Amerika'da Ankette Şükreden Rahat Ediyor Çıktı

Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü kutlanırken bu arada yapılan bir araştırmadan da şükret et, stres olma rahat et sonucu çıktı.

Amerika'da Ankette Şükreden Rahat Ediyor Çıktı
29 Kasım 2019 - 23:38 - Güncelleme: 30 Kasım 2019 - 09:54

Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi fakültesinden Profesör Dr. Richard Gunderman  "Bir doktor olarak, ciddi hastalıklar ve yaralanmalar nedeniyle yaşamları altüst edilen birçok hasta ve ailenin bakımına yardımcı oldum. Şükür ve dini inanışların hastalıkları iyileştirdiğini gördüm." dedi. 

Gunderman yaptığı açıklamada "Bu tür felaketlerin sancılarında, hakaretten başka bir şeyin sebebini bulmak zor olabilir.

Yine de Şükran Günü bize, tüm alışkanlıkların en sağlıklı, en canlandırıcı ve keyifli olanlarından birini - nimetlerimizde sayma ve sevinme - geliştirme fırsatını sunuyor.

Şükran'ın faydaları

Araştırmalar, minnettar insanların sağlıklı ve mutlu olma eğiliminde olduklarını göstermektedir. Daha düşük stres ve depresyon seviyeleri sergilerler, sıkıntıyla daha iyi baş ederler ve daha iyi uyurlar. Hayattan daha mutlu ve daha mutlu olma eğilimindedirler. Eşleri bile ilişkileriyle daha fazla tatmin olma eğilimindedir.

Belki de hayattan zevk aldığımız iyi şeylere daha fazla odaklandığımızda, kendimize ve birbirimize daha iyi bakmamız için daha fazla yaşamaya ve eğilimde olmaya sahibiz.

Araştırmacılar insanlardan geçen hafta düşünmelerini ve onları rahatsız eden ya da minnettar olduklarını hissettikleri şeyler hakkında yazmaları istendiğinde, iyi şeyleri hatırlamakla görevli olanlar daha iyimserdir, yaşamları hakkında daha iyi hissederler ve aslında doktorlarını daha az ziyaret ederler.

Teşekkürler almak insanları mutlu eder, ancak şükranları ifade eder. Katılımcılardan teşekkür notları yazmalarını ve göndermelerini isteyen bir deney, tüm ay boyunca süren bir avantaj olarak bildirilen mutluluk düzeylerinde büyük artışlar buldu.

Felsefi kökler

Batı tarihinin en büyük akıllarından biri olan Yunan filozofu Aristoteles, alışkanlıkla yaptığımız şey olduğumuzu savundu. Alışkanlıklarımızı değiştirerek daha müteşekkir insanlar olabiliriz.

İlgili: Bizim büyük insan beyinleri Şükran Günü'nü bizim için mümkün kılıyor - başka hayvanlar yok

Günlerimizi kötü giden her şeye dayanarak geçirirsek ve gelecekle ilgili beklentilerin ne kadar karanlık göründüğünü belirlersek, kendimizi sefalet ve kınama olarak düşünebiliriz.

Neden iyimser olmak kalbinize iyi gelir? 

Ancak kendimizi, minnettar olmamız gereken her şeyi arayan, tanıyan ve kutlayan insanlara da ayırabiliriz.

Bu, kimsenin bir Pollyanna olması gerektiğini söyleyerek, mantrayı Voltaire'ın "Candide" ’sinden mantıkla anlatan bir şey demek değildir:" Her şey bunun için en iyisi, olası tüm dünyaların en iyisidir. " Hak edilmesi gereken haksızlıklar ve iyileştirilmesi gereken yaralar var, ve onları görmezden gelmek ahlaki bir sorumluluk aşkı anlamına geliyor.

Ancak dünyayı daha iyi bir yer haline getirme nedenleri, bizi halihazırda sahip olduğu pek çok iyi şeye körlememelidir. Eksikliği tespit edilirsek nasıl şefkatli ve cömert olabiliriz? Bu, büyük Romalı devlet adamı Cicero'nun niçin sadece erdemlerin en büyüğü değil, hepsinin “ebeveyni” olduğunu söylediğini açıklıyor.

Dini kökler

Şükran birçok dini geleneklere derinden gömülüdür. Yahudilikte, sabah namazının ilk sözleri çevrilebilir, "Teşekkür ederim". Bir başka deyiş, "Kim zengin?" Sorusunu ele alıyor. bu cevapla: "Sahip olduklarından hoşlananlar."

