Ahıska Türklerinden Dayton’a Yeni Camii

Ahıska Türklerinden Dayton'a Yeni Camii

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletine bağlı Dayton kentinde inşa edilen Osman Gazi Cami ibadete açıldı. Yıllar önce Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşen yaklaşık 1000 Ahıska ailenin oturduğu Eski Dayton kentinde görkemli cami Amerikalı Türklerin desteği ile 500 bin dolara mal oldu.

22 Nisan 2018 - 18:45

Bugün ibadete açılan caminin temeli 2014 yılında atıldı. 1508 Valley St. bulunan eski bina Ahıska Türkleri tarafından alınarak yeniden inşasına başlandı. Açılışa Amerika'da yaşayan Müslümanların yanısıra Türkiye'den gelen Müslümanalar bölgede yaşayan diğer din temsilcileri ve diplomatlar katıldı. 

Binanın dışı turkuaz, yeşil döşeme ile İçerisi Türkiye'den üretilerek gelen Osmanlı tarzı çiniler, fayans ve turkuaz halı ile donatıldı.

Altın yaldızlı bir avize tavana asılırken, Allah'ın 99 ismi tavanı süsledi. Duvarlarda da çeşitli ayetlerle süslenen cami bölgenin en görkemli camisi oldu. Yaklaşık  bin kişilik kapasiteli caminin yapımı 4 yıl sürdü. Caminin yanı sıra okul ve eğitim alanlarınında olacağı binanın bazı bölümlerinde inşaat devam ediyor. Daha önce kullanılmayan bir kilise olan binada yatılı eğitimde verileceği öğrenildi.

Dernek başkanı Mirza Mirza, okulda "Türkçe ve İngilizce eğitimin yanısıra spor ve eğlence aktiviteleri yapılacak." dedi.

Bölgede yaklaşık 1000 Ahıska Türk aile yaşadığı biliniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Were forecasters wrong or did state fail us? You be the judge with this forecast timeline
Were forecasters wrong or did state fail us? You be the judge with...
Gelin adayı Hanife'nin yeni mesleği şaşırttı
Gelin adayı Hanife'nin yeni mesleği şaşırttı