• Reklam

Amerika'daki Yardım Paketinin Detayları

ABD'de korona virüs yardım paketinin ikincisi yolda ve herkesin gözü kulağı bu haberde. Kişi başı 600 dolarlık ödemeler hesaplara yatırılmaya başlandı. Yaşar Dağlar, 900 milyar dolarlık bu paketin neleri kapsadığını ve tüm detaylarını bizlerle paylaşıyor.

Reklam
Amerika'daki Yardım Paketinin Detayları
04 Ocak 2021 - 20:57 - Güncelleme: 05 Ocak 2021 - 10:04
  • Reklam
Yaşar Dağlar; Georgia'daki seçimi Demokratlar kazanıp Senato'daki iki koltuğa da sahip olurlarsa, Trump yönetiminin düşüre düşüre kişi başı 600 dolar olarak açıkladığı toplamı 900 milyar doları bulan yardım paketinin, Demokratlar tarafından 3 belki de 5 trilyon dolara çıkarılacağını düşünüyor.

3 ANA BAŞLIK
1. Kişi başı herkese 600 dolar verilecek, 2-3 gündür hesaplara yatırılmaya başlandı. Vergi beyannamesi dolduran herkese, ailesindeki kişi sayısı kadar ama çocuklara 500 dolar ödeme yapılacak.

2. İşsizlik sigortası 11 hafta uzatıldı, ekstra 300 dolar para ödenecek. İşsizlik maaşı alan biri aldığı paradan 300 dolar fazlasını 11 hafta daha alacak.

3. Küçük işletmelere yardım yapılacak.

KÜÇÜK İŞLETMELERİN DETAYI
Geçen seferki yardım paketinde her işletmeye 10 bin dolar hibe edileceği açıklanmasına rağmen, SBA bunu kırpıp firmada çalışan kişi sayısına göre, kişi başı 1000'er dolar yardım etti firmalara. Şimdiki yardım paketinde ise SBA'in bunu düzelteceği ve küçük işletmelere yapılacak yardıma ek olarak, geçen seferden kalan paranın da ödeneceğini tahmin eden Yaşar Dağlar, bunun yüksek bir ihtimal olduğu kanısında.

PPP'LER TEKRAR BAŞLAYACAK
300 kişiden az kişi çalıştıranlar, her çalışanın maaşının 2.5 katı kadar PPP alacak. Ancak otel ve restoran gibi hospitality sektöründeki işletmeler, çalışan maaşlarının 3.5 katı PPP alabilecek. Ancak hemen hatırlatalım, yine 100 bin dolar limit var. Bu rakamın üzerinde PPP ödenmeyecek.

'DISASTER LOAN'
Afet kredilerine gelince, 2019'un Mart'ından Aralık ayına kadar olan dönemde yer alan, her 3 aylık periyodik dilimden hangisini seçtiyseniz, 2020 yılının aynı dönemi ile karşılaştırdığınızda, yüzde 25-30 civarı zarar etmiş iseniz talebiniz kabul edilecek. Tabii bu zararı belgelemeniz şart.

Örneğin, 2019'un Mart-Nisan-Mayıs aylarını, 2020'nin Mart-Nisan-Mayıs aylarıyla karşılaştırabilirsiniz. Aynı şekilde Haziran-Temmuz-Ağustos ve Eylül-Ekim-Kasım olarak devam ediyor. Bu çeyreklerden 3'ünden birini seçebilirsiniz. Muhasebecileriniz bu konuda yardımcı olacaktır size.

Önemli bir ayrıntı da, Amerika'nın virüsten en çok etkilenen bölgelerinde yaşayan işletmeler de bu yardımdan yararlanabilecek.

KAYNAK: Yaşar Dağlar

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com