Hristiyan açısından da şükran ve şükran hayati öneme sahip. İsa, son yemeğini öğrencileriyle paylaşmadan önce teşekkür eder. Öyleyse, Hristiyan yaşamının bir parçası, GK Chesterton’un yazarı ve eleştirmeninin “en yüksek düşünce şekli” olarak adlandırdığı şükrandır.

Yeni bir çalışma, yeşil alanların yakınında yaşayan kent sakinlerinin erken ölme olasılığının düşük olduğunu belirtti.

Şükran İslam'da da önemli bir rol oynar. Kuran'ın 55. bölümü, insanların güneşe, aya, bulutlara, yağmura, havaya, otlara, hayvanlara, bitkilere, nehirlere ve okyanuslara minnettar olmak zorunda oldukları her şeyi sıralamaktadır; kişi Tanrı'ya şükretecek bir şey olabilir mi? "

Diğer gelenekler ayrıca şükranların önemini vurgulamaktadır. Hindu festivalleri kutsamaları kutlar ve onlara teşekkür eder. Budizm'de şükran sabır verir ve açgözlülüğün panzehiri olarak, asla yetmediğimiz aşındırıcı anlamda hizmet eder.

Acı çeken bile kökler

1994 yılında yayınlanan "Yeni Bir Yaşam" adlı kitabında Duke Üniversitesi İngiliz profesörü Reynolds Price, kendisini kısmen felçli bırakan bir omurilik tümörü ile olan savaşının aynı zamanda gerçekten yaşamanın ne anlama geldiğini anlattı.

Ameliyattan sonra, Price "bir çeşit sersemletici yetenek" olarak nitelendirilir. Zamanla, tümörü ve tedavisi ile birçok yönden azalmasına rağmen, etrafındaki dünyaya ve onu dolduranlara daha fazla dikkat etmeyi öğrenir.

Yazımındaki değişimi yansıtan Price, kitaplarının daha genç bir adam olarak kaleme aldığı kitaplardan farklı şekillerde bulunduğunu belirtir. El yazısıyla bile, "Teşhis sırasındaki kişiyle aynı gözüküyor" diyor.

"Olduğu gibi huysuz, daha uzun, daha okunaklı ve daha fazla hava ve stride. Ve minnettar bir adamın kolundan aşağı geliyor."

Ölümlü bir fırça gözlerimizi açabilir. Bazılarımız, her günün kıymetliliği için derin bir takdir, gerçek önceliklerimizin daha net bir şekilde anlaşılması ve yaşamı kutlamak için yenilenmiş bir bağlılık ile ortaya çıkmaktadır. Kısacası, her zamankinden daha minnettar ve daha canlı olabiliriz.

Şükranı uygulamak

Minnettarlık söz konusu olduğunda, kaçınılması gereken bir tuzak, diğerlerinden daha iyi ya da sadece daha iyi hissetmemize neden olan şeylere mutluluğu bulmaktır. Benim düşünceme göre, böyle bir düşünce kıskançlığı ve kıskançlığı besleyebilir.

Eşit olarak kutsandığımız harika saygılar var - aynı güneş her birimize parlıyor, hepimiz her gün aynı 24 saatle başlıyoruz ve her birimiz en karmaşık ve en güçlü kaynaklardan birini ücretsiz olarak kullanıyoruz. evrende, insan beyni.

Kültürümüzde çoğu, eksiklik tutumunu geliştirmeyi hedefliyor gibi gözüküyor - örneğin, reklamların çoğu mutluluğu bulmak için bir şeyler satın almamız gerektiğini düşünmemizi hedefliyor. Oysa hayattaki en iyi şeylerin çoğu - doğanın güzelliği, konuşma ve sevgisi - bedava.

Bir şükran ifadesi geliştirmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri düzenli olarak teşekkür etmeyi alışkanlık haline getirmektir - günün başında, öğünlerde ve benzerlerinde ve günün sonunda.

Aynı şekilde, tatiller, haftalar, mevsimler ve yıllar şükran duası veya meditasyon, teşekkür notları yazma, şükran günlüğü tutma ve ortaya çıktıkları durumlarda bilinçli olarak nimet bulma konusunda şükran duyabiliyorlar.

Şükran bir yaşam tarzı haline gelebilir ve kutsamalarımızı sayma alışkanlığımızı geliştirerek, gerçekten kutsandığımız dereceyi artırabiliriz." şeklinde konuştu.YORUMLAR

  • 0 Yorum