• Reklam
Reklam

Antikorlar Bizi Gerçekten Koruyor Mu?

Yale Üniversitesinden İmmünolog Dr. Esen Şefik, Türkiye’nin de satın alacağı Çin merkezli Coronavac hakkında konuştu. Şefik, “Antikorların bizi gerçekten koruyup korumadığını bilmiyoruz” dedi.

Reklam
Antikorlar Bizi Gerçekten Koruyor Mu?
16 Aralık 2020 - 05:54
  • Reklam

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Pfizer-BioNTech’in Kovid-19 aşısının dağıtımına ülkedeki 50 eyalette başladı. 2.9 milyon doz aşının dağıtımına başlayan ABD, 14 Aralık Pazartesi günü ülkedeki bazı hastanelerde sağlık çalışanlarına aşı uygulanmaya başlanırken ülkedeki ilk aşı New York’un Queens bölgesindeki Long Island Yahudi Tıp Merkezi’nde yoğun bakım hemşiresi olan Sandra Lindsay’e yapıldı. 

Medyascope’a konuşan Yale Üniversitesinden İmmünolog Dr. Esen Şefik, Türkiye’nin de ilk etapta 50 milyon doz sipariş verdiği, Çin merkezli Sinovac şirketinin aşısı CoronaVac hakkında soruları yanıtladı. 

“Antikorların Bizi Gerçekten Koruyup Korumadığını Bilmiyoruz”
Bu aşının hala faz 3 aşamasında nasıl etki göstereceğini bilmediğini söyleyen Şefik, “İlk iki aşamada 18-59 yaş grubunda oldukça güvenliydi, ciddi yan etkiler göstermedi” dedi.

Antikor konusunun altını çizen Şefik, “En önemlisi, Sinovac’ın aşısını olan yüzde 95’in üstünde gönüllüde virüse karşı antikor üretimi görüldü. Ancak hâlâ bilmediğimiz şey bu antikorların bizi gerçekten koruyup korumadığı. Koronavirüs hastalarında doğal enfeksiyon sonucu da antikor üretimi gözleniyordu ama her antikorun maalesef aynı korumayı sağlamadığını birçok çalışma gösterdi. Aşı veya placebo (etkisiz aşı) grubunda enfeksiyon oranı ne kadar farklı? Bu sorunun cevabı çok önemli. Hiçbir aşı bu sorunun cevabı bilinmeden onaylanmamalı” ifadelerini kullandı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com