ABD Yargısı Pastacıyı Haklı Buldu

ABD Yargısı Pastacıyı Haklı Buldu

ABD Yüksek Mahkemesi bugün oluşturduğu kritik içtihatla, bir gay çifte düğün pastası yapmayı inançlarını gerekçe göstererek reddeden fırıncıdan yana karar verdi. Masterpiece Cakeshop adlı pastanenin sahibi Jack Phillips, 2012 yılında evlenen David Mullins ve Charlie Craig adlı gay çifte inançlarını gerekçe göstererek düğün pastası yapmayı reddetmişti.

06 Haziran 2018 - 05:20

Çiftin başvurusu üzerine Colorado Sivil Haklar Komisyonu, pastanenin, Colorado eyaletinde ticari işyerlerinin, ‘’ırk, din, cinsiyet, evlilik durumu ve yaş gerekçesiyle müşteri ayırmalarını yasaklayan’’ ayrımcılık karşıtı yasalarını ihlala ettiğine karar vermişti.

Ancak ABD Yüksek Mahkemesi bugün aldığı kararda, çoğunluk görüşünün bir kısmı, küçük işletmelerin, İfade özgürlüğü hakkı ve inancını yaşama hakkı gerekçeleriyle, söz konusu ayrımcılık yasalarından muaf olabileceklerine hükmetti. Ancak kararın ana gerekçesini bu oluşturmadı.

2’ye karşı 7 oyla alınan kararda, Colorado Sivil Haklar Komisyonunun kararını, komisyonun, pastacının kendisine adil şekilde savunmasına izin vermediği ve inançlara karşı düşmanca bir tutum sergilediği gerekçesiyle aldı. Yüksek Yargıçlardan sadece Ruth Bader Ginsburg ve Sonia Sotomayer aleyhte oy kullandı.

ABD Yüksek Mahkemesi, 50 yılı aşkın süredir, ‘inançlarına aykırı olduğu gerekçesiyle müşterilerine eşit davranmayı reddedetme’ savunmasını kabul etmiyordu. Bir dönüm noktası olabilecek kararın bu nedenle Amerikan politik, sosyal ve ticari yaşamında tartışmaları ve yeni krizleri tetiklemesi bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Seda Sayan: Oğulcan'a 'torpilli' dedikleri için futbolu bıraktırdım!
Seda Sayan: Oğulcan'a 'torpilli' dedikleri için futbolu...
Oyuncu Recep Aktuğ evden çıkamaz durumda!
Oyuncu Recep Aktuğ evden çıkamaz durumda!