Amerikalı Suriyeliler: Mülteci Değil Komşuyuz

Suriye'den Türkiye'ye oradan Ege sularını geçerek Avrupa'ya ordan da Amerika'ya gelen Suriyeliler, Amerikan vatandaşlığı aldı. Suriyeliler kendilerine bölgedeki kiliselerin sahip çıktığını aktararak "Göçmen ve mülteci olarak değil komşu olarak birlikte yaşayabiliriz." diyor.

Amerikalı Suriyeliler: Mülteci Değil Komşuyuz
01 Aralık 2019 - 18:17

Üç yıl önce, Türk sahilinde boğulmuş bir Suriyeli mülteci Ajlan bebeğin fotoğrafıyla gündeme gelen aynı gemideki 70'ten fazla kişi, Morristown'daki St. Peter Piskoposluk Kilisesi'nde toplandı. Dünya çapındaki mülteci krizine dikkat çekmek için Mülteci Vakfı Morris Partners kuran grubun içinde Afganistan, Irak ve Suriye'den gelen mülteciler bulunuyor. Vakıf ilk mültecilerini Suriye'nin Halep kentinden 5 kişilik aileyi 2016 Kasım'da Amerika'ya getirdi.

Ardından Suriye ve Afganistan'dan gelen 15 kişiyi Morris County'deki Mülteci eğitim kampına davet eden Vakıf, Birleşmiş Milletler'den de destek alıyor. 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı, dünyada yaklaşık 26 milyon mülteci olduğunu tahmin ediyor . Bunların 9 milyonu Suriye ve Afganistan'dan geliyor. Bu şaşırtıcı sayılara rağmen, Amerika en az mülteci kabul eden ülkelerin başında geliyor. 

Eylül ayında, Trump yönetimi geldiği günden beri 30 bin mülteci kabul ederken, 2 yıl içinde 18 bin mülteci daha alacağını açıklamıştı. 

Kampta ilginç hikayelerde var. Bunlardan biri Fahim Mashal, 2018'de ABD'ye geldi. Afganistan'ın başkenti Kabil'den gelen Mashal, "Bir zamanlar Kabil güzel ve güvenli bir şehirdi. Çocukken, iç savaş sırasında ailem beni ülkede bir amca ile yaşamaya gönderdi. Orada daha güvenli olacağını düşünüyorlardı. Daha önce bulunduğum yerde bir sığınakta yaşamak zorunda kaldık çünkü keskin nişancılar sokaktan geçenlere rastgele ateş ediyordu. Bir genç olarak koalisyon kuvvetlerine tercüman olarak katıldım. Başlangıçta çok az İngilizce bilmeme rağmen, çabucak öğrendim. 10 yıldan fazla bir süre boyunca ABD Özel Kuvvetleri'nde dilbilimci ve kültürel danışman olarak çalışmakla geçirdim. Çalıştığım birliklerden, daha çok İngilizce öğrendim, Uzun süren işim sırasında öldürülmediği veya yaralanmadığı için şanslıydım. Barış ve istikrar düşmanlarını kovalarken savaşta birçok arkadaşımı kaybettim." diye konuştu.

Taliban'ın rejiminde uzun bir süre yaşadığına dikkat çeken Fahim Mashal "Amerika'nın Afganistan'ı daha iyi bir yere getirmek için uğraşıyor. Daha çok işleri var. ABD kuvvetleriyle yaptığım çalışmalar nedeniyle, Özel Göçmen Vize almaya hak kazanabildim, ancak 2018'de Amerika'ya karımla gelmeden önce dört yıl beklemek zorunda kaldım. Newark Havaalanında RAMP gönüllüleri tarafından karşılandık ve bize birçok konuda yardımcı oldular: barınma, yiyecek, giyim, sağlık hizmetleri ve sosyal hizmetler sundular. Ailem çok güzel özgürlüklerin olduğu bu güzel, güvenli ülkede olduğu için minnettar. Eşim İngilizce'yi öğreniyor ve burada doğmuş ve ABD vatandaşı olan kızımın güzel ve güvenli bir yerde büyümesinden oldukça mutlu. Amerika hakkında sevdiğim çok sayıda harika şeyler var. Bazen hayal kırıklığına uğradım çünkü şu an sahip olduğum yarı zamanlı, asgari ücret gerektiren işler istediğim kadar iyi değil ama sonunda daha iyisini yapacağımı biliyorum. Hepsi bana bağlı. Şu anda İşletme Bölümü'nde çalıştığım Morris County İlçesine kayıtlıyım. Umudum ayağa kalkmak ve finansal olarak bağımsız olmak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum