• Reklam
Reklam

Amerikalılar, Türkler Hakkında Ne Düşünüyor?

Amerika’ya ilk kez gidecekseniz develere nasıl bindiğiniz sorulursa hiç şaşırmayın! Ya da Arapça konuştuğunuz sanılırsa veyahut İtalyanlar’a benzetilirseniz… Örnekler çoğaltılabilir. Amerikalılar bizi ne kadar tanıyor hatta tanıyor mu hepsi haberimizin içinde.

Reklam
Amerikalılar, Türkler Hakkında Ne Düşünüyor?
18 Ağustos 2020 - 16:45
  • Reklam
Amerika’daki insanları, Türkler hakkındaki düşünceleri üzerinden iki gruba ayırabiliriz. Birinci gruptakiler, hiçbir bilgisi olmadığı halde Türkler’i tanıdığını zannedenler; ikinci gruptakiler ise bizleri gerçekten merak edip tanımak isteyenler.
 
Develerle mi Ulaşım Sağlanıyor?!..
Mesela; Amerika’nın iç bölgelerine doğru gittiğinizde ‘Develerle mi ulaşım sağlıyorsunuz?’, ‘Bir kadın olarak burka giymek zor değil mi?’ ya da ‘Poligomi (çok eşlilik) var mı?’ gibi sorularla karşılaşmanız çok olası. Fakat New York ve San Francisco gibi kültür seviyesi yüksek, iyi eğitim almış insanların yaşadığı, yabancı nüfusun yoğun olduğu kozmopolit şehirlerde ise insanların böyle önyargıları daha az. Onlar daha çok, sizi tanımak istiyorlar. Sizi kendi ağzınızdan dinliyorlar.
 
Bu ikinci gruptaki kitle en çok da devlet yönetimimiz, ne düşündüğümüz, İslamiyete yönelik sorular sorarlar. ‘Dinine ne kadar bağlısın?’, ‘Günde beş kere namaz kılmak zorunda mısın?’ gibi… Ama bunun nedeni eleştirmekten ziyade gerçekten bilgi almak istemeleridir. Fakat yine de Amerika’nın genelinde Türk olduğunuzu söylediğiniz ilk anda bir önyargı ile karşılaşmanız çok olağandır. Amerikalılar’ın kafasında hala Osmanlı kimliğiyle yer ediyoruz. Bunun sebebi de aslında ülkemizin reklamını iyi yapamamamızdan kaynaklanıyor.
 
Türkler Daha mı Sağlıklı?..
Bir diğer konu ise; Amerikalılar’ın Türkler’in çok sağlıklı olduğunu düşünmeleri. Aslında onlara göre gerçekten de daha sağlıklı bir milletiz; çünkü daha sağlıklı besleniyoruz. Amerika’da fastfood ile beslenme alışkanlığından ve her şeyin içine koydukları şeker ve sürekli yedikleri waffle gibi gıdalardan ötürü obezite çok artmış durumda.

İçinde zeytinler, peynirler, domatesler ve salatalıklar gibi sağlıklı ve kaliteli gıdalardan oluşan Türk kahvaltısıyla karşılaşan Amerikalılar doğal olarak bizim daha çok yaşayacağımızı ve sağlıklı beslendiğimizi düşünüyorlar.
 
Türkler’in Fiziksel Özellikleri…
Amerika’da Türk popülasyonu çok fazla olmadığından Amerikalılar Türkler’i çok fazla tanımıyorlar. Birçoğunun da kafasında yarattığı o İslami profilden ötürü Türk insanını daha koyu tenli, bıyıklı, sakallı, farklı giyinen bir topluluk olarak hayal ediyorlar. Dolayısıyla siz Türk olduğunuzu söylediğinizde inanmayıp İtalyan, İspanyol ya da en fazla Meksikalı zannedebilirler. Bu da aslında kendinizi doğru ifade etmek ve kafalarındaki önyargıyı yıkmak için bir avantaj.
 
Almanya’daki Türkler’le Amerika’dakiler Farklı mı?
Türklere karşı bir diğer önyargı da Almanya’yı ziyaret etmiş Amerikalı’ların kafasında oluşuyor. Orada gördükleri Türk insanı profilini tüm Türkler’e malediyorlar. Belki de Almanya’daki Türkler orada kültürlerini daha farklı yaşıyorlardır. Bu sebeple Almanya’da bir Türk’le kötü bir deneyim yaşamışlarsa bütün Türkler’i öyle zannetmeleri normal.
 
A-RAP-ÇA!
Bir de tabii Arapça meselesi var! Amerikalılar biz Türkler’i Araplar’la karıştırmaya bayılıyorlar. Dilimizin Arapça olduğunu ya da en azından ona benzeyen zor bir dil olduğunu sanıyorlar. Bizim alfabemizin de Latin harflerinden oluştuğunu duyduklarında çok şaşırmış bir tepki veriyorlar. Bunun nedeni de İslami kimliğimizden kaynaklanıyor aslında. Bizim de Müslüman olmamız kullandığımız dilin Araplar’daki gibi Arapça olduğu kanısını uyandırıyor. Amerikalılar bizi Dubai’deki Araplar gibi zengin değil de daha geri kalmış bir Arap ülkesiymişiz gibi düşünüyorlar.
 
Türk Dizileri…
Değişik bir konu ise Amerika’da Türk dizilerinin çok fazla izleniyor olması. Bu, dizi sektörümüz açısından gurur duyulacak bir başarı. Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat gibi isimler iyi tanınıyor burada.
 
Vatansever Türkler…
Türkiye’ye giden Amerikalılar, birçok yerde Türk bayrakları ve Atatürk resimleri gördükleri için Türk insanının milliyetlerini ve Atatürk’ü çok sevdiği ve Türk olmakla çok gurur duyduğumuz kanısındalar. Aslında Amerika’da da her yerde Amerikan bayrağı görebilirsiniz ama onlar bizim gibi özel günlerde balkonlara asmadıkları için ilginç karşılıyorlar.
 
Amerikan Medyasındaki Yerimiz…
Aslında Amerikalılar’ın hakkımızda çok bilgi sahibi olmayıp daha kötüsü yanlış bilgi sahibi olmalarının en önemli nedeni Amerikan medyası! Burada maalesef Türkiye’yi göbeğinde bombaların patladığı, savaş ortamında bir yer olarak tanıtıyorlar.
 
KAYNAK: Kariyer Kılavuzu
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com