Akdağ’dan Müslüman ülkelere Kudüs çağrısı!

Akdağ'dan Müslüman ülkelere Kudüs çağrısı!

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, İstanbul'da  gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi'ne ilişkin,  "Belki de böyle bir hamle beklenmiyordu ama bu hamle aslında orada zulmün  derinleşmesine engel olabilecek, son derece önemli bir hamle oldu. Gelişmeleri izleyeceğiz." dedi.

17 Aralık 2017 - 21:13

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, A Haber'de katıldığı canlı yayında, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına yönelik, Donald Trump ve Amerika'nın attığı  adımın tarihi bir hata olduğunu vurguladı.Bu kararın bölgedeki istikrarı iyice bozacağını, oradaki zulmü  derinleştirecek büyük bir hata olduğunu dile getiren Akdağ, şöyle konuştu: Arkasındaki sebepler zamanla daha iyi ortaya çıkacaktır.

Genellikle  şu konuşuluyor, 'Donald Trump'un birtakım iç sıkıntıları vardı, kendi iktidarını  muhafaza etmek için bunun için belli lobilerin etkisinde kalarak bu iş yapıldı.'  Sebebi ne olursa olsun, oradaki zulmü derinleştirecek bir adım attılar.

Daha  doğrusu eğer buna müsaade edilirse derinleştirecek bir adım attılar. Ama  gerçekten Türkiye'den Sayın Cumhurbaşkanımızla çok gür bir seda yükseldi. Büyük  bir liderlik sergiliyor, Sayın Cumhurbaşkanımız. Liderlik kabiliyetleri ya da  özellikleri böyle zamanlarda ortaya çıkıyor. Yani sınırları zorlamak, herkesin  'olamaz, yapılamaz' dediğini yapmak üzere harekete geçmek ve orada muvaffak  olmak, gerçek bir liderlik örneği.

Akdağ, Türkiye'nin çağrısıyla İİT'nin olağanüstü toplandığını  hatırlatarak, bütün Müslümanların bu haksızlığa karşı ortak karar aldığını dile  getirdi.Olağanüstü toplantıda, Doğu Kudüs, bağımsız Filistin Devleti'nin  başkentidir, 1967'deki sınırlar esas olmak üzere, 1980 Birleşmiş Milletler  kararları esas olmak üzere biz bu başkenti bir kere daha dünyaya ilan ediyoruz.  Filistin Devletini tanımamış ülkeleri Filistin'i tanımaya davet ediyoruz. Bu  zulme de asla rıza göstermiyoruz. kararının alındığını ifade eden Akdağ, şöyle  devam etti: Belki de böyle bir hamle beklenmiyordu ama bu hamle aslında orada  zulmün derinleşmesine engel olabilecek, son derece önemli bir hamle oldu. 

Gelişmeleri izleyeceğiz. İsrail Devleti aslında korkunç bir hırsla yıllardır  yaptığı zulmü devam ettiriyor. Yaklaşık 10 senedir, Gazze'de 2 milyon Gazzeli  adeta açık hava hapishanesinde, Batı Şeria'da aynı şekilde sıkıntılar var.  Dünyanın bu meseleye kör ve sağır kalmaması lazım. Yani sadece kınamayla falan da  bu işler olmaz. Orada zulüm gören kardeşlerimize, zulüm gören insanlara sahip  çıkmak lazım. Bu sahipliğin liderliğini Sayın Cumhurbaşkanımızın yapıyor oluşu  gerçekten Türkiye adına iftihar verici bir hadisedir. Bizim tarihimize, tarihi  mirasımıza da son derece yakışan bir durumdur. Akdağ, İİT Olağanüstü Zirvesi'nden çıkan kararda, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın liderliğinin etkisinin büyük olduğunu vurgulayarak, bazı  lobilerin başarısız olması için çalışmasına rağmen toplantının büyük bir  başarıyla neticelendiğini anlattı.

İİT Olağanüstü Zirvesi'nde İslam ülkelerinin fire vermeden  toplandığını ifade eden Akdağ, şunları kaydetti: Devlet başkanları ya da başbakanları seviyesinde 20'ye yakın katılım  oldu. Onun dışında da bütün ülkeler bildirinin altına imzasını açıkça koydular ve  bildirinin ifadeleri son derece net. Diplomatik bir dille muğlak ifadelerle  kaleme alınmış bir bildiri değil. Açıkça, net ifade ediyor ki 'Burada bir zulüm  var. Amerika'nın yaptığı yanlış, İsrail'İn yaptığı yanlış. Biz bu yanlışı kabul  etmiyoruz. Filistin'i bağımsız bir devlet olarak ve Doğu Kudüs'ü de Filistin'in  başkenti olarak tanıyoruz, ilan ediyoruz.' Zaten biliyorsunuz Türkiye'nin Doğu  Kudüs'te büyükelçilik seviyesinde bir temsili var. Diğer ülkelerin, Müslüman  ülkelerin de özelikle oradan başlayarak, bu büyükelçilikleri orada tesis etmesi  lazım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı