Alp Başaran'ın Paterson Analizi

Amerika Birleşik Devletleri'nde bu yıl Kongre'ye girmek için çalışan New Jerseyli Türk siyasetçi Alp Başaran, Türklerin yoğun yaşadığı Paterson kenti için bir analiz yaptı. Başaran, Paterson kentinin kapasitesiz politikacıların kurbanı olduğunu vurgulayarak önemli konulara dikkat çekti.

Alp Başaran'ın Paterson Analizi
02 Şubat 2020 - 12:18 - Güncelleme: 02 Şubat 2020 - 12:50

Alp Başaran önceki gün Facebook'taki New Jersey Turks grubunda yayınladığı analizde şu husulara değindi: "Paterson şehri, Amerika'lı siyasilerin rezaletlerinin abidesidir. Kapasitesiz, titirsiz politikacılar zevk-ü sefa içerisinde hayatlarına devam ederken, Paterson şehrinin fakir toplumları, yolsuzluk yüzünden yok olup gitmek üzereler. Paterson şehrinin sakinleri için gelirler sürekli düşmekte, okullarındaki irki ayrım sürekli artmakta, ve altyapı sürekli çökmektedir.

Paterson şehrindeki devlet okulları, Amerika’nın 70 yıl once “segregation” denen ırkçı politikalarına uygun idare edilmektedir. Siyahi çocuklarla beyaz çocuklar sürekli farklı okullara yollanmaktadır. Paterson şehrindeki devlet okullarında 63.7 milyon dolarlık bir bütçe açığı var. Bu rezalet, sadece Paterson şehrinin politikacılarına ve onları can havliyle destekleyen Paterson özel charter okulları yöneticilerine ve bildiğiniz Paterson toplum önderlerine yaramaktadır. Bu düzeni ayakta tutan siyasi ayağı kırmanın vakti gelmiştir. Aklı selim Amerika'lılar olarak bu iğrenç düzene son vermemizin vakti gelmiştir.

Paterson şehri sadece New Jersey eyaletinde değil, bütün Amerika’da işsizlik, uyuşturucu, ve cinayet oranlarının en yüksek olduğu şehirlerden biridir. Daha bu yıl, FBI’ın yürüttüğü bir federal soruşturma, Paterson polislerinin uyuşturucu sattığını, yoldan geçen vatandaşların paralarını çaldığını, ve vatandaşları dövdüğünü ortaya çıkarttı. FBI tarafindan tutuklanan 8 tane Paterson polisinin bir kısmı bu suçları itiraf etti, fakat onlara yol veren düzen maalesef hala ayakta. Paterson şehri, Turkiye içerisinde bile Allah’a şükür hiçbir il ve ilçemizde görmediğimiz bir kargaşa ve kaos içerisinde.

Jameek Lowery

Paterson şehrinin bu bahsettiğim durumunu gözler önüne seren Jameek Lowery hadisesini size aktarmak istiyorum. 5 Ocak 2019'da, Jameek Lowery adlı bir siyahi kardeşimiz: (1) Paterson polis karakoluna gitti, (2) polislerden tekrar tekrar su istedi ve onu öldürmemelerini rica etti, ve bunu canlı yayında Facebook'da yayınladı, (3) polislerle bir ambulansa girdi ve polislerin fiziksel şiddetine mağruz kaldı, ve (4) ağır yüz darbeleriyle kendisini hastanede komada buldu. Jameek Lowery iki gün sonra hastanede öldü. Barışçıl protestocular bu duruma bir izahat istemek için günlerce Paterson Belediye Sarayı dışında toplandıklarında, Paterson polisi protestocuları dövdü ve protesto liderlerini tutukladı. Amerika gibi bir yerde, bir polis karakoluna çaresiz bir şekilde giren bir siyahi kardeşimizin ihtiyaçlarına ölümle cevap vermenin insanlığa sığan bir yanı yok.

Ceza Adalet Reformu

Silahsız insanlara yönelik polis şiddeti, Amerika çapında sayısız erkek ve kadının ölümüne yol açtı. Siyahiler, beyazlarla aynı suçu işlemelerine rağmen %19 daha fazla hapis cezasına çarptırılıyor. Siyahiler beyazlardan beş kat daha fazla hapse mahkum ediliyor. Hapishanelerimizde dünyadaki diğer ülkelerden çok daha fazla insan var. Hem bölgemiz hem de Amerika için gerçek ceza adalet reformuna ihtiyacımız var.

Biz polis departmanlarına büyük reformlar getirmek için yola çıktık. En çok fakir toplumları etkileyen, ve uyuşturucuyu sadece kullananlara odaklanan, uyuşturucuya karşı göstermelik savaşı sona erdireceğiz. Uyuşturucuyu satanlara ve yüksek mertebede onlara yol verenlere odaklanacağız. Mümkün olduğu kadar çok insanı tutmak için mali olarak teşvik edilen özel hapishaneleri ve gözaltı merkezlerini ortadan kaldıracağız. El birliğiyle bunların hepsini yapabiliriz, yeter ki isteyelim." dedi.

Gruba gelen yorumlarda ise, Alp Başaran'ı haklı buldular. Başaran'a destek verenlerin sayısı oldukça fazla olmasına karşın bir kaç kişide Paterson'ın düzeldiğini Türk Emniyet Müdürü ile daha hızlı düzeleceğini belirtti.
Alp Başaran'ın paylaşımına gelen yorumlardan bazıları şöyle:

 • Seckin Coban New Jersey sadece Paterson dan ibaret değil. Trenton daki yaşamı da konularınıza dahil edin. Oralara ne yapmayı düşünüyorsunuz? Alp bey by konudaki fikirleriniz nedir?
   
  Alp BasaranAlp Basaran replied
   · 1 Reply

 • Mustafa Akar Agziniza saglik Alp Bey.
  Yazinizi okudum be gercekten sok oldum polislerin by kadar corrupt oldugunu bilmiyordum America da.cok guzel bir konuya aciklik getirmissiniz tebrik ederim ve insaAllah butun herkes birlik olur ve bu meseleyi America nin en buy…See More

New Jersey Turks grubuna ulaşmak için bu linki tıklayabilirsiniz 


 

YORUMLAR

 • 0 Yorum