• Reklam

Amerika'ya İltica Etme Koşulları...

Amerika'da iltica süreci nasıl işler? Kimler ilticaya başvurabilir? İltica başvurusunun diğer göçmenlik başvurularından farkı nedir? Amerika'da 10 yıldır göçmenlik avukatlığı yapan Okan Şengün bilgi veriyor.

Reklam
Amerika'ya İltica Etme Koşulları...
15 Ocak 2021 - 12:23 - Güncelleme: 15 Ocak 2021 - 12:52
  • Reklam
İltica prosedürü, Amerika tarafından belli nedenlerden dolayı geçmişte kendi ülkelerinde zarar görmüş veya gelecekte yine kendi ülkelerinde zarar görme tehlikesi bulunan kişilere verilen özel bir koruma hakkıdır.

Bu ana nedenler ise; etnik kökeniniz, dininiz, milliyetiniz, belirli bir sosyal gruba üyeliğiniz ve son olarak politik düşüncenizdir.

İlticaya başvurabilmek için yukarıdaki nedenlerden bir veya birkaçından dolayı geçmişimizde, Türkiye'de kötü muameleye uğramış olmanız ya da gelecekte Türkiye'ye dönerseniz hayati tehlikenizin bulunması gerekmektedir.

Tüm iltica başvuruları, iltica sahibinin Amerika'ya son gelişinden itibaren bir yıl içinde yapılmalıdır. Örneğin; Mayıs 2020'de Amerika'ya gelmişseniz, iltica başvurunuzu yapmak için Mayıs 2021'e kadar süreniz vardır. Eğer bu süreyi kaçırırsanız, davanızı kazanmanız sizin için çok zor olabilir.

Her iltica davasının süreci maalesef birbirinden farklıdır. Bu süreç 2 aydan 6 yıla kadar uzayabilir. Genel olarak iltica başvurunuzu yaptığınız zaman bir alındı makbuzu gelir. Sonrasında parmak izi vermek için çağrılırsınız. İlk randevuda sadece parmak iziniz alınır ve resminiz çekilir.

Sonrasında, iltica başvurusunun yapıldığı tarihten, genel olarak 45 gün sonrasına görüşme randevusu verilir. Bu süreç normal koşullarda böyle işler. Örneğin pandemi gibi farklı dönemlerde süreç de uzayabiliyor.

İlticayı diğer göçmenlik başvurularından farklı kılan şey; ilticanın insani bir koruma şekli olmasıdır. Bu sebeple diğer göçmenlik başvurularından farklıdır. İltica, işvereninize ya da aile bireylerinize dayalı bir başvuru değildir. İltica başvurusunda bulunanların geçmişinde kötü muamele görmeleri ya da gelecekte Türkiye'ye dönerlerse hayati tehlikelerinin olduğunu belgeleri ile ispatlamaları gerekmektedir.

İltica ve mülteci kavramları birbirine çok benzedikleri için genellikle karıştırılmaktadır. Ancak iltica ve mülteci davaları farklı koşullar altında ele alınmaktadır. İltica başvurusunda bulunmak için, fiziksel olarak Amerika'da bulunmanız gerekir.

Mültecilik başvurusu ise Amerika içerisinde yapılmıyor. Mültecilik süreci, üçüncü bir geçiş ülkesindeki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yönetiliyor. Eğer oradaki başvurunuz onaylandıysa, sizi başka bir ülkeye yerleştiriyorlar.

Şu anda Amerikan hükümetinin her yıl kaç iltica başvurusuna onay verdiği konusunda herhangi bir sınırlama yok. Ancak Amerika her yıl kabul ettiği mülteci sayısı için ise bir sınır koymaktadır. Yani ilticaya müracaat ederken acaba kota doldu mu diye bir endişeniz olmasın, çünkü öyle bir kota yok.

İltica başvurunuz onaylandığında, Amerika'nın herhangi bir yerinde yaşamanıza ve çalışmanıza izin veren sığınmacı statüsüne sahip olursunuz. Çünkü eğer iltica davanız devam ederken, Amerika'nın başka bir eyaletine taşınırsanız bu sizin iltica ofisinizin de değişmesine neden olur. Fakat başvurunuz onaylandıktan sonra bu tür sıkıntılar ortadan kalkar.

İlticanızın onay tarihinden 1 yıl  sonra Yeşil Kart başvurusu yapmaya hak kazanırsınız. Bu da, Amerika'da kalıcı ikamet anlamına geliyor. Yeşil Kartınızı aldıktan yaklaşık 5 yıl sonra da Amerikan vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Eğer herhangi bir sebepten dolayı iltica ofisi başvurunuzu onaylamaz ise, o zaman başvurunuzu göçmenlik mahkemesine gönderiyorlar. Bu bir ret değil, bu sefer göçmenlik başvurunuzu hakime tekrar yapıyorsunuz. Size verilen ikinci bir şans gibi düşünebilirsiniz.

Kaynak: Okan Immigration Law Group

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com