Amerika'da Bir Türk Mahallesi: Sheapshead Bay

Fenomen Esra Öziskender, Amerika’da Türklerin yoğun yaşadığı Brooklyn’de bulunan Sheapshead bölgesini ziyaret etti.

Amerika'da Bir Türk Mahallesi: Sheapshead Bay
10 Ağustos 2019 - 22:06

Amerika’da “Fenomen Esra” olarak tanınan Abdpost.com'un İnternet Fenomeni Esra Öziskender, ABDPOST.COM' takipçileri için Brooklyn’de Sheapshead Bay bölgesini gezdi.

İşte Esra Öziskenderin Sheapshead Bay bölgesindeki izlenimleri.

Amerika deyince Türklerin en yoğun olduğu şehir düşünülünce, ilk akla gelen New Jersey’in Paterson şehridir. Ancak Amerika’da çok insanın bilmediği ve bir doğa harikası olan, Türklerin yoğun yaşadığı bir başka şehir daha var. Brooklyn’de Sheapshead Bay bölgesi.

Bazı İngilizceye dili dönmeyen Türkler tarafından “Şenset Bey” olarak da telaffuz edilebilen ve en az 10 adet Türk restorantı ve Türk bakkalları bulunan Sheapshead Bay’e şöyle kısaca bir göz gezdirelim.

Beş ilçeden oluşan New York şehrinin en büyük ilçesi Brooklyn’dir. Hatta öyle ki bir dönem New York’tan bağımsız, ayrı bir il olmayı bile talep etmişler.

Brooklyn’in Manhattan’a yakın olan bir ucundan, New Jersey’e yakın olan öteki ucuna gitmek bir saati bulur. Sheapshead Bay, Coney Island’a yakın, Brooklyn’in en güzel yerleşim alanlarından biridir.

Sheapshead kelime anlamı olarak koyun başı denektir ancak Bay de koy demektir. Zaten Sheapshead Bay sularla çevrili bir koydur. Ancak Sheapshead denmesinin sebebi koyunlarla ilgili değildir.

1844 yılında kurulan ve meşhur olan bir otel ilk defa Sheapshead ismini kullanmıştır. Bunun nedeni de bölgede aslında normalde tuzlu suda yaşayan ve dişleri ile koyunları andıran bir balık türünün bolca bulunmasıdır. Yani Sheapshead aslında bir balık türğne verilen bir isimdir. Otel de adını bu balıktan almıştır.

Devam gönderiyorum. Sheapshead balığı budur ve dişleri de koyun dişlerini andırır. Sheapshead Bay adını bu balıktan almıştır. İlk önce civara kurulan bir otel bu ismi almış, daha sonra tüm bölgeye Sheapshead koyu denmiştir.

Sheapshead Bay, özellikle Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri birliği zamanından göç eden Ruslarla bilinir. Rus nüfusu ve Rus yiyecek - içecek merkezleri fazladır. İkinci yoğunlukta olan halk Türkler ve Türki Cumhuriyetlerinden gelenlerdir. Özbekler, Azerbeycanlılar, Kırımlılar vb. Avenue U China Town’dır. Asyalılar yoğunluktadır. Geri kalanlar da beyaz Amerikalılar ve zencilerdir.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum