Amerika'da Melis'in Türk Kahvesi

Amerika Birleşik Devletleri'nde Türk kahvesini son 3 yıl öncesine kadar kimse tanımıyordu. Washington'da başlayan tanıtım atağının ardından Bir çok kentte Turkish Coffee adı altında kahve dükkanları açıldı. Ohio Eyaletinin ticaret kenti Cincinnati'de Melis'in Rüya kahvesi onlardan biri.

Amerika'da Melis'in Türk Kahvesi
18 Ağustos 2019 - 21:16 - Güncelleme: 18 Ağustos 2019 - 21:58

İtalyanların Expressosu kadar değerli olan Türk kahvesi artık yeni projelerle Amerika piyasasına giriş yaptı. Son 3 yıldır bir çok kentte açılan Turkish Coffee dükkanları farklı sunumlarla Amerikalıların beğenisine sunuluyor.

Melissa Aydoğan (Türkçe adı Melis) Cincinnatian'larla bir Türk kafesinin sosyal atmosferini paylaşıyor.

Aydoğan, geçtiğimiz günlerde gazetecileri ağırlayarak Türk kahvesini Amerikalılara anlattı. “Türkiye'de daha çok çay içiyoruz, burada kahve içiyoruz, Kahve sosyalleşmenin bir sembolü" diye konuşurken, Dükkanda ev yapımı ürünleri tanıtıyor.  Doğma büyüme Cincinnatili olan Aydoğan, dükkanı Rüya Coffee aracılığıyla, yaşamları her zaman pozitif olarak tasvir edilmeyen Ortadoğu toplumları için bir ses olabileceğini umuyor.  

Bu dükkan Projesinin ailesinden ilham aldığını vurgulayan Melissa Aydoğan "Ailem buraya parasız geldi. Burada çalışıp buraya değer verdiler. Burayı sevdiler. Biz Anadolu'dan kopmadık. Oradaki lezzetleri Amerikalılarla buluşturmak için bu projeye giriştim." diye konuştu.

Kahveden sonra dileyenin falınada bakan Aydoğan "Kahvehanelerde erkekler kahveyi yapıyor, ama evde kadınlar yapıyor. Bir erkek bir kadından evlenmesini isteyince, şeker yerine tuzla yapılan kahveyi ikram eder eder. Yaptığı bir şeyin ona iyi geldiğini göstermek için içer. 

Kafede bir Udi sanatçı Türk sanat müziğinden eserler sunarken, Türk ekmekleri servis ediliyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum