Sonunda ABD Konsolosluğu’ndan davet gelmiş ve bundan önce sağlık kontrolü yaptırmış. Şu anda da geçerli bu kural, konsolosluk randevusu almış iseniz çekilişten sonra, mutlaka öncesinde sağlık kontrolünden geçmiş olmanız gerekiyor. Bunu da konsolosluğun çalıştığı klinikte halletmelisiniz. Şimdi o da otomatik olarak konsolosluktaki dosyanıza gönderiliyor.

Türkiye’de bu görüşme bir tek Ankara’daki ABD Konsolosluğu’nda yapılıyor. Kızmaz da oraya gitmiş. Konsolosluktaki görevlinin Kızmaz’a ilk sorusu, Amerika’ya neden gitmek istediği olmuş. Kızmaz, üniversiteden yeni mezun olduğunu ve kendisine yeni bir hayat kurmak istediğini, İngilizce öğrenmek istediğini söylemiş. Çok heyecanlı olmasına rağmen kendinden emin konuşmuş. Bunun önemine işaret ederek, kısa ve net cevaplar verin diye uyarıyor.

10 Ağustos 2014’te gerçekleşen bu görüşmeden sonra Kızmaz’ın vizesi onaylanmış. Beğenmezse geri dönme ihtimaline karşı gidiş-dönüş çift yönlü bilet almış. 23 Ekim 2014 tarihinde uçağa binip Amerika’ya gelmiş ve ilk üç ay içinde kafasındaki dönme ihtimali ortadan kalkmış. Üstelik yarım yamalak İngilizce konuşmasına rağmen.

Ailesini geride bırakmanın hüznünü, dil bilmeden yabancı bir ülkeye gitmenin endişesini ve yeni bir hayata başlamanın heyecanını bir arada yaşayan Kızmaz’ı San Francisco’da bir arkadaşı karşılamış.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com