• Reklam
Reklam

ABD'ye Uzun Süre Giriş Yapamamış Green Cardlılar!

Avukat Remzi Güvenç Kulen, gerek Trump'ın getirdiği kısıtlamalar ve zorluklar gerekse de pandemiden kaynaklanan aksaklıklar nedeniyle, 'USCIS' göçmenlik ofisinde yaşanan gecikmelere ne tür çözümler getirilme olasılığı olduğuyla ilgili açıklamalar yapıyor. Ama daha önemlisi, pandemi nedeniyle, bir yıl ya da daha uzun süredir Amerika'ya giriş yapamamış Green Card sahiplerinin, ne yapması gerektiğiyle ilgili öneriler sunuyor.

Reklam
ABD'ye Uzun Süre Giriş Yapamamış Green Cardlılar!
12 Nisan 2021 - 21:44
  • Reklam
'USCIS' GECİKMELERİNE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
'USCIS' Göçmenlik Bürosunun Çok Yavaşlayan İşlem Prosedür Süresi

Trump yönetiminin getirdiği zorlamalar ve kısıtlamaların üzerine bir de korona virüs salgınının
yarattığı zorluklardan ötürü, göçmenlik ofisinde işler tarihinde hiç görülmediği kadar yavaş ilerliyor. Bu konuya çözüm olabilecek bazı öneriler sıralıyor Avukat Kulen.

Daha Önce Mülakat İstenmeyen Başvurularda Bu Sisteme Geri Dönülmesi
Özellikle Trump'tan önce mülakat istenmeden ilerleyen dosya işlerinin, yine eski prosedüre dönüp mülakatsız halledilmesi sözkonusu olabilir. Örneğin, işyeri üzerinden yapılan Green Card
başvurularında 'Amerika içinde' daha önceden mülakat yoktu. Trump bu sistemi getirdi. O
zamandan beri hem bu dosyalar gecikti, hem Green Card başvuruları, hem de vatandaşlık
mülakatları gecikti.

Avukat Kulen bu konuyla ilgili, son zamanda aldıkları işyeri Green Card başvurularının 'mülakatsız' kabul edildiğini söylüyor. Henüz Biden hükümeti bu başvurulardaki mülakatları kaldırdığını resmi olarak açıklamadı, ancak Avukat Kulen son örneklerden ötürü umutlu olduğunu ifade ediyor.

'Difference Policy'nin Tekrar Gündeme Gelmesi
Daha önce kabul edilen bir dosyanın içeriğinde; şahıs, şirket veya iş tanımı açısından bir değişiklik yoksa, bu dosyanın uzatma başvurusunun önceki dosyadaki gibi kabul edilip hızlı bir şekilde onaylanması anlamına gelen Difference Policy'i de Trump kaldırmıştı. Biden yönetimi bu uygulamayı da geri getirirse göçmenlik ofisinde işler hızlanacaktır Avukat Kulen'in düşüncesine göre.

Daha Önce Parmak İzi İstenmeyen Başvurularda Bu Sisteme Geri Dönülmesi
Özellik '539' başvurularını ilgilendiren bir durum. Mesela Amerika içinde statü uzatma veya statü değiştirme başvuruları buna en iyi örneklerdir.

Örneğin, H1 vize başvurusu yapan birinin eşi H4 başvurusu yapar ve H1 başvurusu kabul edilmesine rağmen, H4 vizesi kabul edilmeyebilir. Bunun sebebi şu aralar uygulanan parmak izi prosedürü. Pandemiden ötürü parmak izi gerektiren uygulamalar aksıyor. Aylardır bekleyenler var. Bu gibi durumlardaki parmak izi uygulaması kaldırılıp eski uygulamaya dönülürse, hem dosyalar daha hızlı ilerleyebilir, hem de göçmenlik ofisine daha az iş düşebilir.

NVC'DEN YAPILAN SON AÇIKLAMALAR
NVC (National Visa Center), göçmenlik bürosunun bir başvuru dosyasını kabul ettikten sonra,
dosyayı en son konsolosluktan önce gönderdiği kurumdur. Yani Göçmenlik bürosuyla konsolosluk arasındaki aracı kurum gibi düşünülebilir.

