• Reklam

Amerika'da Sporcu Ada Yalçın: Sporcu Bursu

ABD’de üniversite okumanın yollarından birinin de sporcu bursu kazanmak olduğunu biliyor muydunuz? Bir Türk kızı Ada Yalçın bunu başarmış. Sporcu bursunun avantajları neler? Nasıl müracaat edilir? Tüm detaylarıyla haberimizin konusu.

Reklam
Reklam
Amerika'da Sporcu Ada Yalçın: Sporcu Bursu
13 Ağustos 2020 - 13:17 - Güncelleme: 13 Ağustos 2020 - 14:16
Reklam

Ada Yalçın, 4. sınıftan beri Antalya’da basketbol oynarken bir yandan da üniversite çağı yaklaşırken ufkunu genişletmek için yurtdışında üniversite okumayı planladığını özellikle de yakın olması açısından İngiltere’yi düşündüğünü söylüyor. Fakat o dönem yani 11. sınıfta iken basketboldan kopmadan yurtdışında üniversite eğitimi almanın mümkün olduğundan haberdar olmadığı için onca yıllık basketbol kariyerinin bitmesinden korktuğunu dile getiriyor. Neyse ki; kendisinden bir sene önce Amerika’ya okumaya giden bir arkadaşının gözünü açmasıyla bunun mümkün olduğunu farketmiş ve Amerika’dan aldığı basketbol bursuyla orada okumuş. Şu an çalışıp yüksek lisans yapmakta ve deneyimlerini ‘Amerika’da Bir Ada’ adlı Youtube kanalından paylaşıyor.
 
Alışma Süreci…
İlk defa ailesinden uzakta tek başına olmanın kendisini ilk aylarda çok zorladığından bahseden Ada bir yandan da basketbol bursuyla gitmenin avantajını yaşamış. Çünkü; bu şekilde hiç tanıdık biri olmasa da takım sizi kucaklıyor diye bahsediyor. Yine de zaman ve kültür farkı, yemekler, insanlar, dil, yalnızlık ve aile özlemi yapamayacağını düşündürtmüş ama annesinin desteğiyle bu sorunu aşmayı başarmış.
 
Sporcu Bursu Nasıl Alınır?
Ada sporcu bursuyla Amerika’da okumanın mümkün olduğunu öğrenince son iki yılında babası tüm maçlarına gelip onu videoya çekmiş. Sonrasında en iyi görüntülerinden oluşan 5-6 dakikalık ‘highlight’ videolar hazırlamış. Gitmek isteyebileceği üniversiteleri seçtikten sonra internet sitelerinden bu okulların basketbol koçlarının mail adreslerine ulaşıp kısaca kendini ve amacını anlattığı bir metinle videosunu göndermiş. Hiç üşenmeden yüzlerce mail attığını söyleyen Ada uzun süre cevap alamayınca 4 yıllık okullar yerine ‘junior league’de şansını denemek üzere 2 yıllık okullarla temasa geçmiş. Neticesinde de başarılı olmuş ve daha sonra 4 yıllık bir okula geçiş yapmış.
‘Highlight’ videodan sonra eğer sizinle ilgilenmeye başlanırsa hatalarınızı da görmek için tüm maç videolarınızı isteyebiliyorlar diyen Ada bu konunun tüm detaylarını ABD’deki antrenörüyle soru cevap şeklinde hazırladığı bir videoda kendi kanalında ele aldığını hatırlatıyor.
 
Amerika’da Okurken Çalışmak…
Yabancı bir öğrencinin F1 vizesiyle kampüs dışında çalışma şansı olmadığını söyleyen Ada kendisi gibi tam bursla buraya gelmenin en iyi yol olduğu görüşünde. Kendisi okul dışında kalan tüm zamanının antrenman ve deplasman maçlarında geçmesinden ötürü çalışma şansı olmamış. Tam burslu oluşu, ailesinden gelen yardım ve tüm yemeklerini okulun karşılamasının avantajı olduğundan bahsediyor.
Sporcu bursu dışında bir bursla geleceklere tavsiyesi kampüste çalışıp harçlıklarını kazanmaları yönünde.
 
İngilizce Önerileri…
Ada’nın bu konudaki en büyük tavsiyesi ‘İngilizce ile savaşmayın, onu sevin!’. Kendisi çocukluğundan beri İngilizce’yi çok sevdiği için zorlanmamış. Bol bol izlediği yabancı filmleri orijinal dilinde ve İngilizce altyazılı izleyip yeni duyduğu her kelimeyi araştırırmış. Yabancı şarkıların da internetten İngilizcesi’ni bulup sonra çevirilerine bakarmış. O yüzden herkese bol bol izlemeyi, dinlemeyi ve okumayı öneriyor.
Hata yapsanız da konuşmaya çekinmeyin çünkü önemli olan iletişim kurmak diyen Ada tabii ki Amerika’daki üniversite hayatında gramerin önemli olduğunun altını önemle çiziyor.
 
Konaklama…
En çok merak edilen konulardan birisi de konaklama masrafları. Ada, üniversiteye sporcu olarak tam bursla geldiği için konaklama masrafı olmamış. Ancak şu an yüksek lisansta daha farklı bir bursla okuduğundan Atlanta’da bir öğrenci evinde 1000 dolara oturduğunu söylüyor. Eyalete, bölgeye, evin durumuna göre bu rakamların değiştiğini ekliyor.
 
Tavsiyeler…
Ada kısaca hayalini kurduğunuz şey size çok uzak gelse bile harekete geçip pozitif duygularla inanarak atmanız gereken adımları atmanızı yani denemenizi öneriyor.

KAYNAK: Kariyer Kılavuzu
 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com