• Reklam

Amerika'da Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika’da iş kuracaklar dikkatle okusun lütfen! Marka, logo ve ürünlerinizin Amerika’da nasıl tescilleneceğini anlattığımız haberimiz adım adım tüm detayları içermekte.

Reklam
Reklam
Amerika'da Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?
27 Eylül 2020 - 13:59
Reklam

“Amerika’da Marka (Trademark) Başvuru Aşamaları
 
Trademark Nedir?
Trademark kısacası TİCARİ-MARKA anlamına gelmektedir. Ticari alanlarda aktif olarak kullandığınız ya da kısa sürede kullanmaya başlamayı planladığınız ürün veya servislerin ayrıştırıcı özelliğinin başkaları tarafından kullanılıp haksız kazanç sağlamalarına engel olan enstrümana Trademark denmektedir. Bu bazen isim, logo, tasarım bazen de composite yani, bu saydıklarımızın karışımı da olabilir. Hatta bazı özel sesler, kokular ve şekillerin dahi trademark koruması altına alınması mümkündür. 
 
Trademark Başvurusu Neden Yapılmalıdır?
Normalde kanuni olarak marka başvurusu yapma zorunluluğu yoktur, tercihen yapılmaktadır.  Çünkü, marka kanunlarının temelindeki felsefe, markayı ticarette aktif olarak ilk kullanan kim ise o hak etmiştir, dolayısı ile kullanım hakkı da o kullanan kişi ya da kuruluşundur. Eğer gerekirse, markayı kullanan kişi, bunu her zaman mahkemelerde çok rahat ispat edebilir.
 
Ama pratikte, marka ile alakalı hukuki bir problemi mahkemede çözmek hem çok vakit alır ve oldukça masraflı olur. Markanızı tescil ettirerek böyle bir muhtemel sorunu çözer ve avantajlı durumda olursunuz. Tescil yaptırarak, ilgili piyasaya markanın sahibi olduğunuzu ilan etmiş olursunuz. Aslında, marka tescili bir nevi tapu gibidir, alınabilir, satılabilir, transfer edilebilir ve lisans yöntemi ile paylaşılabilir. Ayrıca marka tescili almanın faydalarından bir diğeri de markanıza itiraz etmek isteyen rakiplerinizin Trademark Cancellation (Marka İptal) davası açmak zorunluluğudur, bu onlar için hem masraflı hem de hayli yorucu bir süreç olduğundan davayı açma girişiminden önce iyice düşünmeleri gerekir.
 
Marka tescili size markanızı ihlal eden kişi ve kuruluşları ikaz etme, dava açma, aleyhte tedbir kararı aldırma ve tazminat hakkı sağlamaktadır. Bu sayede, ticaretinizi daha da ilerletip, ticari emek ve birikimlerinizi güvenli bir şekilde koruyabilirsiniz.
 
Trademark Başvurusu Nasıl Yapılır?
Başvuru yapmadan önce belirlenmesi gereken birkaç husus vardır. Öncelikle marka nedir, logo mu? İsim mi? Her ikisi mi? Bunu belirlemek gerekir. Örnek olarak STARBUCKS ismi de bir markadır, STARBUCKS logosundaki THE SIREN denilen mermaid (denizkızı) da tek başına bir markadır. Aynı logodaki farklı tasarımlar da ayrı ayrı bir markadır. Bu sebeple büyük şirketlerin onlarca markaları vardır.
 
Sizin için marka belirlendikten sonra marka başvurusu o doğrultuda yapılır. Sadece isim olacak ise o zaman logonuzu eklemeye gerek olmaz. Ama logo başvurusu yapılacak ise, logonuzun siyah-beyaz çizimini başvuruya eklemek gerekir. 
 
Başvuru için gereken bazı bilgiler şöyledir;
-Marka sahibinin adı, bu şahıs ya da şirket olabilir, birden fazla sahibi var ise onları da ekleyebilirsiniz.
-Adres, email gibi temel irtibat bilgileri
-Ürün ve servis sınıfları
-Resimler
-İlk kullanım tarihi
-Ticarette ilk kullanım tarihi
 
Başvurudaki en önemli konulardan birisi de doğru ürün ve servis sınıfını belirlemektir. Birden fazla sınıf seçilebilir, en başta bahsettiğimiz gibi, markayı kullanma şartı vardır. Dolayısı ile markanızı korumak istediğiniz sınıflarda aktif olarak kullanmanız gerekir. 
 
Trademark Başvuru Sureci Ne Kadar Sürüyor?
Tescil süreci ortalama 6 ay sürebilir. Başvuruyu gönderdiğiniz gün, öncelik almış olursunuz, sizden sonra benzer isim veya logo ile yapılmış olan başvurular bekletilir ve değerlendirilmez, çünkü öncelik sizde olduğu için sizin başvurunuzun sonuçlanması beklenir. Bundan dolayı herhangi bir sebepten başvurunuzun normalden daha uzun sürmesinin tescil kararına negatif bir etkisi olmaz.
 
Ortalama ilk 4 ay da markanız için herhangi bir çelişki var mı yok mu ona bakılır, eğer USPTO memuru muhtemel çelişki olduğuna karar verirse OFFICE ACTION denilen bir mektup gönderir ve sizden çelişki olmadığına dair savunma bekler. OFFICE ACTION çelişki harici sebeplerden dolayı da gelebilir, mesela özel bir isimdir, coğrafya adı olabilir, soy isim olabilir, bazı istisnalar hariç bu tarz özel isimlere genelde tescil verilmez.
 
Eğer çelişki yoksa ya da USPTO memuru savunmanıza ikna olduysa, başvurunuz bir sonraki aşama yani resmî gazetede yayınlanma aşamasına geçer. Burada, halka arz edilir, itirazı olanlara 1 ay içerisinde itiraz etme hakkı verilir. Bu süreçte tamamlandığında son asamaya geçilir ve burada tescil belgesini vermeden önce artık markayı ilgili sınıflarda kullandığınızı resimlerle ispat etmeniz beklenir.”
 
Kaynak: https://www.jonallaw.com
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com