• Reklam

Amerikalı Ermenilerden Çirkin Teklif

Amerika Birleşik Devletleri'nde ki Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) Washington'daki Türkiye Büyükelçiliği konutunun bulunduğu sokağın adını Ermeni Diasporasının fikir babasının isminin verilmesini istedi. Amerika'daki Türkler ise "Bir grup Ermeni'nin sürekli Türklere yönelik kışkırtıcılık yaparak Ermeni kinini diri tutmak istiyorlar." dedi.

Reklam
Amerikalı Ermenilerden Çirkin Teklif
03 Şubat 2019 - 22:40
  • Reklam

Amerika Birleşik Devletleri'nde ki Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) Washington'daki Türkiye Büyükelçiliği konutunun bulunduğu sokağın adını Ermeni Diasporasının fikir babasının isminin verilmesini istedi. Amerika'daki Türkler ise "Bir grup Ermeni'nin sürekli Türklere yönelik kışkırtıcılık yaparak Ermeni kinini diri tutmak istiyorlar." dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin İstanbul Büyükelçisi Henry Morgenthau 1913 ile 1916 yılları arasında doğuda misyonerlik yapan bir Yahudi ailenin çocuğu. Sözde Ermeni soykırımının fikir babası olan Morgenthau Ermenileri Türklere karşı kışkırtan isim olarak tanınıyor. İşadamı aynı zamanda hukukçu olan Morgentehau'nun torunu halen New York'ta bölge savcısı olarak görev yapıyor.  Washington DC'de bulunan Türk  Büyükelçilik binasının bulunduğu ve 2017 yılında Türklere saldıran PKK ve Ermeni göstericilerin eylem yaptığı sokağa Morgenthau'un adını vermek isteyen ANCA, bunun için yoğun kulis yapıyor. 

Bavyeralı Yahudi bir aileden gelen Henry Morgenthau hukuk eğitimi aldı. New York’ta bir emlak komisyoncusu olarak, Woodrow Wilson’un 1912 yılındaki başkanlık seçimleri esnasında Demokrat Parti’nin Mali Komite Başkanı olarak görev yaptı. Morgenthau,seçimi Wilson’un kazanması üzerine, politik bir görevle ödüllendirildi ve Osmanlı İmparatorluğu’na Büyükelçi olarak atandı ve 27 Kasım 1913’te görevine başlamak üzere İstanbul’a geldi. Türkiye’de 26 ay süreyle görev yapan Morgenthau Şubat 1916’da Amerika Birleşik Devletleri’ne döndü (Henry, 1922: 1-2). Birinci Dünya Savaşı yıllarında Osmanlı ülkesinde bulunan İngiliz ve Fransız vatandaşlarının ve mallarının korunması ve bu ülkeden haber alınması ile ilgili olarak çalıştı. Onun Osmanlı Devleti’ndeki esas görevi Amerikan vatandaşlarının, misyonerlik teşkilatının ve Yahudi çıkarlarının korunması yönünde faaliyette bulunmaktı.

Osmanlı ülkesinde Birinci Dünya Savaşı yıllarında Ermenilere yapılan kötü muameleden, bunun bir imha politikası olduğundan, Türk idarecilerinin kötü yönetimlerinden bahseden ve onlara hakaretleri içeren bölümlerden oluşan Morgenthau’nun anıları, elçilik görevinin bitmesinden iki yıl sonra yazıldı ve onun diplomasi alanındaki çalışmalarını ele aldı. 1920’lerde Amerikan kamuoyunun belirgin özelliklerinden biri haline gelen ve günümüzde de uzantıları gözlenebilen güçlü bir Türk aleyhtarlığının temel taşlarından biri olan Morgenthau’nun kitabı, İttihat ve Terakki Hükümeti’nin Birinci Dünya Savaşı’nı bahane ederek Ermeni azınlığına karşı planlı bir soykırım uyguladığı inancının ana çıkış noktalarından biri olmuştur.

Henry Morgenthau, Woodrow Wilson’a yazdığı 26 Kasım 1917 tarihli mektupta, bir kitap yazma fikrinden ve bunun sebep ve amaçlarından bahsetmekte ve teklifini, kendi görüşleriyle birlikte, Başkanın onayına sunmaktadır. Morgenthau, tüm amacının, hükümetin savaş politikasına kamuoyu nezdinde destek kazandıracak Alman ve Türk aleyhtarı bir propaganda kitabı yazarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin savaş gayretlerine katkıda bulunmak olduğunu ifade etmektedir. Ayrıca o, Amerikan halkının savaşa karşı duyarsızlığından dolayı hayal kırıklığına uğradığını bu sebeple Alman ve Osmanlı aleyhtarlığının bu halkı savaşa istekli hale getireceğini söylemektedir. Morgenthau’nun Başkan Wilson’a yazdığı tarihten sonraki bir yıl içinde, sonunda “Büyükelçi Morgenthau’nun Öyküsü” adı verilen çalışma kaleme alındı. Amerika’nın en tanınmış dergilerinden biri olan The World’s Work’ta yayınlandı; toplam tirajı 2.630.256 olan bir düzineyi aşkın büyük gazetede bazı bölümleri yayınlandı ve kitap olarak Doubleday, PageandCo. Yayınevi tarafından 1918’de piyasaya sürüldü. Kitap için satış noktalarında özel vitrinler düzenlenmişti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com