Amerika’da Engelli Siyahi Köle Gibi Çalıştırılmış

Amerika'da Engelli Siyahi Köle Gibi Çalıştırılmış

Amerika Birleşik Devletleri'nin Güney Carolina eyaletinde 39 yaşındaki engelli siyahi bir adam, bir restorant müdürü tarafından 17 yıl boyunca dövülüp, kırbaçlanarak köle gibi çalıştırıldı.

09 Kasım 2019 - 11:18

Independent'ın haberine göre, John Christopher Smith, Güney Carolina Bölge Mahkemesi'nde verdiği ifadede, müdürü Bobby Paul Edwards'ın bir defasında metal maşayı kızgın yağa batırdığını ve boynunu yaktığını iddia etti.
Restorant müdürü Edwards da Smith'i düzenli olarak tencere, tava, kemer ile ve yumruklayarak darp ettiğini itiraf etti. Mahkeme, Edwards'ı 10 yıl hapis cezası ve 272 bin 952 dolar tazminata mahkum etti.
Zihinsel engelli Smith'in 17 yıl boyunca sürekli ırkçı hakaretlere maruz kaldığı ve haftada 100 saatten fazla çalışmaya zorlandığı aktarıldı.
Smith, 12 yaşındayken restorantta bulaşıkçı olarak çalışmaya başladığını ve bir süre ücret aldığını ancak Edwards'ın yönetici olmasından sonra istismar edildiğini vurguladı.
Restorantın arkasındaki küçük bir odada yaşamaya zorlandığı belirtilen siyahi adam, "Uzun zaman önce oradan çıkmak istedim. Fakat gidebileceğim hiç kimsem yoktu. Ailemden kimseyi göremedim. En çok istediğim şey annemin gelip beni görmesiydi. Annemi göremedim ve kimseyle konuşamadım." şeklinde konuştu.
Edwards'ın ailesinin de bu durumdan haberdar olduğunu iddia eden Smith, Ulusal Renkli İnsanların Gelişimi Derneğinin (NAACP) desteğiyle başka restoranlarda çalışmaya başladı.
Olayı yetkililere ihbar eden müşterilerden Geneane Caines, "John Christopher Smith mutfaktan çıktı ve bara bir şeyler koydu. Yana eğildiğinde boynundaki yara izini gördüm." dedi.

2019/11/2019-11-09-11-29-51.jpg
2019/11/2019-11-09-11-29-56.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tecavüze Uğradı, Tarikat kendisini suçladı
Tecavüze Uğradı, Tarikat kendisini suçladı
China demands Trump veto bills on Hong Kong
China demands Trump veto bills on Hong Kong