1. Eğer konsolosluk, pandemi koşullarından ötürü çalışmıyor ve mülakat randevusu vermiyorsa, NVC dosyayı konsolosluğa göndermiyor. Kendi deposunda tutuyor. Bu nedenle orada bir yığılma oluşmuş durumda. Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamada 500 bin adet dosyanın NVC'de beklediği belirtildi.

2. NVC'nin dosyaları konsolosluğa gönderme sırası 'FIFO' yani 'first in first out' şeklinde oluyor. Yani NVC'ye geliş sırasına göre dosyalar konsolosluğa gönderiliyor. Tabii ki konsoloslukların o kategoride vize mülakatını açmış olması kaydıyla. Dosyası konsoloslukta olup mülakat bekleyenler ise, bunun cevabını konsolosluktan öğrenecekler. Yani bu dosyalar NVC'ye geri gönderilmedi.

3. Bir dosyanın göçmenlik bürosunda mı yoksa NVC'de mi olduğunu anlamak için dosya takip
numarası üzerinden kontrol edilebilir. Bazen bu sistemde sorunlar olabiliyor. O zaman da NVC'nin internet sitesindeki 'Ask NVC' portalından dosyanızın durumunu sorgulayabilirsiniz.

AMERİKA'YA UZUN SÜREDİR GİRİŞ YAPMAYAN GREEN CARD SAHİPLERİ
ABD Dışişleri Bakanlığı bu konu hakkında da bir açıklama yaptı. Bilindiği üzere Green Card sahiplerinin bu konumu koruyabilmeleri için, bir seneyi geçirmeden en az bir kere Amerika'ya giriş yapmaları şartı var. Korona virüs salgını nedeniyle geçtiğimiz sene boyunca bu süreyi geçirenler oldu. O kişilerin durumu ne olacak?

1. Amerika dışında uzun süre kalacak Green Card sahiplerinin bunu, devleti haberdar ederek
yapmasında fayda var. Ama bu izin başvurusu 'Reentry permit' ancak Amerika içindeyken
yapılabilen ve parmak izi gerektiren bir başvuru olduğu için önemli. Salgından ötürü uzun süredir gelemeyenler, tekrar dönüş yapmayı başarırlarsa, döndükten sonra bir ya da iki seneliğine verilen bu izni aldıkları taktirde bir daha böyle bir durumda kalmazlar.

2. Bir de Amerika dışındayken Green Card süresi biten kişilerin ne yapabileceğini göçmenlik ofisi cevapladı. Yeni düzenlenen Green Card alındı begeleri, Green Card yerine geçecek. Bu alındı belgesi ile Amerika'ya teknik olarak giriş yapılabilir.

3. Amerika'dan çok uzun süre ayrı kalanlar için bir yol da, konsolosluklardan 'boarding form' uçağa biniş belgesi alarak gelmek. Bu belgeyle Amerika'ya geldiğinizde; sağlık sebepleri, uçuşların ertelenmesi gibi salgından kaynaklanan sebeplerden ötürü görevliler biraz daha esnek davranıyorlar. Bir seneyi geçiren insanların bile tekrar Amerika'ya giriş yaptıklarını belirtiyor Avukat Kulen. Ama yine de göçmenlik bürosu size bir 'waiver form' imzalatabilir. Bu affedildiğinizin bir belgesidir, ancak belli bir ücreti var onun ödenmesi gerekli. Bu sebeple neden bir senedir ya da daha uzun zamandır Amerika'ya gelemediğinizi doğru bir şekilde belgelemeniz çok önemli.

ÖNEMLİ HATIRLATMA!
Ancak avukat Kulen, çok uzun süredir Amerika'ya giriş yapmayan Green Card sahiplerinin, geçerli makul sebepleri varsa ve bunları belgeleyebiliyorlarsa bu yöntemi denemeleri konusunda uyarıyor. En iyisi önceden bir avukata danışıp bilgi almak.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

KAYNAK: Avukat Remzi Güvenç Kulen

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com