Amerika'da Azil Süreci Kızışıyor

Trump hakkında azil soruşturmasına yol açan Ukraynagate skandalında, ikinci bir istihbaratçı, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı aleyhine ihbarda bulundu.

Amerika'da Azil Süreci Kızışıyor
06 Ekim 2019 - 21:32

bir istihbaratçının Başkan Donald Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, Demokrat rakibi Joe Biden'ı soruşturmasını istediğini resmen ihbar etmesinin Trump'a karşı azil soruşturması açılmasına neden olmasının ardından, ikinci bir istihbaratçının daha ifşaatta bulunduğu ortaya çıktı.

ABD'li istihbarat görevlisi olduğu belirtilen ilk ifşaatçıyı temsil eden hukuk şirketi yetkilisi avukat Mark Zaid, yine istihbarat görevlisi ikinci bir ifşaatçı daha olduğunu duyurdu. Her ikisini de temsil ettiğini belirten Zaid, ikincisinin Trump-Zelenskiy telefon görüşmesi hakkında birinci elden bilgiye sahip olduğunu vurguladı.

Zaid, ikinci ifşaatçının, Amerikan İstihbaratı Başmüfettişliği ile Trump'ın Ukrayna ilişkilerine dair konuştuğunu, ancak henüz bir şikayet mektubu sunmadığını belirtti.

Trump ile Zelenskiy arasında temmuzda yapılan telefon görüşmesi, ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat çoğunluğun Trump'a yönelik azil soruşturması açmasına neden olmuştu.

Zelenskiy'den Joe Biden ile oğlunun Ukrayna'daki yolsuzluklarının soruşturulmasını isteyen Trump, Ukrayna lideriyle görüşmesinin tamamen usullere uygun olduğunu savunuyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum